• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

У Гаазі розпочинаються слухання у справі про захоплення українських суден в Керченській протоці

З 11 жовтня Україна братиме участь в усних слуханнях у справі проти Російської Федерації щодо порушення нею імунітету українських військово-морських кораблів та їхніх екіпажів в Керченській протоці

Росія скористалась правом на оскарження юрисдикції Арбітражу
Росія скористалась правом на оскарження юрисдикції Арбітражу / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні Міністерства закордонних справ, передає "ДС".

Справа стосується порушень Росією Конвенції ООН з морського права, коли 25 листопада 2018 року РФ захопила три українські військово-морські кораблі та 24 членів їхніх екіпажів у Чорному морі. Росія продовжувала утримувати українські судна близько одного року, а членів екіпажу — протягом дев’яти з половиною місяців, а також здійснювала щодо них кримінальне переслідування за законодавством Російської Федерації.

"Разом з тим, відповідно до Конвенції ООН з морського права, військові кораблі та їхні екіпажі наділяються абсолютним імунітетом, що забороняє іноземним державам оглядати, накладати арешт, утримувати судно та здійснювати судове переслідування", — наголосили у МЗС. 

У міністерстві підкреслюють, що дії РФ є порушенням фундаментальних принципів міжнародного права.

"Україна вже довела грубе порушення міжнародного права з боку РФ, коли Міжнародний трибунал з морського права наклав обов’язкові до виконання тимчасові заходи, які вимагали від Росії негайно звільнити три українські військово-морські судна та 24 затриманих українських моряків. За це рішення проголосувало 19 з 20 суддів, проти даного рішення був лише суддя з Росії", — кажуть у МЗС.

Слухання будуть проходити в Арбітражі, утвореному згідно з Додатком VII до Конвенції ООН з морського права. Росія скористалась правом на оскарження юрисдикції Арбітражу. Україна відповість на заперечення РФ щодо юрисдикції на усних слуханнях.

"Україна впевнена, що Трибунал визнає юрисдикцію по цій справі і Росія понесе відповідальність за грубі порушення морського права", — йдеться у заяві МЗС.

Росія представить свою позицію 11 жовтня, а Україна — 12 жовтня.

Як писала "ДС", 25 листопада 2018 року прикордонний корабель Російської Федерації протаранив буксир Військово-морських сил України, який здійснював плановий перехід з Одеси до Маріуполя. РФ була заздалегідь проінформована про перехід українських кораблів. Внаслідок атаки щонайменше шість українських моряків зазнали поранень.

26 листопада 2018 року Верховна Рада у відповідь на збройну агресію Росії в Азовському морі підтримала президентський законопроєкт про запровадження воєнного стану в 10 областях на 30 діб.

28 листопада Київський райсуд в анексованому Сімферополі заарештував всіх захоплених моряків. Російська сторона інкримінувала їм "незаконний перетин кордону Росії групою осіб за попередньою змовою", за що їм загрожувало до шести років позбавлення волі.

25 травня 2019 року Міжнародний трибунал з морського права зобов'язав Росію доповісти про виконання рішення звільнити українських моряків і кораблі до 25 червня 2019 року. Також агресор мав повернути Україні три затриманих судна: "Нікополь", "Бердянськ" і "Яни Капу". Однак РФ не виконала рішення трибуналу.

30 серпня 2019 року моряки повернулися до України в межах масштабного обміну полоненими.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua