• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Уранові снаряди для України. Коли Путін капітулює, щоб уникнути "геноциду"

Повірити нісенітниці про те, що снаряди із збідненим ураном — це "зброя з ядерним компонентом", можуть тільки ті, хто міцно сидить на інформаційній голці у Russia Today

Реклама на dsnews.ua

Деякі збіги особливо кумедні саме тому, що цілком випадкові. Коли Сі Цзіньпін домовлявся з Путіним про свій візит до Москви, він, звісно, не знав, що в Лондоні лорд Хілтон звернеться до британського уряду із запитом, чи містять боєприпаси, які зараз постачаються в Україну, збіднений уран. І що 20 березня (якраз коли Сі прилетить у гості до Путіна) інший член Палати лордів баронеса Голді, яка обіймає посаду заступника міністра оборони (Minister of State for Defence), відповість йому на сайті парламенту: "Поряд із наданням Україні ескадрону основних бойових танків Challenger 2, ми будемо постачати боєприпаси, у тому числі бронебійні снаряди, що містять збіднений уран. Такі снаряди мають високу ефективність при ураженні сучасних танків та бронетехніки".

Ненароком британці зробили подарунок Сі, давши йому можливість наживо поспостерігати за публічною реакцією Путіна на цю новину. Ймовірно, китайський гість очікував, що господар Кремля продемонструє незворушність і посміється з надій Києва: мовляв, по-перше, російським танкам ніякі британські снаряди не страшні, у тому числі й уранові, а по-друге, російські війська знищать усі ці Challenger 2 ще перед тим, як вони спробують зробити перший постріл. Це, звичайно, було б вихваляння, але це було б зрозуміле Сі вихваляння, бо не можна видавати свій страх ні перед ким, а тим більше перед світовими медіа.

Але Путін натомість почав нести ахінею. "Схоже, що Захід справді вирішив воювати з Росією до останнього українця вже не на словах, а на ділі, — заявив він на спільній прес-конференції з Сі. — Росія змушена буде реагувати, маючи на увазі, що колективний Захід починає застосовувати вже зброю з ядерним компонентом".

"Геноцид та крок до ядерної війни"

Тут можна було б подумати, що Путін ляпнув це просто через свою кричущу безграмотність. Мовляв, йому що збагачений уран, що збіднений — один чорт.

Але ні, цю ахінею понесли, не розплющуючи, а додаючи туди своє, його найближчі спільники. Міністр оборони РФ Сергій Шойгу, наприклад, загалом розцінив новину з Лондона як крок до ядерної війни. "Пройдено ще одну сходинку, яких залишається все менше", — заявив він журналістам. За його словами, "сходинок не так багато", тому Заходу "треба добре замислитись над кожним наступним кроком". Його марення творчо розвинув голова держдуми РФ В'ячеслав Володін. Він заявив, що постачання Києву уранових боєприпасів "веде до трагедії світового масштабу, яка насамперед торкнеться європейських держав".

У МЗС РФ вигадали, що треба лякати не лише ядерною війною, а й геноцидом. Мовляв, навіть якщо до ядерної війни справа не дійде, все одно будуть жахливі масові жертви серед мирного населення. Глава МЗС Сергій Лавров заявив, що плани Британії говорять про те, що Лондон "готовий іти не просто на ризики, а й на військові злочини". Потім речник МЗС Марія Захарова заявила, що застосування уранових снарядів — це "прояв геноциду щодо того населення, проти кого вони використовуються, і того населення, яке їх використовує".

Реклама на dsnews.ua

Нова кремлівська ІПСО

Тема боєприпасів із збідненим ураном у російських медіа набирає обертів. Над цим спеціально працюють кремлівські пропагандисти. Достатньо подивитися, якими "думками експертів" годує своїх читачів Russia Today під брендом РІА "Новини":

▪️ Це абсурдне рішення — місцевість після таких снарядів стає непридатною для життя, плюс все це може призвести до застосування нових типів озброєнь Росією, що буде законно, заявив голова італійської Асоціації жертв збідненого урану Доменіко Леджеро.

▪️ Такі снаряди необхідно заборонити, їх використання — військовий злочин, вони викликають рак, ведуть до безпліддя, заражають ґрунт, щороку в Сербії від наслідків застосування НАТО збідненого урану помирають 15 тис. осіб, заявив сербський адвокат Срджан Алексіч.

▪️ Застосування Києвом снарядів з ураном посилить конфлікт, створить зону зараження онкологічними та генетичними захворюваннями, наслідки відчуватимуться десятиліттями, заявив військовий експерт Костянтин Сівков.

▪️ Відповідь Росії могла б включати створення командування нестратегічних ядерних сил і повернення до військ тактичних ядерних боєприпасів, вважає військовий експерт Коротченко.

