• USD 28
  • EUR 32
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Законодавчий треш від "слуг народу". Найдикіші ініціативи

За обговоренням гучних пропозицій типу антиолігархічного закону загубилися висунуті "слугами" вкрай неоднозначні ідеї, які можна назвати законодавчим трешем

Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Заборона пропаганди гомосексуалізму

Перший приклад подібної законотворчості — зареєстрований "слугами" Оленою Лис та Георгієм Мазурашу законопроєкт №3917 про покарання за "пропаганду гомосексуалізму та трансгендеризму", що передбачає величезні штрафи та адміністративну відповідальність; аналогічний закон сім років тому був прийнятий у Росії та сильно вплинув на життя ЛГБТ.

"Серед аморальних загроз сучасності варто відзначити агресивну пропаганду гомосексуалізму та трансгендеризму, спрямовану на знищення інституту сім'ї… Тому запровадження адміністративної відповідальності є важливим кроком, на який давно чекає українське суспільство", — наголошується в пояснювальній записці.

Законопроєкт описує кілька видів "пропаганди" та передбачає за це різні штрафи. Так, за "пропаганду, яка може негативно вплинути на фізичне чи психологічне здоров'я, моральний чи духовний стан та розвиток людини", пропонується штраф у розмірі 17 тис. грн для фізичних осіб та 51 тис. грн — для юридичних.

За пропаганду, яка "виражається в публічній демонстрації способу життя осіб, які мають одностатеві сексуальні відносини, або ідентифікують себе зі статтю, протилежною біологічній", пропонується штраф у 85 тис. грн. За пропаганду, яка здійснюється посадовою особою або за сприяння пропаганді, — 136 тис. грн. При цьому в документі немає визначення того, які дії є власне "пропагандою гомосексуалізму".

Зараз Росія – єдина країна в Європі, де діє такий закон. У 2017 р. Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав цей закон дискримінаційним та таким, що не відповідає Європейській конвенції про права людини. Тобто очевидна дрімучість поглядів авторів проєкту — аж ніяк не головна проблема. Україні подібна законотворчість загрожує втратою безвізу, що діє з ЄС.

Ембарго на білоруські товари

Реклама на dsnews.ua

У листопаді народний депутат від "Слуги народу" Олександр Дануца зареєстрував законопроєкт №6329 "Про ембарго на імпорт товарів, країною походження яких є Республіка Білорусь".

Законопроєктом забороняється:

  • імпорт товарів, країною походження яких є Республіка Білорусь;
  • укладання угод, на підставі яких у суб'єктів господарювання, які утворені та здійснюють діяльність відповідно до законодавства України, виникають грошові зобов'язання перед суб'єктами господарювання, які утворені та здійснюють свою діяльність відповідно до законодавства Білорусі.

Водночас, щоб уникнути негативних наслідків для суб'єктів господарювання, які до набрання чинності законопроєктом у разі його прийняття вже уклали угоди, спрямовані на імпорт товарів з Білорусі, передбачається можливість їх повного виконання.

При цьому Україна залишається найбільшим ринком збуту білоруських нафтопродуктів, до нашої країни пішло 37,5% експорту північної сусідки. Білорусь отримала 86% виручки від реалізації бітуму та 88% від продажів нафтових газів в Україну. Також Держстат підрахував, що експорт білоруських нафтопродуктів до України за вісім місяців 2021 року зріс майже вдвічі – на 87,7%.

У відповідь на блокування білоруських товарів в Україні білоруські чиновники можуть посилити обмеження українського імпорту. Крім того, дуже сумнівно, що імпортозаміщення та диверсифікація ринків нафтопродуктів, міндобрив, недорогої сільгосптехніки та комунального транспорту взагалі можливі в обсязі, який компенсував би втрати бізнесу хоча б у середньостроковій перспективі. Не кажучи вже про те, де в пожежному порядку роздобути потрібні обсяги дизельного палива для української армії, яка нині використовує паливо саме з Білорусі.

