• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Віталій Кулик: Справі "вагнерівців" можуть дати хід, коли Зеленський усуне Єрмака

Про перспективи скандальної справи "вагнерівців" у Верховній Раді і поза нею, а також про головного фігуранта цього скандалу, керівника Офісу президента Андрія Єрмака, "ДС" поговорила з політологом Віталієм Куликом

Віталій Кулик
Віталій Кулик / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" 7 грудня в Раді пройшло засідання комітету з питань нацбезпеки і оборони, на якому виступив неназваний полковник ГУР Міноборони, який підтвердив, що операція із затримання "вагнерівців", усупереч запевненням влади, мала місце. Як ви вважаєте, навіщо "слуги", у яких більшість в комітеті, дали хід цій історії в Раді, замість того щоб продовжувати її блокувати?

В.К. Як правило, в діях наших парламентаріїв досить мало логіки. Що стосується комітету, то до нього дуже багато питань щодо його ролі як парламентського контролера діяльності системи нацбезпеки і оборони. Якби "слуги" заблокували діяльність комітету через "вагнерівців" або з якоїсь іншої причини, це точно не привело б до позитиву як для комітету як інституції, так і для його керівництва.

Сумніваюся, що в історії з "вагнерівцями" взагалі поставлять крапку, там досить багато питань в частині як інтерпретації фактів, так і політичних нюансів, які спрямовані на вирішення внутрішньополітичних проблем — одне угруповання в оточенні президента намагається прибрати інше. Взагалі, те, що розслідування почалося, проводяться допити — це плюс, але для комітету і парламенту, а не для конкретної справи. Те, що комітет не спустив на гальмах історію з "вагнерівцями", свідчить про шанси на те, що парламентський контроль над спецструктурами у нас є.

Можливо, деякі факти, які стануть відомі на комітеті, допоможуть у з'ясуванні всіх обставин цієї справи, але крапку ставити треба буде явно не в комітеті і не в тимчасовій слідчій комісії парламенту. Справа має розслідуватися в рамках спеціальних процедур структурами, що займаються питаннями державної зради і злочинами, спрямованими проти нацбезпеки.

"ДС" Чим взагалі може закінчитися скандал з "вагнерівцями" для його фігурантів?

В.К. В рамках парламенту історія з "вагнерівцями" закінчиться нічим. Очевидно, що поки фігуранти цієї справи перебувають у владі, поки Єрмак на своїй посаді, то затримань, виїмки документів, вручення підозр, цього всього не буде. Але при цьому справа може розслідуватися в слушний момент: коли Єрмак втратить довіру президента, йому можуть пред'явити претензії.

"ДС" Чи готовий взагалі Зеленський працювати з іншим керівником свого Офісу?

Реклама на dsnews.ua

В.К. Зеленський влюбливий. Він захоплюється певною персоною, вона у нього в фаворитах, але це триває недовго. Тобто Єрмак може втратити довіру президента в будь-який момент. Це може бути критична маса негативних меседжів з різних джерел щодо нього або якимись своїми діями він викличе сумніви президента в особистій відданості, тоді керівник ОП дуже швидко втратить свою посаду.

"ДС" Тобто Зеленський не буде захищати Єрмака до кінця?

В.К. Не думаю, що президент буде всіма силами триматися за Єрмака. Сьогодні він влаштовує Зеленського, інсайдерські джерела кажуть, що Зеленський вважає Єрмака ефективним управлінцем, якому вдається більше, ніж Богдану, в управлінні процесами як в Офісі президента, так і у взаємодії президента з Радою і Кабміном. Кулуарні ігри, домовленості, різноманітний інструментарій роботи керівника ОП — Зеленський вважає, що Єрмак з цим справляється, тому глава держави його і захищає. Але знову-таки як тільки у Зеленського з'являться певні сумніви в лояльності Єрмака до нього особисто, той відразу ж буде відправлений у відставку.

"ДС" Чи придушив нинішній керівник ОП внутрішню опозицію в Офісі остаточно?

В.К. Не бачу опозиції до Єрмака в ОП. Були деякі незадоволені ним особи, але на сьогодні вони отримали свої напрямки, в які Єрмак не надто втручається, — наприклад, так сталося з Сергієм Шефіром, а інші позбавлені посад, як колишній куратор регіональної політики Сергій Трофімов. До речі, Кирило Тимошенко теж скоро, я так розумію, поміняє місце роботи — він мітить в крісло віцепрем'єра.

    Реклама на dsnews.ua