• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Сергій Соболєв: Про союз зі "слугами" не йдеться, голосування за бюджет було разовим

Про результати місцевих виборів, політичну кризу, відставку уряду та продаж землі "ДС" поспілкувалася із заступником голови партії і парламентської фракції "Батьківщина", народним депутатом Сергієм Соболєвим

Сергій Соболєв
Сергій Соболєв / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" На місцевих виборах партія перемогла тільки в одній області, на парламентських лише трохи поліпшила результат 2014 року. Як і за допомогою чого "Батьківщина" збирається покращувати або хоча б утримувати результат?

С.С. За всіма показниками наша партія посідає тверде друге місце і відстала тільки від "Слуги народу", я маю на увазі за кількістю депутатів усіх рад. При цьому всі аналізують виключно міськради та облради. Ви ж чудово розумієте, що вибори робляться в ОТГ, селах, містах, районах. За цим показником ми і посіли друге місце за кількістю депутатів по всій країні. Думаю, це гідний результат, ми і далі залишаємося лідером виборчих перегонів останніх 20 років.

"ДС" Чи не потрібно прискорити процес партійного оновлення? Наприклад, чи правильно буде, якщо на наступних президентських виборах від партії буде балотуватися вже не Юлія Тимошенко, а молодий кандидат за підтримки почесного голови партії?

С.С. Думаю, найкращий варіант — це оновлення партії знизу. Якщо ви подивитесь, що сталося на виборах в районах, містах, ОТГ, де тепер є первинні осередки, — у нас відбулося оновлення і депутатів, і керівництва осередків на 40%, а то і на 50%. Дійсно, у нас менш інтенсивне оновлення на рівні обласних керівників, але це традиції, це рівень підтримки.

Що стосується президентських виборів, то, на мій погляд, говорити, як складатиметься ситуація в країні через 3,5 року, не просто передчасно — це не відповідає реаліям сьогоднішнього дня. Якщо ви подивитеся опитування про лідерів громадської думки, то серед них, безумовно, є Юлія Володимирівна. Тому станом на сьогодні лідером "Батьківщини" є Тимошенко. Що буде через два або три роки, або за півроку до початку виборчої кампанії — подивимося, будемо думати, як отримати максимальний результат. Але з лідерів "Батьківщини" суспільство підтримує саме Тимошенко. Вона стояла біля витоків партії, і будь-яка політична сила, яка розвивається, завжди бере найкраще від того, що було два, три, десять років тому. Крім того, партія створювалася не просто як партія Тимошенко, вона створювалася на принципах. З огляду на це, сьогодні безальтернативний лідер — Тимошенко, що буде далі, залежить від громадської думки і інших чинників, що впливають на суспільне життя в країні.

"ДС" До речі, про суспільне життя. Як ви розцінюєте урядове рішення про карантин вихідного дня?

С.С. Моя позиція в одному: карантин — це для хворих або для здорових? На жаль, все, чим займаються в останні місяці Кабмін і президент, — це введення карантину для здорових, коли хворі спокійно розгулюють вулицями. Вони змушені днями вистоювати, щоб здати тести, далі вони спілкуються з іншими, не знаючи результатів тесту по кілька днів. У цьому і потрібно розбиратися, адже якщо карантин для хворих, то для них він і повинен вводитися. Так зробили прогресивні країни, які спочатку критикувала ВООЗ, а тепер їх ставлять в приклад. Йдеться про те, що карантин повинен бути для людей похилого віку, кожна країна приймає окреме рішення — буде це 65 чи 70 років. Крім того, карантин повинен бути для людей, які можуть мати ускладнення від ковіду. Це всі, хто має аутоімунні захворювання, хто хворіє на діабет, Альцгеймера, також це "сердечники" і люди із зайвою вагою — ось для таких людей і повинен бути карантин. А у нас, на жаль, карантин вводиться для здорових, а хворі гуляють вулицями, тому я категорично проти такого формату.

Реклама на dsnews.ua

"ДС" В країні карантин, а у владі — криза. Яким ви бачите вихід із конституційної кризи в світлі ініціатив президента і Дмитра Разумкова?

С.С. Проєкт Зеленського в принципі не може бути проголосований. Ви знаєте, що є висновки і Венеціанської комісії, і GRECO, тому тут варіантів не може бути — голосувати за антиконституційний законопроєкт не будемо ні ми, ні інші фракції.

Дійсно, законопроєкт Разумкова є компромісним — він на два місяці давав можливість створити діючу норму з її відстроченням, а після двох місяців вирішити питання по суті. Мене дивує, чому монобільшість досі не вносить цей законопроєкт, адже всі терміни подачі альтернативних проєктів вже закінчилися, і абсолютно всі підстави для внесення проєкту в зал є. Але цього тижня ми працюємо тільки один день, тому питання переноситься як мінімум на два тижні.

"ДС" Говорячи про КС, виникає питання, як ваша партія збирається захищати землю українського народу, якщо КС не скасує земельну реформу?

С.С. Потрібно розділяти те, що почав розглядати КС, воно не має прямого відношення до земельної реформи, в ході якої дозволили продаж землі сільгосппризначення. Розглядається питання законності продажу землі взагалі, згідно з Конституцією, і це перше рішення, яке повинен був прийняти КС в цьому плані.

Якщо враховувати той проєкт, який був оприлюднений в ЗМІ, то в ньому це питання виноситься на референдум, тому що земля — виняткова власність українського народу, саме земля сільгосппризначення. Земля під промбудівництво, індивідуальне будівництво, садівництво та інше — це до аграрної землі не відноситься. А ось продаж останньої, особливо іноземцям, повинен бути винесений на референдум, такий і був проєкт рішення КС. Але, як ви знаєте, у КС терміново почалася "політична хвороба", кворум зірвали, і вони не можуть завершити розгляд цього питання. Що стосується земельної реформи по суті — це питання неблизького майбутнього.

"ДС" Повертаючись до справ парламентських — підтримка вашою фракцією "слуг" в голосуванні за бюджет в першому читанні була тактичним кроком чи новою стратегією союзу з президентською партією? На яких умовах він може грунтуватися?

С.С. Це було перше читання, з 2000 року поправок ми подали понад 200, які стосувалися і наповнення скарбниці, і використання коштів. Абсолютна більшість наших пропозицій були враховані. Крім того, не наш принцип — "чим гірше, тим краще". Тобто бюджет — це основа, з якої можна розвивати і всі фонди, в тому числі антикоронавірусний, фонди, які стосуються боротьби з бідністю, підтримки МСБ, а також підтримки освіти, науки і охорони здоров'я. Тому ми проголосували, і будемо дуже уважно дивитися, що ми знайдемо в другому читанні, — ви бачите, що процес уже затягується і зривається, тому чекаємо.

"ДС" Тобто про союз зі "слугами", хоча б тактичний, не йдеться?

С.С. Будь-які союзи можуть існувати тільки на основі серйозного договору і виходячи зі стратегії розвитку країни, а це означає і програму діяльності Кабміну, і програму діяльності парламенту. Жодних кроків просто так, під разове голосування, не буде.

"ДС" Чи прогнозуєте ви актуалізацію питання про недовіру Кабміну на тлі того, що відбувається в країні і держуправлінні?

С.С. Думаю, це питання висить у повітрі.

"ДС" Чи буде "Батьківщина" голосувати за відставку уряду?

С.С. Це залежатиме від того, чи не хочуть міняти шило на швайку, хто буде замість цього уряду. Виходячи з цього, наша фракція і буде приймати рішення.

    Реклама на dsnews.ua