Як бачимо, вже є всі підстави говорити про нову кремлівську ІПСО (інформаційно-психологічну операцію). Питання, на кого вона розрахована.

Жахіття для росіян

Перша відповідь, яка може спасти на думку, це що жахіття про "геноцид" і "крок до ядерної війни" розраховані на російських споживачів, щоб ті перейнялися ще більшою ненавистю до нас і з ще більшою готовністю йшли на війну. Але якщо задум такий, то результат може бути зворотним.

Фактично Путін разом із своїми спільниками та пропагандистами абсолютно безкоштовно "рекламують", у сенсі роздувають і перебільшують, бойові характеристики британських снарядів. Якщо вірити пропагандистам РІА "Новости", то загине не тільки екіпаж танка, а й усі навколо російські вояки повиздихають, а хто не здохне одразу, той сконає в пекельних муках від променевої хвороби, а якщо не сконає, то стане імпотентом, а якщо не стане, то діти в нього будуть мутанти. І висновок із цього — російським військам краще бігти без оглядки, не чекаючи, коли в них полетять уранові снаряди.

За пару днів російські медіа підняли таку паніку, наче у нас з'явилася чудо-зброя, якою ми зможемо швидко знищити всіх окупантів. Звичайно, снаряди із збідненим ураном прекрасні, але все ж таки не настільки, щоб стати вирішальним фактором у цій війні.

Глобальне жахіття

Іншим адресатом паніки може бути світова громадська думка. Але повірити путінській нісенітниці про те, що снаряди із збідненим ураном — це "зброя з ядерним компонентом", можуть лише ті, хто міцно сидить на інформаційній голці у Russia Today.

Західні медіа переказують британську відповідь на слова Путіна та його спільників. "Британська армія десятиліттями використовує збіднений уран у своїх бронебійних снарядах. Це стандартний компонент і не має жодного відношення до ядерної зброї чи можливостей. Росія знає про це, але навмисно намагається дезінформувати, — прокоментував телеканалу Sky News представник британського міноборони. — Незалежні дослідження вчених з таких груп, як Королівське товариство [британський варіант академії наук], показали, що будь-який вплив на здоров'я людей та навколишнє середовище від використання боєприпасів із збідненим ураном, ймовірно, буде низьким".

Також Sky News цитує військового експерта: полковник запасу Хеміш де Бреттон-Гордон назвав коментарі російського президента "абсолютно божевільними" та "ціловито невірними". "Без сумніву, це було зроблено для того, щоб переконати президента Сі дати йому зброю та налякати людей на Заході тим, що він планує перейти до ядерної зброї", — припустив британський експерт.

Втім, тут також результат може бути зворотним. Якщо Путін на спільній прес-конференції з Сі демонструє повну неадекватність у питаннях, пов'язаних із оцінкою ядерної небезпеки, то навряд чи це може налякати когось. Швидше, Путін так отримає чергову девальвацію страхів.

Справді, раніше і на Заході, і в нас були популярними побоювання, що Кремль може скористатися ядерною зброєю. Потім стало відомо, що Путін отримав серйозні попередження щодо відплати з Вашингтона. Але залишалися побоювання, що Кремль створить якийсь casus belli, тобто звинуватить нас у ядерній провокації — на кшталт ракетного обстрілу Запорізької АЕС чи застосування "брудної бомби". А зараз Путін лякає, що приводом для ядерної війни стане збіднений уран у снарядах.

Вже саме слово збіднений каже, що це той уран, який не може вибухнути, тобто уран-238, позбавлений небезпечних ізотопів (235 і 234). Фактично це відходи виробництва збагаченого урану — простіше кажучи, це дешеве сміття, яке нікуди подіти. Завдяки своїй високій щільності та пірофорності (здатності до самозаймання в пилоподібному стані) збіднений уран чудово підходить для виробництва бронебійних снарядів. Жодними міжнародними конвенціями це не заборонено. І якщо Лавров і Захарова взялися звинувачувати Лондон і Київ у "військових злочинах" та "геноциді" — напевно, це просто спроба втішити Путіна, який ще не звик до свого статусу підозрюваного Міжнародним кримінальним судом у військових злочинах під час вторгнення в Україну.

Схоже, весь цей плач у російських медіа, вся ця кремлівська ІПСО — не для того, щоб когось налякати (Путіна вже ніхто не боїться), а лише для того, щоб викликати до себе жалість. Йой, дивіться, якими жахливими снарядами ці невдячні українці зібралися зустрічати мирних російських визволителів.

І це прекрасно. Ми ще навіть не почали використовувати уранові снаряди — а в Кремлі вже істерять та просять порятунку у Сі.

    Реклама на dsnews.ua