• USD 26.9
 • EUR 31.9
 • GBP 37.5
Спецпроєкти

Зеленський побачив синьо-жовтий прапор в Москві, а Рада засмутила олігархів. Головні події країни 28 червня – 4 липня

Найважливіші новини минулого тижня за версією «Деловой столицы»

Верховна Рада 1 липня на позачерговому засіданні прийняла в першому читанні законопроєкт №5599, відомий як «законопроєкт про олігархів»
Верховна Рада 1 липня на позачерговому засіданні прийняла в першому читанні законопроєкт №5599, відомий як «законопроєкт про олігархів» / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У Чорному морі розпочалися навчання Sea Breeze

28 червня в Чорному морі стартували навчання Sea Breeze-2021, в них бере участь і Україна. Триватимуть вони до 10 липня, в Генштабі ЗСУ запевнили, що це будуть наймасштабніші навчання з 1997 р. За кілька днів до початку Sea Breeze-2021 Москва звернулася до США з проханням відмовитися від участі, заявивши, що таким чином американці «заохочують мілітаристські настрої в Києві».

У Чорному морі стартували навчання Sea Breeze-2021/facebook.com/SeaBreezeexercise
У Чорному морі стартували навчання Sea Breeze-2021/facebook.com/SeaBreezeexercise

У навчаннях беруть участь представники близько 30 країн-партнерів. Головний задум — підвищення рівня сумісності підрозділів ВМС України, США та держав-партнерів НАТО під час виконання спільних завдань з підтримки морської регіональної безпеки і забезпечення миру і стабільності в Чорноморському регіоні.

З української сторони в них беруть участь 24 кораблі і катери, 17 літаків, десятки одиниць військової техніки і 3000 військовослужбовців. У навчаннях будуть чотири фази: прибуття сил і розгортання пунктів управління, злагодження сил, активна фаза і підведення підсумків і згортання сил. Радниками і спостерігачами на навчаннях будуть близько 50 військових з 17 країн світу.

Зеленський вніс в Раду законопроєкт про великий герб України

Реклама на dsnews.ua

28 червня президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради законопроєкт про великий Державний герб. Згідно з текстом президентського законопроєкту головний елемент великого герба — знак Княжої держави Володимира Великого (малий Державний герб України), розміщений на пʼятисторонньому щиті. Над щитом — зображення великокняжого вінця (корони) Ярослава Мудрого і пурпурно-золотий намет у вигляді рослинного орнаменту. Щит тримають: з лівого боку — лев (герб Галицько-Волинського князівства), з правого — воїн-козак з рушницею (герб Війська Запорізького).

Ескіз великого герба України/rada.gov.ua
Ескіз великого герба України/rada.gov.ua

Зображення, запропоноване Зеленським, відрізняється від проєкту художника-графіка Олексія Кохана, який переміг на конкурсі, проведеному в листопаді 2020 р. Держагентством з питань мистецтв і художньої освіти.

Внесення президентського проєкту про державний символ знову викликало суперечки про необхідність прийняття великого герба взагалі. Багато геральдистів, політиків і простих громадян кажуть, що гербом варто залишити нинішній малий герб — тризуб на щиті.

Рада дала старт перезапуску ВККС і прийняла закон про позбавлення волі за брехню в деклараціях

29 червня Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт №3711-д щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів, затвердивши при цьому правки, рекомендовані Венеціанською комісією. За закон проголосували 293 народних депутати, з них 217 «слуг», 22 депутати від «ЄС», 13 від групи «За майбутнє», 19 від «Довіри» і 15 від «Голосу».

Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт №3711-д щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів
Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроєкт №3711-д щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів

Під час обговорення поправок депутати також затвердили поправку до проєкту закону №453 — саме її рекомендувала свого часу Венеціанська комісія. Вона передбачає, що при голосуванні вирішальний голос буде належати міжнародним експертам.

Тобто рішення конкурсної комісії буде вважатися прийнятим тільки в разі, якщо за нього проголосували більше чотирьох її членів, двоє з яких є міжнародними експертами. А якщо голоси розділяться порівну, то голоси членів міжнародних організацій стануть вирішальними. Таким чином, новий склад ВККС буде формуватися з урахуванням думки незалежних міжнародних експертів. Після того як всі члени кваліфкомісії будуть обрані, ВККС зможе почати процедуру призначення нових суддів до судів загальної і спеціальної юрисдикції.

Того ж дня Рада прийняла закон про повернення позбавлення волі за брехню в деклараціях чиновників, підтримавши пропозиції президента Володимира Зеленського, який раніше ветував законопроєкт. «За» проголосували 315 нардепів, «проти» — 3, утрималися — 15.

Зеленський ветував законопроєкт через дві поправки. Одна з них припускала, що чиновники повинні декларувати майно членів сімʼї, якщо вони надали їм відповідну інформацію. Інша скасовувала можливу кримінальну відповідальність за неподання декларації у вигляді позбавлення волі.