Боротьба з антисемітизмом заради боротьби

Максим Бужанський із колективом "слуг" запропонував проєкт закону про запобігання та протидію антисемітизму, який був прийнятий 22 вересня. Його підтримали всі фракції та депутатські групи Ради, окрім "Євросолідарності" та "Голосу". Депутати від ЄС Володимир В'ятрович та Ірина Геращенко, а також представник "Голосу" Соломія Бобровська наполягали, що ухвалення проєкту дозволить Росії використати тему антисемітизму в пропаганді проти України та пропонували або доопрацювати законопроєкт до комплексного, спрямованого проти українофобії та ксенофобії в цілому, або внести до нього відповідні поправки.

Відповідно до закону, антисемітизмом в Україні вважатиметься "певне ставлення до осіб єврейського походження, яке виражається у ненависті до них". До його проявів, серед інших, віднесли заперечення факту переслідування та знищення євреїв під час Другої Світової війни, умисне знищення будівель та культових для євреїв споруд, заклики та виправдання вбивства євреїв, а також заклики до антисемітизму.

Документ передбачає, що особа, яка постраждала від проявів антисемітизму, матиме право на відшкодування моральної та матеріальної шкоди, а винні будуть притягнуті до цивільно-правової та кримінальної відповідальності. Яке саме покарання у разі буде застосовуватися, закон не уточнює.

При цьому статтею 161 КК України і так передбачено покарання за розпалювання міжнаціональної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті. Зазначимо, що Україну точно не можна назвати осередком антисемітизму — як свідчать результати опитування американського центру Pew Research Center, ми знаходимося на 18-му місці в Центральній та Східній Європі за рівнем антисемітизму.

Псевдостимулювання народжуваності

Голова комітету з питань соціальної політики та захисту прав ветеранів Галина Третьякова, а також 9 її колег внесли до Ради законопроєкт під №5566 "Про внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" щодо деяких питань визначення пенсійного віку".

Суть проєкту в тому, що жінка, яка народила дитину і виховала її до шестирічного віку, має право на зменшення пенсійного віку з нинішньої норми – 60 років – на шість місяців за кожну дитину, але не більше ніж на три роки (тобто не більше ніж за шістьох дітей). Автори ініціативи стверджують, що завдяки її прийняттю в Україні збільшиться народжуваність, а українки менше працюватимуть. Насправді у законопроєкті йдеться лише про скорочення віку виходу на пенсію, але немає жодного слова про скорочення стажу. Тобто працювати для отримання пенсії матерям доведеться рівно стільки ж, скільки і раніше.

Ключова ідея проєкту "слуг народу" є абсолютно нежиттєздатною, а сама ініціатива має нульовий ККД, адже шестимісячна економія через 30–40 років — це, напевно, найкумедніший у світовій практиці стимул для підвищення народжуваності.

До того ж, ніхто не вірить, що за ці 40 років не буде жодних інших змін у пенсійному законодавстві. Напевно, ще не раз підвищуватиметься пенсійний вік для всіх категорій. І автори проєкту не можуть дати жодної гарантії, що обіцяна ними шестимісячна економія залишатиметься недоторканною протягом десятиліть.

Алкоголь та тютюн — лише у спецмагазинах

Переймаючись народжуваністю в Україні, "слуги" вирішили згадати і про здоров'я нації, щоправда, у своєрідний спосіб. Так, "слуга" Георгій Мазурашу зареєстрував законопроєкт №5805, який обмежує продаж алкоголю та цигарок спецмагазинами, де не продаються інші товари.

Згідно з пояснювальною запискою до документа законопроєктом пропонується обмежити продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, тютюнових виробів, електронних сигарет, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння (магазинами), де не продаються інші товари, крім перерахованих вище.

Жодних обґрунтувань, крім того, що з прийняттям документа українці нібито стануть здоровішими, у пояснювальній записці не наводиться. Водночас очевидним є негативний ефект, який він нанесе бізнесу: ця ініціатива вимагатиме від бізнесу капітальних інвестицій для обладнання окремих торгових точок, що призведе до подорожчання легальної продукції та зростання цінового розриву між контрафактними та легальними товарами.

Окрім того, запропоновані зміни можуть обмежити конкуренцію між суб'єктами господарювання на ринку України. У більшості країн ЄС подібного досвіду обмеження торгівлі алкоголем та тютюновими виробами немає. Крім того, не передбачаються окремі норми щодо регулювання продажу алкогольних та тютюнових виробів у місцях громадського харчування.

    Реклама на dsnews.ua