• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Чи зможе "Партія Шрека" здолати Зеленського - інтерв'ю з директором УІМ Вадимом Денисенком

Про українське електоральне болото, яке чекає на свого Шрека, та спроби влади різними способами домогтися прихильності байдужих громадян "ДС" поговорила з директором Українського інституту майбутнього, політологом Вадимом Денисенком

Вадим Денисенко
Вадим Денисенко
Реклама на dsnews.ua

«ДС» Декілька днів тому розгорілася дискусія щодо висловлювань Юлії Мендель про "українську російську". Буцімто, знову розворот від українства. Це справді так?

В.Д. Ні, звісно. У нас вже багато місяців як склалась структура з трьох великих партій, що мають приблизно по 20% (у партії Зеленського трішки більше), тобто охоплюють загалом 60% виборців. Є ще Тимошенко, яка має свої 5-7% виборців. Тобто, 65-67% електорату «зайнято» і зараз іде війна за 30%. Коли всі почали говорити, що Зеленський зробив правий розворот-поворот на Америку, то він насправді не зумів зайти на територію Порошенка. Зрештою, йому цього й не потрібно робити, адже у нього є резерв у вигляді "електорального болота", цих 30%, які зараз то туди, то сюди бовтаються.

«ДС» Чому Зеленський не зміг зайти на територію Порошенка?

В.Д. Тому що виборець Порошенка трошки інтелектуальніший, він чітко зациклений на національну ідею, він не вірить Зеленському і не сприймає його методи, не сприймає одноходові рішення, які весь час продукує нинішній президент. Тобто, цей виборець не бачить в ньому інтелектуального партнера і має трошки більше пам’яті. І так просто його не перетягнути.

«ДС» А в чому причина невдачі Зеленського з заходом на територію ОПЗЖ?

В.Д. Я думаю, що виборець ОПЗЖ достатньо літній, локалізований на певних територіях. На них Зеленський махнув рукою — це було дуже чітко видно по виборах на Донеччині, коли «слуги» не виставили свого серйозного кандидата і зайняли шосте чи сьоме місце. Всю електоральну війну «слуги» провели на заході України, це було для них дуже принципово. А виборці ОПЗЖ вже не вірять що Зеленський може забезпечити мир, тож їх Зеленський не зачепив.

«ДС» На чому побудована зараз тактика політичної боротьби Зеленського?

Реклама на dsnews.ua

В.Д. Вона будується на тому, щоб розворушити болото, яке голосувало за нього. Болото — це термін, яким називав Ленін депутатів однієї з Державних дум Російської імперії. Нинішнє українське болото стабільне, тримається в районі 30% і кожен раз в щось починає вірити і шукає собі якихось месій, простих рішень, або чогось лякається, починає когось ненавидіти і об’єднується навколо ненависті.

Можемо згадати Тігіпка, в якому бачили месію, можемо згадати переляк 2014 року, коли люди реально повірили Порошенкові. Згодом дуже багатьох об’єднала ненависть до Порошенка. І це болото голосувало заради ненависті. Зараз завдання — розворушити це болото і не допустити на цю територію будь-якого нового гравця. Насправді це болото чекає на свого Шрека і якщо буде утворена умовна «Партія Шрека», то вона зможе політично поховати Зеленського, бо зайде одразу на достатньо широку аудиторію. Ані Порошенко особливо не може розширити свій електорат, ані ОПЗЖ, розширення відбувається лише завдяки цій групі людей.

«ДС» Змалюйте, будь ласка, портрет цих "болотяних людей", які чекають на Шрека.

В.Д. Їх електоральний портрет дуже простий. По-перше, вони розкидані по всій Україні, не локалізовані в якомусь регіоні. Окрім цього, вони чисті патерналісти. Це люди, які, можливо, отримали вищу освіту, але погано вчилися. Тобто, люди без серйозного критичного мислення, які хочуть, щоб усе швидко і одразу було зроблено, а вони сидітимуть біля телевізора і їстимуть попкорн. Оце і є класичний портрет виборця «Партії Шрека».

«ДС» Чи має «Партія Шрека» шанси перемогти Зеленського в майбутньому?

В.Д. Поки про шанси говорити зарано. Ми говоримо про певний відсоток людей, які зараз відійшли від Зеленського, шукають, за кого їм голосувати. Їхня кількість збільшується, як показує соціологія, і вони потрібні всім діючим партіям, однак можуть стати кістяком для нової політичної сили.

Проте «Партія Шрека» не матиме шансу на успіх, якщо в неї не буде власного телеканалу. Жоден із власників груп телеканалів не демонструє бажання вкладатися в якогось нового лідера, який був би майбутнім кумиром цього болота. Хоча, я думаю, що такі кастинги відбуваються: судячи з частотності появи тих чи інших людей в ток-шоу можна зрозуміти, на кого ставлять керівники тих чи інших груп каналів.