Підсумковий документ за пропозицією президента не містить цих поправок. Закон посилює відповідальність за порушення при декларуванні доходів і майна:

 • при внесенні в декларацію сум, які на 1,14–4,5 млн грн відрізняються від дійсних чисел, — штраф 51 000–68 000 грн, або 150–240 годин виправних робіт, або обмеження волі до двох років;
 • при внесенні в декларацію сум, які відрізняються від дійсних чисел більш ніж на 4,5 млн грн, — штраф 68 000–85 000 грн, або 150–240 годин виправних робіт, або обмеження/позбавлення волі до двох років;
 • за навмисне неподання декларації — штраф 42 500–51 000 грн, або 150–240 годин виправних робіт, або обмеження волі до двох років, або позбавлення волі до двох років.

Раніше максимальний штраф за брехню в деклараціях становив 51 000 грн.

Парламент проголосував за «деолігархізацію» в першому читанні

Верховна Рада проголосувала за «деолігархізацію» в першому читанні
Верховна Рада проголосувала за «деолігархізацію» в першому читанні

Верховна Рада 1 липня на позачерговому засіданні прийняла в першому читанні законопроєкт №5599, відомий як «законопроєкт про олігархів», за нього проголосували 275 народних депутатів. Документ підтримали 231 депутат фракції «Слуги народу», 18 депутатів групи «Довіра», 18 депутатів групи «За майбутнє» і вісім позафракційних депутатів. згідно з законопроєктом, олігарх — фізична особа, яка відповідає як мінімум трьом з чотирьох критеріїв:

 • бере участь в політичному житті;
 • має значний вплив на засоби масової інформації (в т. ч. інтернет-ЗМІ);
 • є кінцевим бенефіціарним власником (контролером) субʼєкта господарювання, є субʼєктом природних монополій або займає монопольне (домінуюче) становище на загальнодержавному товарному ринку і протягом одного року поспіль підтримує або посилює це становище;
 • вартість активів особи перевищує 1 млн прожиткових мінімумів (2,27 млрд грн), встановлених для працездатних осіб на 1 січня (2270 грн).

Визнавати особу олігархом будуть за рішенням Ради нацбезпеки і оборони за пропозицією члена РНБО, Кабінету Міністрів, СБУ, Нацбанку і Антимонопольного комітету. Таких осіб хочуть вносити до спеціального реєстру. Їм буде заборонено фінансувати (прямо чи опосередковано) політичні партії і брати участь в приватизації обʼєктів великої приватизації. Їх також зобовʼяжуть подавати декларації. Чиновників також зобовʼяжуть подавати декларації в разі контакту з олігархом.

Рада переглянула податок на нерухомість, податок на алкоголь і ще ряд платежів на землю

Верховна Рада переглянула податок на нерухомість
Верховна Рада переглянула податок на нерухомість / УНІАН

Верховна Рада 1 липня прийняла за основу законопроєкт №5600 про внесення змін до Податкового кодексу та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень. Документ підтримали 264 нардепи, з яких 223 «слуг», 17 депутатів від «За майбутнє» та 18 представників «Довіри».

Проєкт пропонує вдосконалити деякі положення Податкового кодексу в частині, що стосується, зокрема, загальних питань адміністрування податків, податків на прибуток підприємств, доходів фізичних осіб, ПДВ, акцизного та екологічного податків, рентної плати, плати за землю, умов перебування на спрощеній системі оподаткування.

Представляючи законопроєкт, міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що останнім часом навколо цього законопроєкту відбувається багато інсинуацій і політичних спекуляцій.

«Нібито влада хоче притиснути чесний бізнес, зібравши у них максимальні податки. Це не відповідає дійсності. Запропоновані зміни торкнуться тільки представників бізнесу, які протягом багатьох років звикли користуватися нормами, які були виписані спеціально під них і для їх збагачення. Це стосується, зокрема, протидії скруткам з ПДВ, ставки екологічного податку на викиди вуглецю, ставки оподаткування за користування надрами…», — сказав Марченко.

За його словами, окремі ставки податків не переглядалися з 2017 р. — акцизний податкок на алкогольні напої, рента за користування стільниковим звʼязком тощо.

Зеленський відповів Путіну прапором і гривнею

Володимир Путін
Володимир Путін / Getty Images

Українці і росіяни — не один народ, інакше гривня ходила б у Росії, а над нелегітимною Держдумою майорів би жовто-блакитний прапор. Про це заявив президент Володимир Зеленський, коментуючи чергову заяву Путіна про «єдиний народ».

За словами Зеленського, українці і росіяни — не один народ, хоч і мають багато спільного: загальну частину історії, памʼять, сусідство, родичів, загальну перемогу над фашизмом і загальні трагедії. «Були б одним народом, то в Москві, швидше за все, ходили б гривні, а над Державною думою майорів жовто-блакитний прапор. Тому ми точно не один народ. У кожного з нас свій шлях», — додав президент, зазначивши, що «неможливо одночасно говорити про один народ і відкрито захоплювати наші території і продовжувати бійню на Донбасі».

Крім того, за словами Зеленського, тези Путіна про зовнішнє управлінні Україною — це «пропагандистська мантра для внутрішнього споживача» в самій Росії. «Я ніколи не живу в стереотипах. Це виглядає так, якби я, наприклад, сказав: а навіщо росіянам вибори, пряма демократія, якщо все вирішується виключно в Кремлі?» — підсумував президент.

