• USD 29.3
  • EUR 30.9
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Військова база США в Україні. Скільки тут правди і фантастики

Віцепрем'єр Олексій Резніков допустив розміщення американських баз в Україні для посилення безпеки нашої країни. Цю заяву варто розглядати в контексті підготовки візиту Володимира Зеленського до Вашингтона

Віцепрем'єр Олексій Резніков допустив розміщення американських баз в Україні
Віцепрем'єр Олексій Резніков допустив розміщення американських баз в Україні / Міністерство оборони України
Реклама на dsnews.ua

"Росія вже де-факто окупувала Азовське море і тотально змінила баланс у Чорному, повністю його мілітаризувала. Ми особливо стурбовані діями РФ, спрямованими на підготовку Криму до розгортання там ядерної зброї… Важливим є розширення пакета у сфері безпеки для України. Насамперед за рахунок розгортання сил ППО, навіть шляхом розміщення американських підрозділів. Наше законодавство це дозволяє", — зазначив віцепремʼєр-міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков під час зустрічі з керівником американського фонду Джеймстаун" Гленном Говардом.

У Росії минулого року цю неурядову організацію внесли до реєстру небажаних. Jamestown Foundation — не просто НГО, що займається дослідженнями проблем країн пострадянського простору, Близького Сходу і Китаю, яких за океаном багато. Її створили в 1984 р. для роботи з радянськими інтелектуалами і втікачами з СРСР. З перших днів цей фонд повʼязують з ЦРУ. До його ради директорів входив відомий експерт і совєтолог Збігнєв Бжезинський. Фонд прийнято вважати ідейно близьким до американських демократів, до його керівних органів у різний час входили люди, які працювали з президентами-демократами Джиммі Картером, Біллом Клінтоном, Бараком Обамою. З урахуванням того, що демократи в США знову при владі, співпраця з впливовим Jamestown Foundation є досить бажаною. Однак виникає питання: вчорашня заява Резнікова про штатівські бази була його особистою точкою зору чи таким чином українська влада зондує думку американського істеблішменту перед важливим візитом Володимира Зеленського до Вашингтона?

Як пишуть близькі до Офісу президента джерела, ідея запропонувати американцям розмістити біля адмінкордону з анексованим Кримом свою базу ППО дійсно обговорюється, але озвучити її на засіданні "Кримської платформи" нібито повинен був сам Володимир Зеленський. Складно сказати, побіг Резніков попереду паровоза чи його заяву таки узгодили на Банковій, але вийшла вона гучною. І тепер у Москві передбачувано звинувачують Київ у навмисній ескалації, а в самій Україні анонс Резнікова оцінюють скептично.

Які аргументи у скептиків? Вони згодні з тим, що Україна зобовʼязана на найвищому рівні піднімати проблему мілітаризації Росією анексованого Криму і перетворення півострова на порохову діжку, напхану ядерною зброєю, але при цьому ми не повинні ставити наших стратегічних партнерів у незручне становище.

По-перше, для розміщення на українській території американської військової бази Вашингтону, якщо він погодиться, доведеться переконувати європейських союзників по НАТО в доцільності такого кроку, насамперед Німеччину, яка має специфічне уявлення про військове посилення України. Не кажучи вже про те, що в Берліні, та й у Парижі, все частіше вважають за краще домовлятися з Росією, а не дратувати ведмедя. Досить згадати історію з "Північним потоком-2".

По-друге, Джо Байдену потрібно буде переконати ще й американське суспільство, що розміщення військової бази в далекій від Америки Україні не спровокує військовий конфлікт з Росією, в який Штати опиняться втягнуті. Зараз Білий дім потрапив під шквал критики через те, що після виведення американських військ з Афганістану ця країна фактично виявилася в руках ісламістів з "Талібану". Тому наступного разу, перш ніж кудись щось вводити, адміністрація Байдена, найімовірніше, буде довго зважувати довгострокові ризики.

Крім того, розміщення і обслуговування бази ППО коштує чималих грошей, і заокеанські платники податків обовʼязково запитають, навіщо їм платити за захист українців. США і так виділяють нашій країні солідну фінансову допомогу. Починаючи з 2014 р. Вашингтон надав Києву загалом понад $4,6 млрд. Не слід забувати і про військово-технічну допомогу. Правда, в червні адміністрація Байдена заморозила додаткових $100 млн, мотивуючи це послабленням загрози російського вторгнення. Але навіть з цієї історії можна зрозуміти, що в Білому домі не будуть у захваті від перспективи витрачати бюджетні гроші на будівництво військової бази в Україні.

Реклама на dsnews.ua

По-третє, скептики звертають увагу на те, що офіційний Київ намагається переключити увагу з неприємної для себе теми виконання вимог, раніше озвучених Штатами, на малоймовірну в найближчій перспективі тему розміщення військової бази. Поки всі обговорюють слова Резнікова, в інформаційну тінь пішли пʼять пунктів для України, озвучені главою Держдепу Ентоні Блінкеном місяць тому в Вільнюсі.

Не виключено, що під час зустрічі Зеленського з Байденом 30 серпня український президент може підняти питання надання Україні статусу основного союзника США поза НАТО (Major Non-NATO Ally або MNNA). Ідея отримання MNNA виношувалася ще Петром Порошенком, але при двох попередниках Джо Байдена, Бараку Обамі і Дональду Трампу, наші бажання не знайшли розуміння і підтримки. Чи зможе Зеленський бути переконливішим? А додатковим проханням розмістити у себе американську базу ППО справі не допоможеш, швидше навпаки.

    Реклама на dsnews.ua