• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

У парламенті знову обговорюють відставку міністра фінансів Марченко. У ЗМІ назвали причини

Парламент найближчим часом може знову повернутися до розгляду питання про відставку міністра фінансів Сергія Марченка

Реклама на dsnews.ua

Про це повідомляє видання "УНН" з посиланням на оточення глави виконавчого комітету реформ Михайла Саакашвілі, а також на джерела в комітеті Верховної ради з питань фінансів.

Як пише видання, до міністра накопичилося багато питань як з боку представників влади, так і з боку експертів. Зокрема, йому закидають причетність до сумнівних кадрових призначень на митниці та в податкових органах, можливу підтримку схем по "скрутки" податку на додану вартість, відсутність ефективної боротьби з контрабандою та тіньовими потоками на митниці.

Журналісти нагадують, що Марченко і раніше був помічений в сумнівних схемах. Зокрема, йому приписували причетність до розробки спеціальних умов для роботи "Української національної лотереї", до якої був причетний екснародний депутат Олександр Третьяков.

Також видання згадує про кримінальні провадження, які були відкриті за фактом можливої причетності Марченка, а також одного з його попередників Олександра Данилюка до відмивання грошей і розкрадання держкоштів на загальну суму близько 18 млрд. грн. в складі організованого злочинного угруповання. До нього, за версією слідства, входили колишні співробітники Координаційного центру впровадження реформ, який за часів Віктора Януковича очолював Данилюк і де працював також Марченко.

Однак найбільш серйозні претензії до міністра стосуються його кадрових призначень і діяльності в податкових і митних органах. Зокрема, експерти видання стверджують, що Марченко пролобіював (незважаючи на формальний конкурс) призначення на посаду голови ДПС чиновника часів Януковича Олексія Любченка, який ніяк не сприяв зниженню обсягів "скруток" ПДВ, перебуваючи в статусі в. о., за що обох вимагав звільнити нардеп Олександр Дубінський.

Що стосується митниці, то спочатку її тимчасово очолив Ігор Муратов, до якого Марченко приставив в якості заступника "свою" людину Андрія Павловського, ексзаступника директора одного з департаментів Мінфіну. Саакашвілі в ЗМІ заявляв про те, що Марченко "шантажує" своєю відставкою премʼєра Дениса Шмигаля, щоб продавити на посаду глави Митниці свою людину.

У серпні 2020 року Павловський змінив Муратова і став в. о. глави Митниці. Відразу після його призначення в ЗМІ був опублікований список кандидатур, які той подав на узгодження Марченко в якості нових начальників місцевих митниць. На думку експертів, за цим списком чітко видно руку впливового в відомстві Геннадія Романенка. Згодом це ж прізвище під час однієї із зустрічей з Марченко прямо називав Саакашвілі.

Найяскравішим зі списку стало призначення на Одеську митницю колишнього чиновника часів Януковича Дениса Пудрика, який підпадав під умови люстрації. Марченко заявляв, що його професійні якості Пудрика влаштовують. Іншим ж призначенням, коли начальник Київського міського митниці ДФС Сергій Слічко призначив підозрюваного в причетності до зловживань на митниці Сергія Осипова на посаду заступника голови одного з відділень — міністр просто знехтував.

Восени 2020 року через сумнівні кадрови рішення в парламенті почали говорити про відставку Марченко. Йому ставили, що він вчасно не запустив реформи митниці і податкової служби, що багатомільярдні скручування ПДВ, контрабанда і дірки на митниці залишилися. Сам міністр навіть не намагався це заперечувати.

Видання вважає, що питання про відставку міністра знову актуальне. "Санкції РНБО за контрабанду, відсторонення більше сотні митників, а також готується засідання ради на тему конвертаційних центрів найближчим часом точно вкажуть вектор ключового уваги для правоохоронних органів і політичної відповідальності міністра. Адже якщо не Марченко — то хто тоді повинен відповідати за багатомільярдні потоки, які щомісяця втрачає український бюджет в умовах пандемії і гарячої фази війни з Росією?", — ставлять питання журналісти.

    Реклама на dsnews.ua