• USD 28.1
  • EUR 34
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

Гаряча зима "слуг народу". Чому Україну може накрити хвиля страйків

Заборгованість із зарплати в сфері охорони здоров'я зросла протягом січня-жовтня в 2,5 раза і досягла 43,3 млн грн. В умовах пандемії таке зневажливе ставлення Зе-влади до медиків взагалі не піддається раціональному поясненню

Хвиля страйків гірників прокотилась по Україні
Хвиля страйків гірників прокотилась по Україні / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Першими піднялися на акції протесту гірники державних шахт. Причому географія шахтарських виступів — страйків, пікетувань органів влади, блокування автодоріг — вже охопила Донецьку, Львівську та Дніпропетровську області. Критична ситуація склалася і в інших секторах, що фінансуються з держбюджету. Особливо небезпечним є те, що зріс борг із зарплати в медицині, де стан справ і без того близький до катастрофічного.

Селидове

Початок нової хвилі страйків поклали гірники шахти «Україна» держпідприємства «Селидіввугілля» на Донеччині. 5 грудня гірники першої зміни відмовилися спускатися в шахту в знак протесту через невиплату заробітної плати. Далі до їх акції приєдналися гірники наступних змін. Станом на 1 грудня зарплатний борг перед працівниками «Селидіввугілля» перевищив 195 млн грн.

Також гірники обурені невиплатою грошей за період дії жорсткого карантину навесні цього року. Замість виплати працівникам 2/3 тарифної ставки на час карантину, як це передбачено законодавством, людей на один-два місяці відправляли в неоплачувані відпустки за свій рахунок.

За словами шахтарів, ще одним приводом для протесту стало те, що їх кредитки в банках заблоковані. У банках посилаються на вимушені заходи — мовляв, їх орієнтували, що в найближчі дні шахтарі будуть неплатоспроможні. У той же час, кажуть гірники, їм все частіше відмовляють давати продукти в борг (під запис в амбарній книзі) у місцевих магазинах.

Мирноград

Вранці 8 грудня почали акцію протесту гірники шахти «Капітальна» держпідприємства «Мирноградвугілля» (теж на Донеччині). Замість того щоб спускатися в шахту, гірники першої зміни рушили до центру міста перекривати дорогу.

Реклама на dsnews.ua

У той же день було прийнято резолюцію акції протесту працівників «Мирноградвугілля» з вимогами до президента Володимиру Зеленському як гаранту Конституції і прем'єр-міністру Денису Шмигалю. Головна вимога шахтарів — погасити наявну зараз заборгованість по заробітній платі та забезпечити стабільну оплату праці гірників держпідприємств у майбутньому. Станом на 1 грудня борг по зарплаті перед працівниками «Мирноградвугілля» перевищив 107 млн грн. І ще 51 млн грн — невиплачена поточна зарплата. Крім того, гірники вимагають терміново вирішити питання з відвантаженням накопиченої на території шахт вугільної продукції, погасити заборгованість підприємства по єдиному соціальному внеску, не допускати закриття шахт підприємства.

9 грудня шахтарі «Мірноградугля» планують звернутися за підтримкою до депутатів міської ради Мірнограда, щоб ті під час пленарного засідання розглянули питання, підняті в резолюції учасників протесту.

Червоноград

У Львівській області лідери гірників Червонограда направили звернення до Зеленського, Шмигаля, в. о. міністра енергетики Юрія Бойка з вимогою прискорити виділення держкоштів для проведення розрахунків з державними шахтами. У зверненні підкреслюється, що сьогодні не проводяться розрахунки за відвантажену і заактовану вугільну продукцію держпідприємства «Львіввугілля», наслідком чого стало порушення термінів виплати зарплати працівникам, сплати ЄСВ та податків до бюджетів усіх рівнів. Значна заборгованість за відвантажене вугілля виключає підтримку технологічного процесу підприємства, своєчасне введення в роботу нових лав, викликає соціальну напруженість в шахтарських колективах.

Невиплата зарплат призвела до того, що сім'ї гірників вже голодують, не можуть оплачувати комунальні послуги і лікування. Лідери гірників Червонограда попереджають, що доведені до відчаю люди готові до протестів, пікетування будівель органів влади і перекриття доріг.

Жовті Води

9 грудня в Києві під будівлями Кабінету Міністрів і Офісу президента планують провести мирні акції протесту працівники уранової галузі з Жовтих Вод (Дніпропетровська обл.). Понад рік шахтарі, які видобувають уранову руду, і весь трудовий колектив «Східного гірничо-збагачувального комбінату» працюють в умовах постійної значної затримки по виплаті заробітної плати.

5 грудня від імені трудового колективу було направлено звернення до Зеленського та Шмигаля з вимогою захистити трудові права тисяч працівників, зберегти єдине в Україні підприємство з виробництва уранового концентрату, робота якого є однією з гарантій енергетичної незалежності України. З 7 грудня через брак коштів усі підрозділи підприємства повністю зупиняють виробничий процес, що призведе до банкрутства підприємства на початку 2021 р., а також до екологічного лиха в регіоні, де знаходяться три урановидобувні шахти.

