• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

В єдиному пориві з Медведчуком. Чим загрожує "слугам" скасувати амністію учасників Майдану

У команді Володимира Зеленського мовчки погодилися з антимайданним поданням ОПЗЖ у Конституційний суд, але така тактика загрожує владі негативними наслідками, а не підвищенням рейтингу на півдні і сході

Амністію учасників Майдану оскаржують у КСУ. Фото: Getty Images
Амністію учасників Майдану оскаржують у КСУ. Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У Конституційний суд надійшло подання 50 народних депутатів, в якому вони просять визнати не відповідним Конституції закон про амністію учасників Майдану в 2013-2014 рр. ("Про недопущення переслідування і покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зборів...").

Нагадаємо, що цим документом усіх затриманих активістів Майдану звільнили як від кримінальної, так і від адміністративної відповідальності. Що стосується звернення до КСУ, то депутати вважають, що закон про амністію суперечить положенням Конституції, а його прийняття Верховною Радою відбулося з порушенням процедури розгляду.

"Закон звільняє від кримінальної відповідальності певну категорію осіб, підозрюваних і обвинувачених у вчиненні злочинів, без проведення слідчих дій та без встановлення вини в судовому порядку", - йдеться в поданні. Народні обранці просять відкрити конституційне провадження та залучити до нього депутатів від ОПЗЖ Василя Німченка, Олександра Качного та Григорія Мамку. Серед підписантів - фракція ОПЗЖ у повному складі (44 депутати), позафракційний Вадим Новинський і депутати, які орієнтуються на Ігоря Коломойського, - Олександр Дубінський (фракція "Слуги народу"), виключені з "слуг" Антон Поляков і Ганна Скороход, позафракційний Дмитро Шпенов і член групи "За майбутнє" Антон Яценко.

Які ж можуть бути наслідки подання для влади і опозиції?

Слід зазначити, що ще кілька місяців тому тоді ще в. о. голови ДБР Ірина Венедиктова скаржилася на те, що саме закон про амністію протестувальників нібито заважає їй розслідувати вбивства на Майдані, але вона говорила про смерті не майданівців, а силовиків. Схоже, зараз в особі підписантів подання вона знайшла однодумців. Нинішньому керівникові ДБР, колишньому адвокату Януковича Олександру Бабікову потенційне рішення суду про неконституційність амністії може повністю розв'язати руки, і він почне з подвоєною енергією розслідувати саме епізоди з силовиками, попутно підключивши в свідки представників "Беркута" - які втекли в Росію або тих, що так спокійно діють в Україні.

Має право на існування точка зору, що подання вигідно нинішній владі, адже фактично "слуги" не бруднять себе одіозною ініціативою, але можуть не виступати проти ("закон один для всіх"), сподіваючись таким чином разом з ОПЗЖ отримати політичні бали у виборців півдня та сходу, де підтримка "слуг" і президента почала падати.

Але ризиків тут може бути більше, ніж вигод. Практично вся опозиція, крім проросійського крила, заговорить про справжній реванш і настання портновщини в чистому вигляді. Про це, зокрема, вже висловився відомий ветеран АТО, волонтер Мирослав Гай, який вважає, що КС може піти назустріч нардепам і скасувати амністію. "Всіх активістів Майдану, учасників українсько-російської війни можна буде притягнути до суду за масові заворушення, коктейлі Молотова, опір правоохоронцям та, взагалі, причину обвинувачення можна буде придумати на голому місці. Наступним, не сумніваюся, буде оскарження АТО і залучення атошников до відповідальності за захист країни. Вітаю вас, реванш відбувся", - заявив Гай.

Реклама на dsnews.ua

Тобто позитивне рішення КС напевно спровокує різку реакцію патріотичної опозиції, яка тільки і чекає нових приводів для розгортання протестів, яких так боїться влада. Якщо ж КС відмовить авторам вистави, а таке цілком можливо, зважаючи на нинішню різноспрямованість інтересів конституційних суддів, а також з урахуванням їх прохолодних відносин з Офісом президента, то "слуги" все одно не зможуть відмитися від участі в ініціативі, нехай серед підписантів був лише один член фракції, так і той же Дубінський. Просто тому, що промовчали, не засудили, не виступили проти. Подання точно принесе вигоду Медведчуку і Рабіновичу, а от президент і його партія отримають тільки головний біль і поглиблення розколу у власній політсилі, в якій є і умовно патріотичне крило.

    Реклама на dsnews.ua