 «ДС» Чи можна трактувати згадані заяви Мендель про російську мову як спробу Зеленського повернути частину цього болота собі?

В.Д. Російська мова завжди відігравала ту чи іншу роль на всіх виборах в Україні. Що хоче зробити зараз Зеленський, починаючи від повної дурості Мендель про російсько-українську мову і закінчуючи бажанням Гетьманцева змінити закон про мову? В принципі, він пробує, не сильно дратуючи україномовне болото, зайти на територію російськомовного болота, і таким чином розширити цю територію. Тому на заяви Мендель і Гетьманцева треба дивитись, як на пробні кулі. Якщо ця тема їм дасть можливість розширити електорат, вони обов’язково почнуть качати історію з поправками до закону про мову. Якщо ні, і соціологія покаже, що це нічого не дає, то вони просто поговорять і на цьому й зупиняться.

«ДС» Окрім російської мови, Банкова зараз дуже заглиблена в тему вакцинації. Чи зможе вона не провалити її і що має для цього зробити?

В.Д. Я думаю, що тут ключовими є кілька моментів. Перший момент — указ Зеленського, яким він доручив уряду скласти план, щоб до кінця року відбулася повна вакцинація більшості дорослого населення України. По суті, президент перекидає відповідальність на Шмигаля. Якщо уряду вдасться знайти мільйони доз вакцини і їх використати, це буде заслугою Зеленського. Якщо не вдасться — є ідеальним громовідвід Шмигаль. Очевидно, що ближче до осені, коли буде відчуття, що вакцинація у нас провалена, ми будемо мати новий уряд.

Другий момент: ніхто не хоче зрозуміти дуже просту річ, що проблема навіть не в тому, чи з’являться вакцини. Проблема в тому, що в нас 51% населення не хоче вакцинуватися взагалі. Зараз держава повинна робити паралельно дві речі: скуповувати вакцини та запустити велику якісну піар-кампанію, яка передбачатиме повернення довіри суспільства до вакцинації. Таку кампанію не можна провести за місяць, її треба проводити приблизно 7-8 місяців. Український інститут майбутнього запропонував державі такий план дій. Зокрема, в жодному разі не можна зараз говорити про те, що будуть застосовуватися лише репресивні методи до людей, які не хочуть вакцинуватися.

Третій момент — це прозорість і чесність держави перед громадянами. Нам сказали що у нас 22 млн доз вакцин законтрактовано. Тоді ми повинні отримати графік, коли ці вакцини прийдуть до нас. Має бути створена реальна електронна черга, коли кожен знає свій номер, і що отримає вакцину, наприклад, через два місяці. Але всі ми повинні чітко знати, що ця черга іде електронно, прозоро і ніхто не може нікого посунути чи надурити. Тоді люди почнуть більше довіряти.

«ДС» Хто може допомогти владі в цій кампанії?

В.Д. У нас є 10% (це приблизно 3 млн людей), які хочуть добровільно вакцинуватися. Значить, нам потрібно змінити графік вакцинації — сказати, що всі, хто хоче сьогодні вакцинуватися, повинні вакцинуватися. І ми за два-три місяці отримаємо 3 млн людей, які будуть безкоштовними агітаторами за вакцинацію. Якщо ми цього не зробимо, жодної довіри до вакцин не буде. А цього не робиться очевидно тому, що в мутній водичці можна рибку ловити.

«ДС» Окрім згаданих двох питань, останнім часом влада дуже педалює тему вступу до НАТО. Що це — боротьба за патріотичний електорат?

В.Д. Це окозамилювання — боротьба за болото. Тому що воно не хоче мислити критично, вважає, що хтось прийде і буде за нас щось робити. Я дуже боюся цієї боротьби, тому що в нас уже був час в історії, коли Віктор Янукович розказував про шлях до ЄС, а потім зробив заяву про те, що ЄС нам не дає грошей, тому ми в ЄС не йдемо. Отак і тут — в силу того, що нинішня влада дуже любить короткі і швидкі рішення, я боюся, що нам за деякий час скажуть: дивіться, ми вже кілька місяців стукаємося, а нас в НАТО ніхто не бере, тому ми відвертаємося від НАТО. Це насправді є величезною загрозою для всього українського суспільства.

«ДС» Зеленський піднімає різні резонансні теми, граючи на різні групи виборців. Але без телевізора він не зможе цього робити масовано. Чи довго ще триватиме мораторій на критику президента на каналах олігархів?

В.Д. Зараз критику ми бачимо тільки на групі каналів Порошенка. На інших каналах немає взагалі критики, і ця ситуація має всі шанси продовжуватись ще достатньо довго. Станом на зараз в суспільстві немає запиту на революцію, на якісь зміни і так далі. Тому в даному випадку ми бачимо певні рухи Зеленського, які він робить з допомогою РНБО, і які здаються людям реально дієвою політикою. Як довго можна буде надувати цю бульбашку без реальних дій — оце велике запитання. 

    Реклама на dsnews.ua