Рада прийняла закон про корінні народи України

Верховна Рада на засіданні 1 липня прийняла законопроєкт №5506 «Про корінні народи України»
Верховна Рада на засіданні 1 липня прийняла законопроєкт №5506 «Про корінні народи України»

Верховна Рада на засіданні 1 липня прийняла законопроєкт №5506 «Про корінні народи України», народні депутати 331 голосом підтримали законопроєкт за основу і 325 голосами — в цілому.

Законом визначено поняття «корінний народ України — автохтонна етнічна спільність, яка сформувалася на території України, є носієм самобутньої мови і культури, має традиційні, соціальні, культурні або представницькі органи, самоототожнює себе корінним народом України, становить етнічну меншість у складі її населення і не має власного державного утворення за межами України».

Корінними народами України, які сформувалися на території Кримського півострова, визнані кримські татари, караїми, кримчаки. Відповідно до прийнятого закону корінні народи України мають право на самовизначення в Україні, встановлюють свій політичний статус в рамках Конституції і законів України, вільно здійснюють свій економічний, соціальний і культурний розвиток.

Закон викликав різку критику в Кремлі, його також критикують представники проросійських сил в Україні, оскільки в документі не згадані росіяни. При цьому в законі чітко зазначено, що корінні народи не мають держави за межами України.

В Україні запрацював ринок землі

В Україні запрацював ринок землі
В Україні запрацював ринок землі / Depositphotos

У четвер, 1 липня, в Україні запустили ринок землі, тепер українці можуть продавати свої паї. За пів дня роботи ринку українці уклали понад 30 договорів, заявив міністр юстиції України Денис Малюська.

Він також зазначив, що для реєстрації угод розробили нове програмне забезпечення. «Програмне забезпечення реєстрів, які працювали до цього часу, не було придатним для забезпечення обігу ділянок і, зокрема, для дотримання обмежень, встановлених законом про ринок землі. Зараз же ніяких фізичних перешкод для функціонування ринку землі немає, ми маємо стабільно працюючу систему», — запевнив міністр, нагадавши, що широкомасштабна земельна реформа почне діяти з 2024 р.

Від наглядової ради "Нафтогазу" вимагають звільнити Вітренка

Юрій Вітренко
Юрій Вітренко / УНІАН

Національне агентство з питань запобігання корупції направило голові наглядової ради НАК «Нафтогаз України» Клеру Споттісвуду припис з вимогою звільнити Юрія Вітренка з поста глави «Нафтогазу». Про це повідомляє пресслужба НАЗК.

«НАЗК виявило порушення в діяльності колишнього міністра енергетики України, який зараз обіймає посаду голови правління «Нафтогазу». Працюючи в Міненерго, колишній міністр систематично брав участь у підготовці рішень щодо діяльності «Нафтогазу». Отже, його призначення на посаду голови правління порушує закон», — заявили в НАЗК.

У НАЗК підкреслили, що закон не дозволяє особі рік після звільнення з держслужби керувати організаціями, на які вона могла впливати під час держслужби. В агентстві додали, що для звільнення Вітренка і виконання закону не потрібні приписи НАЗК.

У День ВМФ Зеленський пообіцяв морякам корвет і безпілотники

Володимир Зеленський/Офіс президента
Володимир Зеленський/Офіс президента

До 2023 р. буде добудований сучасний український корвет, корпус вже закладено в Туреччині, а скоро в Україну прибудуть безпілотники Bayraktar для Військово-морських сил. Про це 4 липня під час виступу на святкуванні Дня ВМС України заявив президент Володимир Зеленський.

«Наші турецькі друзі активно підтримують розвиток корабельного складу ВМС України. Перший корпус нашого сучасного корвета вже закладено в Туреччині і буде добудований на українській верфі до кінця 2023 року», — заявив президент.

Крім того, за словами Зеленського, в Туреччині завершується підготовка українських екіпажів для управління безпілотниками. Поставка БПЛА Bayraktar очікується найближчим часом.

Україна програла Англії і покинула Євро-2020

Андрій Шевченко і гравці збірної України
Андрій Шевченко і гравці збірної України / Getty Images

Українська збірна «в суху» програла команді Англії в чвертьфіналі Євро-2020, що пройшов 3 липня в Римі. Матч закінчився з розгромним рахунком 4: 0 на користь Англії. Вже на четвертій хвилині Кейн відкрив рахунок. Українська збірна намагалася огризатися протягом першої половини зустрічі і вистояла під шквалом атак. Однак після перерви підопічні Шевченка посипалися. На першій же хвилині другого тайму Магуайр подвоїв рахунок, а незабаром Кейн забив третій гол. Жирну крапку в поєдинку поставив Хендерсон. В результаті Україна покинула турнір, а англійці в півфіналі зустрінуться з Данією.

Незважаючи на програш, збірну України, яка 4 липня повернулася до Києва, зустрічали вкрай тепло — Україна вперше вийшла в чвертьфінал Євро.

  Реклама на dsnews.ua