• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Олександр Черненко: Монополію ОПЗЖ в Одесі підірвали виборці, які голосували за менше зло

Про особливості другого туру виборів мерів, що пройшов 15 листопада, причини перемоги Геннадія Труханова та майбутні коаліції в місцевих радах "ДС" поспілкувалася з колишнім народним депутатом, експертом з виборчого права Олександром Черненком

Олександр Черненко
Олександр Черненко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" У неділю пройшов другий тур виборів мерів у семи великих містах України. Які ваші враження від виборчого процесу і його результатів?

О.Ч. Серйозної інтриги в тих семи містах, де пройшов другий тур, практично не було. Ключовими були Одеса, Краматорськ, Українка — там була досить напружена ситуація. В цілому можна відзначити, що явка була досить низькою, як і 25 жовтня, це особливість, що пов'язує всі ці вибори.

Проблема в тому, що у Виборчому кодексі, який ми приймали свого часу, другий тур проводився тільки в містах з понад 90 тис. виборців, а не 75 тис., як сьогодні. І ми пропонували: якщо в першому турі розрив між першим і другим місцем більш, ніж 20% (умовно), то другий тур не проводиться, це зайва трата коштів, але в нинішньому скликанні Ради ці норми скасували, опустивши планку до 75 тис. Отримали ситуацію, в якій при низькій явці і високій конкуренції можливі різні зловживання. Тут можна згадати хоча б напружену ситуацію, що мала місце в Українці. В іншому все пройшло досить тихо і спокійно, за винятком спроб організувати "каруселі", але вони не були масовими, і поліція досить швидко їх припиняла. Адже результати були досить передбачувані.

"ДС" Про що свідчить перемога Труханова в Одесі, які будуть його подальші кроки?

О.Ч. В Одесі вже підірвана монополія ОПЗЖ. Фактично там між собою змагалися більш проросійський і менш проросійський кандидати, той же Труханов зовсім не чужий для електорату ОПЗЖ, а то, що він під час свого мерства створив імідж господарника, явно допомогло йому перемогти. До речі, у Медведчука-Бойка серйозно розраховували отримати крісло одеського мера, тому вони так жорстко увійшли в клінч з Трухановим. Можливо, конфлікт ОПЗЖ і Труханова триватиме в міськраді. У партії мера "Довіряй справам", що перемогла, найбільша фракція, але вона, звичайно, буде шукати союзників. Фактично перед другим туром у них була неформальна підтримка "ЄС", коли кандидат від цієї партії (Петро Обухів. — "ДС") закликав голосувати за Труханова як за менше зло. У будь-якому випадку, у переможців не буде єдиної, постійної коаліції. Попередній досвід показує, що коаліції в місцевих радах досить умовні — під кадрове або бюджетне голосування вони можуть бути різними.

Ключовим у цьому плані буде обрання заступників голів місцевих рад і секретарів, в першу чергу саме секретарів — ця посада важлива з точки зору коаліцій. Тобто за формуванням останніх можна стежити, відзначаючи, кому мери віддадуть посаду секретаря там, де вони не мають вирішального впливу, — це і буде головний партнер по коаліції.

"ДС" Що, на вашу думку, змінилося з виборів 2015 року і в чому ключова відмінність нинішнього волевиявлення?

Реклама на dsnews.ua

О.Ч. Ключова особливість — практично скрізь переобираються діючі мери. Завдяки децентралізації в останні п'ять років градоначальники отримали величезний ресурс, який вони, звичайно, використовували для зміцнення свого іміджу, а стартові позиції таких кандидатів було дуже важко похитнути. З новим ресурсом, як то кажуть, вони могли і собі, і людям щось зробити — результат ми бачили і в першому турі, і в другому, 15 листопада. Набагато цікавіше може бути наступної неділі. До речі, у Львові, Черкасах та Рівному названа особливість виборів може і не подіяти.

    Реклама на dsnews.ua