• USD 28.1
  • EUR 33.8
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

НАТО, МВФ і Коломойський. Що наобіцяли один одному Зеленський і Байден

Зеленський пообіцяв Байдену братство по зброї в справі боротьби з корупцією. І їх перша спільна битва повинна бути проти Коломойського

Президент України Володимир Зеленський у відеозверненні за результатами засідання РНБО
Володимир Зеленський і Джо Байден / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Вечір п'ятниці, 2 квітня, вийшов для Володимира Зеленського важким. Планувалося засідання РНБО, але його довелося відсунути через дзвінок з Вашингтона. Видання Politico стверджує, що приводом для дзвінка Джо Байдена до Києва стали «повідомлення про нарощування російської військової могутності на сході України».

Розмова Байдена із Зеленським була довгою і ґрунтовною. Керівник офісу Зеленського Андрій Єрмак стверджує, що бесіда двох президентів тривала близько 50 хвилин; видання Politico повідомляє про 30-40 хвилин, а джерела «ДС» говорять про приблизно 25 хвилин. У будь-якому випадку це був детальний обмін думками і, що ще більш важливо, обмін обіцянками.

Після розмови з Байденом Зеленський провів-таки засідання РНБО. А потім сам і поінформував співгромадян про рішення РНБО і про підсумки своєї розмови з Байденом. У зв'язку з цим Банкова вирішила обійтися без традиційного брифінгу секретаря РНБО Олексія Данилова — щоб не псувати інформаційний порядок президенту. Сам же Зеленський збирати журналістів не захотів і просто записав відео, де зачитав текст, який швидше викликає питання, ніж дає відповіді.

Проте, підсумувавши інформацію з різних джерел, можна виділити деякі ключові обіцянки, якими обмінялися два президенти.

Що пообіцяв Байден

Єрмак повідомив агентству «Інтерфакс-Україна», що Зеленський в ході бесіди запросив Байдена взяти участь в саміті «Кримської платформи». Про реакцію Байдена Єрмак розповів на своїй сторінці в Facebook. За словами Єрмака, Байден завив, що він чекає можливості знову відвідати Україну, а також згадав свій виступ в українському парламенті.

Чи означає це, що Байден приїде? Поки що це під великим питанням. Принаймні, Білий дім у своєму повідомленні про розмову двох президентів жодним словом не згадав можливість візиту президента США в Україну.

Реклама на dsnews.ua

Втім, до саміту «Кримської платформи» ще далеко — він запланований на 23 серпня. За цей час може трапитися всяке. І найважливішою темою розмови, заради якої Байден, власне, і погодився зателефонувати Зеленському, стала відповідь на загрозу нової агресії з боку Росії. За повідомленням Білого дому, «Байден підтвердив непохитну підтримку Сполученими Штатами суверенітету і територіальної цілісності України в умовах триваючої агресії Росії на Донбасі і в Криму».

У свою чергу, Зеленський повідомив: «Ми детально обговорили ситуацію на Донбасі. Президент Байден запевнив мене, що Україна ніколи не залишиться один на один проти агресії Росії».

Чого Байден не пообіцяв

Готуючись до цієї розмови, Байден, звичайно ж, знав про ті претензії, які публічно висував йому Зеленський. В інтерв'ю американському виданню Axios, яке транслювалося на онлайн-платформі HBO 31 січня, Зеленський заявив: «Україна хоче бути рівноправним членом НАТО. Це одне з найважливіших питань безпеки — тієї самої безпеки, про яку говорить президент Байден. В такому випадку у мене є дуже просте питання: пане президенте, чому ми досі не в НАТО?»

І Байден у розмові із Зеленським таки відповів на це питання. У повідомленні Білого дому прямо сказано, що Байден пов'язав членство в НАТО з реформами. «Він підкреслив прагнення своєї адміністрації активізувати наше стратегічне партнерство на підтримку плану президента Зеленського по боротьбі з корупцією та реалізації програми реформ, заснованої на наших спільних демократичних цінностях, які забезпечують справедливість, безпеку і процвітання народу України. Лідери погодилися, що ці реформи є наріжними для євроатлантичних устремлінь України», — повідомляє Білий дім.

Зеленський якось тихо промовчав про цей важливий момент. Хоча зовсім недавно, 25 лютого, він заявив генсеку НАТО Єнсу Столтенбергу про те, що найближчою метою України є отримання ПДЧ — Плану дій щодо членства в Альянсі. «Вдячний, що Ви особисто і НАТО підтримуєте нас у прагненні до членства в НАТО. Наша найближча мета — ПДЧ. Ми серйозно ставимося до реформ, оскільки вони в першу чергу покращують наш оборонний сектор», — повідомив Зеленський через Twitter після телефонної розмови з генсеком НАТО.

Бажання України отримати ПДЧ підтвердила 2 квітня, буквально за кілька годин до дзвінка Байдена Зеленському, віцепрем'єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. В інтерв'ю ТСН.ua вона порадила лідерам країн НАТО на своєму найближчому саміті «як мінімум дати інструкції відповідним міністрам почати підготовку до надання Україні ПДЧ».

Найближчий саміт лідерів країн НАТО очікується в червні (точна дата ще не призначена). І ось зараз Байден чітко дав зрозуміти Зеленському, що ПДЧ залежить не від Вашингтона, а від самого Зеленського, від реалізації їм «програми реформ, заснованої на наших спільних демократичних цінностях».

Що пообіцяв Зеленський

Розповідаючи у своєму відео про розмову з Байденом, Зеленський повідомив: «Було відзначено і підтримано втілення реформ в Україні, в тому числі антикорупційної, судової і реформи Конституційного суду. За словами Байдена, в питаннях боротьби з корупцією США і Україна брати по зброї».

Може здатися, що Байден похвалив Зеленського, але це враження оманливе. У Вашингтона є власне бачення всіх цих реформ — антикорупційної, судової і реформи Конституційного суду. І це бачення багато в чому розходиться з баченням Банкової.

З питань боротьби з корупцією Вашингтон теж має власне бачення, про яке він чітко просигналізував санкціями проти Ігоря Коломойського. І якщо Зеленський пообіцяв Байдену братство по зброї в справі боротьби з корупцією, то їх перша спільна битва повинна бути саме проти Коломойського (якщо, звичайно, Зеленський не стане робити вигляд, що він чогось не зрозумів, а цього цілком можна очікувати з огляду на його страхи перед Коломойським).

За відомостями «ДС», в розмові двох президентів була порушена ще одна дуже важлива для Зеленського тема — про відновлення кредитної програми МВФ. Як повідомляють наші джерела, Байден наголосив на важливості виконання трьох вимог МВФ для отримання чергового траншу.

Ці три пункти — це судова реформа; незалежність антикорупційних органів; незалежність Нацбанку. Зеленський запевнив, що Україна все це зробить.

Підкреслимо ще раз, що у Вашингтона є власне (спільне з МВФ) бачення всіх цих пунктів. І спроби підім'яти під себе судову систему, антикорупційні органи і Нацбанк, видаючи це за реформи, приведуть до того, що положення Банкової тільки погіршиться. МВФ не дасть кредитів, також і Вашингтон не дасть кредитних гарантій.

Звичайно, Байден пообіцяв, що Україна не залишиться сам на сам проти агресії Росії. Але це — обіцянка українського народу, а не персонально Зеленському. А ось про оцінку Байденом реформ Зеленського можна буде судити по іншим сигналам. Наприклад, що скажуть про ПДЧ для України на саміті НАТО. Чи дасть нам грошей МВФ. І чи реалізує Байден своє бажання знову відвідати Київ.

    Реклама на dsnews.ua