• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Новий голова фракції "Голос" Железняк: У Раді є достатня підтримка Вітренка для призначення міністром

Яких рішень чекати від Верховної Ради в перші дні нового політичного сезону і які пріоритети будуть у фракції партії "Голос", "ДС" поговорила з новообраним головою фракції Ярославом Железняком

Ярослав Железняк
Ярослав Железняк / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"ДС" Чим викликана зміна керівництва "Голосу" в парламенті: спостерігачі давно підмітили, що Рахманін перестав представляти фракцію на погоджувальних радах, переговорах у спікера і так далі?

Я.Ж. У нас найдемократичніша партія і фракція в історії України. Сергій Іванович прийняв рішення сконцентруватися на своїх законотворчих пріоритетах у сфері оборони, він залишається одним з лідерів цього процесу і є членом профільного комітету. Відповідно, з ініціативи Рахманіна ми провели демократичні вибори і змінили голову фракції, і так як я до цього займав посаду заступника голови фракції, то обрали і нового заступника. Все пройшло дуже спокійно, рівно і, сподіваюся, ефективно.

"ДС" Які ваші пріоритети як нового голови фракції?

Я.Ж. Давайте скажемо чесно, я і до обрання допомагав Рахманіну з керівництвом фракції як його заступник, тому глобальні речі у нас вже налаштовані. Є ряд процесів, які ми, порадившись фракцією, хочемо поліпшити, вони стосуються аналізу законопроэктів, підготовки ініціатив і законодавчої діяльності в загальному.

Ми задоволені результатом минулого року, адже "Голос" — одна з найбільш результативних фракцій, якщо не найефективніша, але це не межа, і ми будемо далі поліпшувати процеси.

На даний момент ми формуємо законотворчі пріоритети фракції, вони стосуються антикорупційної діяльності, а одним з головних пріоритетів буде судова реформа. Дуже велику увагу приділятимемо екологічному порядку, тому що, на жаль, поки в парламенті тільки "Голос" цим і займається. Будемо займатися і питаннями економічного порядку, зокрема енергоефективності, щоб люди менше платили по тарифах і в принципі витрачали менше на підтримку своїх житлових умов, далеко не на останньому місці і питання соціалки. У нас є окремі групи, які працюють за цими напрямками. Жирною червоною лінією через все проходять питання безпеки, у нас є план деокупаціъ Криму і Донбасу, і одним із пріоритетів Рахманіна як члена фракції буде посилення і просування цього плану і всього порядку із зовнішньої політики і оборони.

"ДС" Кажуть і про те, що партію незабаром поповнять видатні реформатори, як це сталося з Максом Нефьодовим на місцевих виборах. Хто і яким чином може посилити позиції "Голосу"?

Реклама на dsnews.ua

Я.Ж. Так, у нас буде знакове поповнення, багато людей, яких поважають і в реформаторських, і в експертних колах, і в принципі досить відомих нашому суспільству. Вони можуть з'явитися в членах партії "Голос" у різних іпостасях, зайняти якісь позиції, приєднавшись до нашої політичної команди. Конкретні імена я поки не готовий вам назвати, коректно буде почекати, поки це буде офіційна інформація, голова нашої партії Кіра Рудик більш уповноважена робити такі анонси.

"ДС" На першому пленарному тижні в 2021 році очікується голосування по кількох важливих питаннях, в тому числі по скороченню числа народних депутатів з 450 до 300. Будете підтримувати? Якщо ні, то чому?

Я.Ж. Я думаю, ви перебільшуєте в тому сенсі, що голосування точно відбудеться. Швидше за все, це відволікаючий маневр, щоб зрушити дискурс у суспільстві з тарифів на щось інше. Законопроєкт №1017, про який ви говорите, ми не підтримували і не підтримуємо. Якщо відкриєте цей проєкт, то побачите, що там паралельно зі скороченням кількості депутатів, (яке, до речі, було в нашій програмі, ми за це голосували) прибирається пункт, в якому йдеться про рівне, загалом і в прямому виборчому праві і таємному голосуванні на виборах до Верховної Ради. Ми вважаємо, що після опитування президента, та й в принципі це величезні ризики для країни, незрозуміло навіщо прибирати це формулювання з Конституції. Натомість ми пропонуємо скорочення до 300 депутатів, яке було у нас в програмі, ми ініціювали внесення такого законопроєкту. Паралельно ми пропонуємо позбавляти мандата за кнопкодавство, прогули і так далі. Зберемо 150 підписів і спокійно цим складом парламенту могли б проголосувати, але колеги навряд чи підтримають таку ідею.

"ДС" Як ви оцінюєте заяви в. о. міністра енергетики Юрія Вітренка про "незалежні компанії — постачальників газу з Росії", з якими Україна нібито може укласти контракти на поставку блакитного палива?

Я.Ж. На цю заяву є офіційна реакція партії, що "Роснефть" як приклад незалежних компаній, скажімо чесно, дуже сумнівний. У 2014 році мінфін США ввів санкції проти Росії і "Роснефть" фігурує в цьому списку, як і її голова Ігор Сечин. Тому дуже дивно, що, на думку в. о. міністра енергетики, в Росії взагалі можуть бути незалежні енергетичні компанії — експортери газу куди-небудь, тим більше в Україну. Вітренко або навмисно маніпулює, або настільки некомпетентний у цьому питанні, хоча мав би розбиратися, адже пройшов усі щаблі Стокгольмського арбітражу проти "Газпрому".

"ДС" Чи є голоси за затвердження Вітренка на посаді?

Я.Ж. Я бачу по останніх дискусіях з прем'єр-міністром і головами фракцій за участю Вітренка, що є достатня підтримка за твердженням його на цю посаду. Для мене залишається загадкою, чи буде це голосування і за першого віцепрем'єра, але це вже інше питання.

    Реклама на dsnews.ua