• USD 36.6
  • EUR 35.7
  • GBP 40.4
Спецпроєкти

Скасувати люстрацію. Запропонує Зеленський прем'єрство Азарова

Зе-команда зібралася скасувати Закон "Про очищення влади" і тим самим відкрити для себе чудовий джерело нових осіб – люстрированных чиновників Януковича
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Розмови про переформатування уряду отримали несподіваний поворот. Нездатність нинішнього Кабміну на чолі з Олексієм Гончаруком очевидна всім, навіть Володимиру Зеленському. Але у Зе-команди дуже коротка лава запасних гравців. Тому питання про звільнення нинішніх членів Кабміну упирався в проблему, а ким їх замінити. І ось зараз ця проблема, схоже, відпала. Завдяки ЄСПЛ Зе-влада тепер може, не соромлячись, поповнюватися чиновниками Януковича, які після Революції гідності підпали під люстрацію.

Нагадаємо, що Зеленський і раніше спокійно брав таких осіб у свою команду. Найгучніший приклад - Андрій Богдан, який з 11 липня 2013-го по 5 березня 2014-го обіймав посаду урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики, літав разом з Азаровим на переговори в Москву про відмову України від євроінтеграції, але незважаючи на це, отримав від Зеленського пост глави президентської адміністрації і потім керівника президентського Офісу.

Останній у часі приклад - Олексій Соловйов, якого Зеленський 25 лютого призначив на посаду заступника секретаря РНБО. У часи президентства Януковича Соловйов очолював Держслужбу з лікарських засобів, був звільнений 30 квітня 2014 р.

Але все ж такі призначення колись були швидше винятком, ніж правилом. Тепер вони можуть стати системою. Дорогу до цього відкрив для Зе-команди Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ).

Ще 17 жовтня минулого року ЄСПЛ оприлюднив рішення, в якому йдеться, що Закон України "Про очищення влади" порушив права чиновників. Суд зазначив, що люстрація в Україні застосовувалася до дуже широкого кола осіб і призвела до звільнення чиновників тільки на тій підставі, що вони займали посади на державній службі протягом більш року у часи президентства Януковича. ЄСПЛ підкреслив, що закон не встановив конкретні незаконні дії чиновників, підданих люстрації.

Заявниками у цій справі виступили колишній заступник начальника управління кадрів Генпрокуратури В'ячеслав Полях, екс-співробітник головного управління колишнього Міністерства доходів і зборів в Миколаївській області Дмитро Басалаев, колишній заступник прокурора Чернігівської області Олександр Ясь, екс-начальник податкової інспекції у Яремче Івано-Франківської області Роман Якубовський, екс-заступник начальника управління Олександрівської райдержадміністрації Донецької області Сергій Бондаренко. Всі вони були звільнені в рамках люстрації в 2014 р. і безуспішно оскаржили своє звільнення в українських судах.

На наступний же день, 18 жовтня, один з парламентських "слуг народу" Максим Бужанський, посилаючись на це рішення ЄСПЛ, вніс законопроект №2287 про визнання Закону "Про очищення влади" втратив силу. Однак на той момент Зе-команда ще не вважала необхідним поспішати. Тримісячний строк оскарження рішення ЄСПЛ закінчувався 17 січня. До останнього моменту Зе-влада обмірковувала, що робити, але все ж в кінці кінців воліла дотримуватися пристойності і не висловлювати занадто бурхливу радість від програшу. 18 січня міністр юстиції Денис Малюська повідомив, що увечері 16 січня Україна подала у Велику палату ЄСПЛ заяву про оскарження рішення суду.

Реклама на dsnews.ua

24 лютого Велика палата ЄСПЛ відхилила апеляцію України по цій справі. Таким чином, рішення ЄСПЛ вступило в силу.

Тепер Зе-влада має відразу два варіанти дій. Перший, жорсткий і простий, це прийняти законопроект Бужанського, тобто скасувати Закон "Про очищення влади". Саме цей варіант просуває через усі доступні йому канали один із стовпів режиму Януковича Андрій Портнов. До речі, якщо це у Портнова вийде, це дозволить їй значно посилити свої позиції в Зе-влади, яка після цього напевно поповниться багатьма креатурами Портнова. Не зайве нагадати й те, що Бужанський вважає Портнова ідеальною кандидатурою на посаду генпрокурора.

Про другий варіант, більш м'якому і складному, розповів міністр юстиції Денис Малюська на своїй фейсбук-сторінці. "Ми не будемо сидіти склавши руки, а зробимо все, щоб забезпечити права громадян і збереження механізму люстрації, хоч і в обмеженому вигляді", - пообіцяв міністр.

Він зазначив, що ЄСПЛ не визнав неправомірною люстрацію в цілому, а тільки її надмірний обсяг. Окремі категорії громадян, на думку суду, були автоматично люстрированы, хоча нічого поганого не робили.

"Ми плануємо спільно з народними депутатами опрацювати і внести законопроект, згідно з яким буде створено комісію для розгляду скарг громадян, які вважають свою люстрацію неправомірною. Також буде розглядатися можливість відновлення в посаді (при її наявності) та виплати різниці між втраченим і реальним заробітком", - анонсував Малюська. У той же час він підкреслив, що цей механізм не буде застосовуватися до категорії громадян, чия люстрація була обґрунтованою.

Малюська висловив надію на підтримку задуманого ним законопроекту Верховною Радою. Схоже, нас чекає баттл між цим проектом і проектом Бужанського, тобто між Малюськой і Портновим. Хоча, звичайно, не факт, що Малюська до того часу збереже крісло міністра.

Для Зе-влада обидва варіанти неідеальні, у кожного є свої плюси і мінуси. Варіант Бужанського зручний тим, що він простіше: взяти і скасувати Закон "Про очищення влади" і не маятися з усякими комісіями. Зеленський, як він сам не раз давав зрозуміти, віддає перевагу прості рішення. Але він може і остерігатися цього варіанту, оскільки законопроект Бужанського занадто явно вигідний екс-"регіоналам" і за ним дуже видно інтереси Портнова. А Зеленському з його падаючим рейтингом не потрібен зайвий привід потрапити під звинувачення у сприянні реваншу антимайдана та повернення політики Януковича.

Варіант Малюськи дозволяє якщо не повністю уникнути подібних звинувачень, то не підставлятися відкрито. Мовляв, ми робимо тільки те, що необхідно для виконання рішення ЄСПЛ, і не більше того. Головний мінус цього варіанту - він занадто повільний. Відповідний законопроект ще тільки потрібно розробити (тоді як Бужанський зі своїм проектом давно встиг). Далі, комісія, про яку говорить Малюська, буде завалена скаргами тисяч люстрированных чиновників середньої та нижньої ланки. По кожному з них їй доведеться приймати персональне рішення. На це можуть піти роки.

Хоча, звичайно, можна влаштувати так, щоб справи топ-чиновників вищої ланки, які претендують зараз на високі посади в Зе-влади, розглядалися в першочерговому порядку. Можна припустити, що вибір між двома варіантами в кінцевому підсумку буде залежати від того, як швидко Зе-команді захочеться поповнити свої ряди екс-"регіоналами" і в якій кількості. Якщо прямо зараз і багато - тоді більше шансів у варіанта Бужанського. Якщо поступово і поштучно - тоді Малюське дадуть погратися в комісію.

    Реклама на dsnews.ua