Невиконані обіцянки

За даними профспілок, за останні місяці борги із зарплати різко зросли. Зокрема, сукупна заборгованість перед шахтарями-вугільниками досягла 1,7 млрд грн. Вранці 7 грудня секретаріат Кабміну повідомив, що ще минулого тижня уряд ухвалив рішення про розподіл коштів, що дозволить направити 1,4 млрд грн на виплату заробітних плат працівникам державних вугільних підприємств. Це стало можливим завдяки змінам до закону про держбюджет на 2020 р., які були прийняті Верховною Радою 17 листопада і вступили в силу 28 листопада.

У зв'язку з цим підкреслимо три моменти. По-перше, хоча Кабмін запевняє, що заборгованість по заробітній платі перед працівниками державних вугільних шахт буде погашена найближчим часом, але гірники вирішили не чекати світлого майбутнього, а домагатися його прямо зараз. Бо обіцянкам Зе-влади вони вже не вірять.

Тут досить згадати, що в кінці червня шахтарі вже приїжджали до Києва стукати касками на Банковій. Заступник керівника ОП Юлія Ковалів тоді зустрілася з представниками гірників і повідомила: «Станом на сьогоднішній день заборгованість, яка була накопичена з початку року, повинна була бути погашена. Уряд ухвалив всі необхідні рішення за дуже короткий термін». Вона підкреслила, що Зеленський поставив завдання щодо недопущення в подальшому накопичення зарплатної заборгованості, а також по відновленню нормальної роботи шахт.

Однак ця обіцянка фактично залишилася невиконаною. Схоже, Зеленський забув про неї відразу ж, як тільки шахтарі пішли з Банкової. Тому зараз гірники зліші, ніж у червні.

Далі буде

Другий момент, який необхідно підкреслити, це причина раптового зростання заборгованості із зарплати. У цьому році у держави спостерігався все більший дефіцит грошей. І вона просто запустила руку в кишеню працівників державного сектора, затримуючи їм виплату зароблених грошей. Хоча на піар-проєкти типу будівництва доріг кошти витрачалися з надмірною щедрістю.

Очевидно, що в найближчому майбутньому проблема дефіциту фінансів у держави не буде вирішена. Навпаки, вона може набути ще більш загрозливого характеру. І держава буде і далі залазити в кишеню своїм найманим працівникам, якщо вони будуть це дозволяти.

Нарешті, третій момент стосується перспектив масових акцій протесту. Давно відомо: рветься там, де тонко. Закономірно першими почали страйкувати гірники в містах, де шахти є містоутворюючими підприємствами. Там проблема стійкої роботи шахт, своєчасного розрахунку з гірниками стосується всіх без винятку жителів, тому що це не тільки єдині робочі місця для тисяч людей, а й податки, від яких залежить робота лікарень, дитячих навчальних закладів та інших соціально значущих об'єктів.

Проблеми інших працівників держсектора можуть не викликати настільки сильного резонансу. Але є один виняток: медики. Від їх благополуччя зараз залежимо всі ми.

Пів місяця тому міністр охорони здоров'я Максим Степанов розповів в ефірі «5 каналу», що в Україні з наступного року зарплати медиків становитимуть від 22-25 тис. грн на місяць. Однак запропоноване міністерством підвищення зарплат медиків не внесли до держбюджету на 2021 р.

У той же час заборгованість по зарплаті в сфері охорони здоров'я зросла протягом січня-жовтня в 2,5 раза і досягла 43,3 млн грн. В умовах пандемії таке зневажливе ставлення до медиків взагалі не піддається раціональному поясненню.

Яку відповідь дадуть на таке ставлення самі медики? У принципі їм не обов'язково страйкувати. Для нас, звичайних громадян і потенційних пацієнтів, найгірше те, що медики вже реагують шляхом звільнення.

Той же Степанов навіть і не намагається якось виправдовувати Зе-владу, а просто констатує, що відтік медичних кадрів з України може значно активізуватися через зростання попиту на них з боку європейських країн та низьких зарплат. «Якщо оплата праці медичних працівників не буде підвищена, то в найближчі роки Україна може залишитися без медиків», — спрогнозував міністр.

У будь-якому випадку очевидно наростання протестних настроїв в суспільстві. Минулого тижня під Верховною Радою вже стояли учасники протесту з числа фізичних осіб — підприємців, а також представники вчителів. Можна чекати нових пікетів, коли Верховна Рада буде приймати бюджет-2021.

Зрозуміло, що зараз грошей не вистачає на всіх, і тому обов'язково знайдуться незадоволені. Але так буває завжди. А зараз проблема для Зе-влади не тільки в дефіциті грошей, але і в дефіциті довіри. Коли держава тільки-но тринькає гроші, а тепер раптом говорить про необхідність жорсткої економії, люди чують підступ і відчувають себе обдуреними. Саме це почуття може стати головним мотивом для протесту.

    Реклама на dsnews.ua