• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Політолог розповів про "електоральне болото" і "партію Шрека", яка може "знищити" Зеленського

30% виборців в Україні постійно схиляються від однієї політичної партії до іншої і складають "електоральне болото". Зараз вони чекають на "Шрека", який забере цей електорат собі, через що його симпатії втратить нинішній президент Володимир Зеленський

Вадим Денисенко
Вадим Денисенко / dsnews.ua
Реклама на dsnews.ua

Про це в інтерв'ю Діловій столиці розповів політолог, керівник Українського інституту майбутнього (UIF) Вадим Денисенко, передає "ДС".

Так, він відповів на питання, з чим пов'язані висловлювання прессекретарки президента Володимира Зеленського Юлії Мендель про "українську російську".

"У нас вже багато місяців, як склалася структура з трьох великих партій, що мають приблизно по 20% (у партії Зеленського ("Слуга народу" — "ДС") трохи більше), тобто охоплюють загалом 60% виборців. Є ще ( лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко — "ДС") Тимошенко, яка має свої 5-7% виборців. тобто 65-67% електорату «зайнято», і зараз йде війна за 30%. Коли всі почали говорити, що Зеленський зробив правий розворот-поворот на Америку, то він насправді не зумів зайти на територію Порошенка. Зрештою, йому цього й не потрібно робити, адже у нього є резерв у вигляді "електорального болота", цих 30%, які зараз то туди, то сюди бовтаються", — сказав Денисенко.

Політолог також розповів, чому Володимир Зеленський "не зайшов на територію" п'ятого президента України Петра Порошенка.

"Тому що виборець Порошенка трохи інтеллектуальніше, він чітко зациклений на національну ідею, він не вірить Зеленському і не сприймає його методи, не сприймає одноходові рішення, які весь час продукує нинішній президент. Тобто цей виборець не бачить в ньому інтелектуального партнера і має трохи більше пам'яті. І так просто його не перетягнути", — розповів Вадим Денисенко.

Керівник UIF, крім того, пояснив, чому Зеленський не зміг завоювати симпатії і проросійської партії ОПЗЖ.

"Я думаю, що виборець ОПЗЖ досить літній, локалізований на певних територіях. На них Зеленський махнув рукою — це було дуже чітко видно по виборах в Донецькій області, коли "слуги" не виставили свого серйозного кандидата і посіли шосте чи сьоме місце. Всю електоральну війну «слуги» провели на заході України, це було для них дуже важливо. А виборці ОПЗЖ вже не вірять, що Зеленський може забезпечити мир, тому їх Зеленський не зачепив", — розповів Денисенко.

Він також пояснив тактику політичної боротьби нинішнього президента України.

"Вона будується на тому, щоб розворушити болото, яке голосувало за нього. Болото — це термін, яким називав (радянський диктатор Володимир Ленін — "ДС") Ленін депутатів однієї з Державних дум Російської імперії. Нинішнє українське болото стабільне, тримається в районі 30 % і кожен раз в щось починає вірити і шукає собі якихось месій, простих рішень, або чогось лякається, починає когось ненавидіти і об'єднується навколо ненависті", — заявив Денисенко.

Політолог також згадав приклади з недавньої української історії.

"Можемо згадати (кандидата в президенти в 2009 році Сергія Тігіпка — "ДС") Тігіпка, в якому бачили месію, можемо згадати переляк 2014 року, коли люди реально повірили Порошенку. Згодом дуже багатьох об'єднала ненависть до Порошенка. І це болото голосувало заради ненависті. Зараз завдання — розворушити це болото і не допустити на цю територію будь-якого нового гравця. Насправді це болото чекає свого (персонажа з мультфільмів, що живе на болоті — "ДС") Шрека, і якщо буде створена умовна «Партія Шрека», то вона зможе політично поховати Зеленського, тому що зайде відразу на досить широку аудиторію", — розповів Денисенко.

За його словами, "ані Порошенко особливо не може розширити свій електорат, ані ОПЗЖ, розширення відбувається тільки завдяки цій групі людей".

Політолог на прохання журналіста також описав портрет "цих болотних людей".

"Їх електоральний портрет дуже простий. По-перше, вони розкидані по всій Україні, не локалізовані в якомусь регіоні. Крім цього, вони чисті патерналісти", — зазначив він.

Денисенко додав, що "це люди, які, можливо, отримали вищу освіту, але погано вчилися".

"Тобто люди без серйозного критичного мислення, які хочуть, щоб все швидко і відразу було зроблено, а вони сидітимуть біля телевізора і їстимуть попкорн. Це і є класичний портрет виборця «Партії Шрека»", — додав політолог.

Денисенко також поміркував на тему того, чи зможе умовна «партія Шрека" перемогти президента Зеленського.

"Поки про шанси говорити рано. Ми говоримо про певний відсоток людей, які зараз відійшли від Зеленського, шукають, за кого їм голосувати. Їх кількість збільшується, як показує соціологія, і вони потрібні всім діючим партіям, проте можуть стати кістяком для нової політичної сили. Однак «Партія Шрека» не матиме шансу на успіх, якщо у неї не буде власного телеканалу", — розповів Денисенко.

У той же час, за його словами, жоден з власників груп телеканалів "не демонструє бажання вкладатися в якогось нового лідера, який був би майбутнім кумиром цього болота".

"Хоча, я думаю, що такі кастинги проходять: судячи по частоті появи тих чи інших людей в ток-шоу, можна зрозуміти, на кого ставлять керівники тих чи інших груп каналів", — висловив свою думку Вадим Денисенко.

Також він відповів на питання, чи можна трактувати згадані заяви Мендель про російську мову "як спробу Зеленського повернути частину цього болота собі".

"Російська мова завжди грала ту чи іншу роль на всіх виборах в Україні. Що хоче зробити зараз Зеленський, починаючи від повної дурниці Мендель про російсько-українську мову і закінчуючи бажанням (нардепа від "Слуги народу" Данила Гетманцева — "ДС") Гетманцева змінити закон про мову? В принципі він пробує, не сильно дратуючи україномовне болото, зайти на територію російськомовного болота і таким чином розширити цю територію. Тому на заяви Мендель і Гетманцева треба дивитися як на пробні кулі", — зазначив Денисенко.

Політолог додав, що якщо тема мови дасть можливість розширити електорат "слуг", "вони обов'язково почнуть качати історію з поправками в закон про мову". Якщо ні, і соціологія покаже, що це нічого не дає, то, за словами Денисенка, вони "просто поговорять і на цьому зупиняться".

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua