• USD 27.8
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Президентський дах. Навіщо Зеленський вирішив монополізувати олігархів

Банкова хоче мати інструмент для введення санкцій проти будь-яких нелояльних бізнесменів

Володимир Зеленський на засіданні РНБО 15 квітня 2021 р
Володимир Зеленський на засіданні РНБО 15 квітня 2021 р / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

На засіданні РНБО 15 квітня Володимир Зеленський висунув ідею, яка викликала безліч уїдливих коментарів журналістів, блогерів і політологів. Він запропонував розробити законопроект про олігархів.

Однак це не жарт, а цілком реалістична задумка. Більш того, сам Зеленський покладає на неї дуже великі надії.

Громовідвід від Банкової

Перша надія — цей законопроект стане новим приводом для великого піару. Тут не зайвим буде нагадати, що Зеленський розповідає про свою боротьбу з олігархами вже понад місяць. Ще 12 березня він виступив з відеозверненням до громадян України, в якому оголосив, що олігархічному класу в Україні приходить кінець. «Ми чітко бачимо різницю між поняттями "великий бізнес" і "олігархічний клас". А ось прізвища тут не мають жодної різниці, — підкреслив Зеленський. — Важливо одне: ти готовий працювати законно і прозоро чи хочеш і надалі створювати монополії, контролювати ЗМІ, впливати на депутатів і інших державних службовців? Перше — підтримується. Друге — закінчується».

Примітно, що зі своїм відеозверненням до українців він виступив після того, як було оприлюднено новий рейтинг Forbes, згідно з яким за останній рік статки Ріната Ахметова зросли втричі, Віктора Пінчука, Костянтина Жеваго, Ігоря Коломойського, Геннадія Боголюбова, Вадима Новинського — приблизно вдвічі. Не схоже, щоб вони були незадоволені Зеленським. Саме тому Зеленський і став розповідати, що «прізвища тут не мають жодної різниці» — мовляв, слід змінювати систему.

Ось для створення такої видимості і потрібен законопроект, анонсований на РНБО. Виборці, які голосували за Зеленського два роки тому, чекали на «кінець епохи бідності» для себе, а замість цього отримали збагачення олігархів. Передчуваючи блискавки народного гніву, Банкова вирішила заздалегідь забезпечити собі громовідвід.

Уже самим фактом внесення такого законопроекту до парламенту Зеленський убезпечить себе від звинувачень в тому, що він маріонетка олігархів. Принаймні, Банкова дуже сподівається, що їй вдасться створити такий пропагандистський ефект. І ця надія цілком реальна, якщо в цьому допоможуть найбільші телеканали, які належать олігархам. Вони будуть наввипередки розповідати, як успішно Зеленський бореться з олігархічною системою — ось цілий законопроект вніс. А чому б і не похвалити Зеленського, якщо сам він підкреслює, що йдеться не про конкретні прізвища.

Реклама на dsnews.ua

Під патронатом президента

Друга надія Банкової якраз в тому і полягає, що новий закон дозволить Зеленському контролювати олігархів. Мовляв, хто буде проявляти лояльність та повагу, щедро ділитися і забезпечувати піар влади в своїх медіа, ті, як і раніше, будуть користуватися режимом найбільшого сприяння. А от всіх інших буде піддано публічній деолігархізації.

Цю перспективу чітко позначив сам Зеленський на засіданні РНБО 15 квітня. Прочитаємо уважно офіційне повідомлення Офісу президента і РНБО. Зеленський повідомив, що запропонував РНБО і ОПУ у співпраці з Антимонопольним комітетом розробити законопроект про олігархів. «Вважаю, що сьогодні це один із пріоритетів — розробити базовий законопроект про статус олігарха в нашій країні: що буде з такими людьми, які будуть вводитися санкції, як олігархи будуть перетворюватися на бізнесменів. Тому що ми підтримуємо великий бізнес, будь-який бізнес в Україні. А вплив олігархів на Україну — на вибори, на економіку, на закони, на Верховну Раду — цього допустити більше не можна», — підкреслив він.

До переліку того, чого «допустити більше не можна», чомусь не потрапив вплив олігархів на президента і його офіс, на уряд, на облдержадміністрації, зрештою, на найбільші медіа. Виходить дуже дивний підхід: «тут бачу, тут не бачу».

Якби Зеленський справді хотів зменшити вплив олігархів на політику, він запропонував би розробити два законопроекти: про деолігархізацію влади і про деолігархізацію медіа. І з цією ініціативою він звернувся б не до своїх власних структур (РНБО, ОП), а до громадянського суспільства. Сказав би: народе, дай мені законопроект про те, як послабити вплив олігархів на мене і на решту влади. А ще, щоб олігархи не розв'язали проти мене війну в медіа, дай мені, народе, законопроект про те, як відібрати у олігархів контроль над найбільшими телеканалами.

Так, це був би популізм, але це був би принаймні щирий популізм. Можна було б повірити, що влада справді хоче позбутися олігархів.

А зараз ми бачимо геть інше. Зеленський хоче отримати законопроект не про деолігархізацію, а, як він сам заявив, про статус олігарха. Розробляти цей проект будуть структури, контрольовані Зеленським: РНБО, ОП і Антимонопольний комітет (з минулого року його очолює, нагадаємо, землячка Зеленського Ольга Піщанська). Зрозуміло, що вони не напишуть там нічого такого, що могло б послабити зв'язок між олігархами і Зеленським. Адже сам Зеленський такого завдання не поставив.

Санкції за нелояльність

Він поставив зовсім інше завдання — дати йому «закон про статус олігарха: що буде з такими людьми, які будуть вводитися санкції». Тобто він хоче мати інструмент для введення санкцій проти будь-яких великих бізнесменів, яких він захоче покарати.

Чинний закон «Про санкції» ухвалено у серпні 2014 го як спосіб протидії російській агресії. Там записано, що «санкції можуть застосовуватися з боку України щодо іноземної держави, іноземної юридичної особи, юридичної особи, яка перебуває під контролем іноземної юридичної особи або фізичної особи-нерезидента, іноземців, осіб без громадянства, а також суб'єктів, які здійснюють терористичну діяльність». Олігархів під цю статтю ніяк не підвести, хіба що записати їх в терористи.

У тому ж законі встановлено вичерпний перелік суб'єктів, які мають право вносити на РНБО пропозиції про санкції. Це Верховна Рада, президент, Кабмін, Нацбанк і СБУ. Ні апарату РНБО, ні АМК в цьому переліку немає.

І ось зараз апарат РНБО та АМК займуться написанням законопроекту про статус олігархів і санкції проти них. Будь-який орган, пишучи законопроект, не забуває вписати туди свою власну роль. Тому можна очікувати, що новий закон встановить, наприклад, таку процедуру: апарат РНБО звертається в АМК з проханням перевірити, чи не є даний український громадянин олігархом; АМК проводить перевірку, присвоює громадянину статус олігарха і звертається до РНБО з пропозицією про санкції; РНБО запроваджує санкції, якими відбирає у громадянина все, що захоче відібрати Зеленський.

Звичайно, це ніяка не деолігархізація. Це всього лише поділ великих бізнесменів на «правильних» і «неправильних». Для останніх приготовлені санкції аж до повного знищення бізнесу. А «правильні» зможуть ще більше розжиріти за рахунок поглинання бізнесу «неправильних».

    Реклама на dsnews.ua