• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Олексій Кошель: З урахуванням президентських амбіцій Кличко прораховує, чи вигідний йому союз зі "Слугою народу"

Про підводні камені в роботі новообраної місцевої влади "ДС" поспілкувалася з головою Комітету виборців України Олексієм Кошелем

Олексій Кошель
Олексій Кошель / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Уже на старті переговорів про розподіл посад практично у всіх великих і не дуже місцевих радах йдуть конфлікти і баталії. Якими ви бачите основні особливості роботи новообраної місцевої влади?

О.К. Думаю, в роботі місцевих рад ми побачимо два важливих аспекти. Перший аспект — об'єднання буде відбуватися навколо фінансово вигідних питань, і якщо оцінити, що буде важливіше: партійна приналежність чи питання економічної вигоди — очевидно, що друга буде превалювати в точкових голосуваннях. Другий аспект — заполітизованість місцевих рад буде рости.

Якщо проаналізувати рішення останніх років, скажімо, обласних рад, то серед них ми побачимо безліч, які не відносяться до компетенції місцевої влади. Наприклад, ряд звернень з приводу прийняття або неприйняття того чи іншого закону, звернення з мовного питання, євроінтеграції — характерні і досить типові рішення місцевої влади.

Показовою є заява Юлії Тимошенко, яка, щоб пропіарити результат партії на місцевих виборах, звернулася до місцевих органів влади із закликом приймати звернення щодо скасування земельної реформи. Тобто заполітизованість буде підігріватися зверху, на рівні парламентських партій, особливо в контексті можливих позачергових виборів Ради, а також знизу, через наростаючої економічної кризи.

"ДС" Яким ви бачите розвиток одного з найбільш гострих конфліктів — Андрій Садовий проти більшості депутатів Львівської міськради?

О.К. Те, що сталося у Львові, тобто проведення сесії міськради без міського голови, варто розглядати в площині політичних протистоянь, а не в законодавчій площині. Норми закону не порушено, сесію можна було проводити, а те, що сталося можна оцінювати тільки з точки зору політкоректності. Для багатьох політичних сил важливо підкреслювати свою опозиційність, адже у нас до опозиційних політиків відносяться більш лояльно, це традиційно і для багатьох інших країн. До речі, не думаю, що на місцевому рівні вдасться сформувати стійкі коаліції або стійку опозицію, адже в місцевих органах влади розглядаються питання, що дуже чутливі для депутатів, які перемогли на виборах. Це, наприклад, земельні питання, питання по комунальному майну, преференції для бізнесу і так далі.

Львівська історія дуже добре лягає в площину політичних гасел. Це декларована опозиційність до Садового або декларована опозиційність у Тернопільській облраді, коли "Європейська солідарність" з "Батьківщиною" заявили, що пішли в опозицію до "проросійської більшості" "Свободи", "За майбутнє", "Довіри" і "слуг". Коли ми забудемо про вибори, то згадаємо, що робота місцевої влади проходить у площині ситуативних голосувань. Тобто, незважаючи на те, чи будуть депутати декларувати коаліційність або опозиційність, в голосуваннях за, скажімо, фінансові питання вони будуть формувати ситуативні більшості.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" Переобраний столичний мер так і не визначився, з ким він у команді. Який ваш прогноз — чи стане Кличко союзником "слуг", проігнорувавши таким чином результати кампанії?

О.К. Думаю, формування коаліції в столичній міськраді буде залежати від політичних вигод. І для Кличка, і для "Євросолідарності" важливо показати об'єднавчі процеси, а для останньої важливо закріпити перемогу. Тобто щоб вони не тільки отримали перше місце на виборах, а стали частиною влади, частиною коаліції. Це важливо, тому що перейти в опозицію до Кличка буде досить складно, багато виборців не зрозуміють, чому дві політичні сили, які раніше були єдиним цілим, перебувають в опозиції один до одного

Очевидно, ми побачимо обрання керівництва Київради з середовища "УДАРу", в тому числі і секретаря міськради, а для Віталія Кличка зараз дуже важливо проводити серйозну роботу з підготовки до президентських виборів. З урахуванням президентських амбіцій Кличко детально прораховує, наскільки вигідний йому союз на знаковому київському рівні з партією "Слуга народу".

Я не виключаю, що неформальна коаліція може бути в складі "УДАРу" і партії влади, але я глибоко сумніваюся, що будуть певні декларації про співпрацю або формальне об'єднання — це зіграло б у мінус для Кличка. Очевидно, що в міськраді може бути ряд ситуативних коаліцій під голосування за певні питання, а постійної коаліції може не бути зовсім, хіба що загальні декларації про принципи, які нікого ні до чого не будуть зобов'язувати.

    Реклама на dsnews.ua