• USD 29.3
  • EUR 30.6
  • GBP 35.6
Спецпроєкти

ЄС допоможе у відновленні України лише за двох умов, — ЗМІ

Європейський Союз готовий інвестувати у відновлення України за умови проведення у нашій країні реформ та боротьби з корупцією

Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у стратегічному плані Європейської комісії з повоєнного відновлення України під назвою "Відбудувати Україну", який опинився у розпорядженні німецьких ЗМІ, передає "ДС" із посиланням на "Європейську правду".

Восьмисторінковий проект рішення Єврокомісія планує затвердити у середу, 18 травня.

Відповідно до проекту документа, відновлення зруйнованої війною інфраструктури України триватиме понад 10 років, а виділені кошти будуть пов'язані з суворими умовами, такими як боротьба з корупцією та зусиллями українського уряду щодо проведення реформ. За планом реформи мають наблизити Україну до ЄС.

При відновленні має діяти принцип "зробити краще, ніж було". Це означає, що нова інфраструктура та будинки мають бути розроблені так, щоб відповідати кліматичним вимогам.

Скільки грошей потрібно на відновлення, поки що не ясно. Фінансовий внесок Європейського Союзу має надійти із нової програми бюджету ЄС. Вона має ґрунтуватися на тому, як працює допомога ЄС державам-членам після пандемії коронавірусу. За цією програмою країни-члени мають надати Єврокомісії плани реформ та інвестицій. Єврокомісія перевіряє їх, а потім затверджує гранти та позики з низькими відсотками, причому окремі транші прив'язуються до певних проміжних цілей.

Реформи та інвестиції, які Київ має пообіцяти за гроші з нової програми, покликані допомогти, зокрема, подальшій інтеграції української економіки у внутрішній ринок ЄС, покращити бізнес-середовище або "поступово привести" українське законодавство у відповідність до права ЄС.

Велике значення у плані надається належному управлінню, верховенству права, раціональному управлінню фінансами та захисту від корупції та шахрайства.

Гроші на план реконструкції, за задумом, надійдуть від міжнародних партнерів, але у "стратегічних інтересах" ЄС очолити зусилля та взяти на себе "більшу частину", пояснює Єврокомісія.

Ґранти України можуть бути покриті за рахунок додаткових платежів держав-членів до бюджету ЄС або за рахунок перерозподілу у межах бюджету.

Щодо пільгових кредитів Києву комісія пропонує фінансувати їх, взявши на себе нові борги. Потім держави-члени несуть спільну відповідальність щодо таких боргів ЄС.

Видання зазначає, що ця пропозиція є вибухонебезпечною, оскільки деякі уряди ЄС, зокрема традиційно німецький уряд, дуже критично ставляться до загальноєвропейського боргу.

Влада Брюсселя також згадала про можливість використання конфіскованих російських активів для фінансування реконструкції. Однак це вважається юридично чутливим питанням.

Як повідомляла "ДС", віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс заявив, що Україні потрібно від 500 до 600 млрд євро для реконструкції зруйнованої інфраструктури.

Редактор: Марія Чиренко
    Реклама на dsnews.ua