• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Топ-25 кращих програм КСВ

"Власть денег" представляє черговий фірмовий рейтинг

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) — невіддільний елемент сталого розвитку сучасного бізнесу. Сьогодні не можна розглядати політику компанії у відриві від її відповідальності за прийняті рішення. Українські компанії все частіше і активніше дотримуються основних принципів КСВ, і це яскраво підкреслює їх європейську, прогресивну орієнтацію. У цьому напрямку є свої лідери — компанії, які в 2020–2021 рр. реалізували найбільш яскраві, прогресивні і успішні програми КСВ.

Отже, черговий фірмовий рейтинг журналу "Власть денег" присвячений топ-25 кращих програм КСВ. До нього увійшли програми, ініційовані найбільшими українськими компаніями, які поставили перед собою мету відповідати найвищим світовим стандартам. А також які реалізуються на нашому ринку провідними світовими компаніями, що втілюють тут практику загальносвітового тренда відповідальності бізнесу.

При складанні рейтингу використовувалися дані з відкритих джерел, у тому числі офіційна інформація компаній, повідомлення ЗМІ, думки галузевих експертів. Ми прагнули представити в рейтингу по можливості широку регіональну географію компаній і широкий галузевий спектр. Складаючи топ-25, ми хотіли підкреслити досягнуті позитивні результати, тому представляємо компанії, що реалізують в Україні найкращі програми корпоративної соціальної відповідальності, в алфавітному порядку, без ранжирування за номерами.

1+1 media

Компанія "1+1 media" стала першою в медіасфері України, яка почала звітувати про нефінансові результати своєї діяльності. При цьому стратегія КСВ "1+1 media" охоплює безліч напрямків: здорова нація, освіта українців, відповідальний контент, захист авторських прав, екологічна відповідальність, психологічне здоровʼя, розвиток співробітників і боротьба з COVID-19.

Виділити можна, мабуть, проєкт "Люди ідей", який розповідає про ініціативи співробітників медіагрупи. В "1+1 media" працюють програми адаптації нових співробітників і розвитку стажерів; бажаючі також можуть поліпшити свої навички за допомогою програм навчання та розвитку, корпоративних бібліотеки і університету. Також компанія забезпечує всіх працівників страховими полісами і проводить медобстеження прямо в офісі.

Реклама на dsnews.ua

AB InBev Efes Україна

Компанія AB InBev Efes Україна розвиває чотири глобальних напрямки сталого розвитку: ефективне сільське господарство, екологічна упаковка, боротьба зі зміною клімату і збереження води. Її цілі до 2025 р. — розширити доступ до сучасних технологій і рішень для тисяч фермерів, забезпечити доступність якісної питної води в регіонах з її дефіцитом, збільшити частку перероблених матеріалів в упаковці і споживання "зеленої" енергії.

AB InBev Efes Україна вже переробляє свої відходи на 99% — і органіку, і упаковки. Минулого року був завершений перехід всіх ПЕТ-ліній на нову легку преформу, що дозволило скоротити кількість пластику на більш ніж 160 т на рік. На черзі — розширення використання оборотної тари і зменшення кількості споживаної для виробництва води.

Air France-KLM Ukraine

Привнести принципи сталого розвитку в пасажирські авіаперевезення — завдання КСВ-програм авіакомпанії KLM. Проблема в тому, що на авіацію припадає близько 2,5% всіх викидів CO₂. KLM усвідомлює відповідальність і необхідність зменшити викиди в атмосферу, тому постійно шукає екологічно безпечні рішення для своєї роботи.

Для цього компанія почала частково заправляти свої літаки біоавіапаливом, подавати їжу на борту в упаковці з перероблених матеріалів, використовувати менше електроенергії і палива.

Також KLM і Делфтський технологічний інститут спільно створюють літак майбутнього — Flying-V. Він буде витрачати на 20% менше палива, ніж Airbus A350, при цьому вміщати близько 314 осіб у салоні. У вересні 2020-го модель літака Flying-V зробила свій перший політ.

Arricano

Портфоліо КСВ-проєктів Arricano включає цілий ряд освітніх, культурних, мистецьких та екоініціатив. Тільки за 2020 р. в столиці України компанія реалізувала такі проєкти, як освітні студії Cool School з педагогами та школярами Деснянського району Києва, експозицію "Дітям про мистецтво Art&Fashion" в ТРЦ "РайON", соціальне опитування "Сучасна жінка" в ТРК City Mall і ТРК "Сонячна Галерея", дискусії "Про культуру і соціальний простір" в ТРК "Проспект".

Arricano також підтримала створення технологічної 3D-конструкції Софії Київської з рельєфними табличками з шрифтом Брайля. А в ситуації пандемії COVID-19 взяла на себе місію формування респіраторного етикету, дотримання соціальної дистанції, інвестувавши в інформкампанію і засоби безпеки понад 2 млн грн.

Carlsberg Ukraine

В Україні компанія продовжує реалізовувати програму сталого розвитку "Мета 4НОЛЯ: разом для майбутнього": "НУЛЬ вуглецевого сліду", "НУЛЬ втрат води", "НУЛЬ безвідповідального споживання" і "НУЛЬ нещасних випадків". Завданнями цієї програми є зменшення вуглецевого сліду, економія води, зниження безвідповідального споживання алкоголю і запобігання нещасним випадкам на робочому місці. Компанія має чіткі цілі до 2022 р. і 2030 р. і план їх досягнення. Щорічно в Carlsberg Ukraine публікують звіт зі сталого розвитку, який розкриває результати по кожному з напрямків.

Corteva

TalentA — інноваційна освітньо-грантова програма розвитку і підтримки талановитих сільських жінок-фермерів і поліпшення продовольчої безпеки спільнот. Програма заснована міжнародною сільськогосподарською компанією Corteva Agriscience, призначенням якої є збагачення життя тих, хто виробляє, і тих, хто споживає, забезпечуючи розвиток майбутніх поколінь. TalentA була ініційована в 2019 р. в Іспанії, а в 2020-му стартувала в Україні, де гранти отримали шість переможниць. У 2021-му число учасниць навчальної програми зросло з 20 до 75. На підставі поданих проєктів будуть визначені фіналістки, які позмагаються за три гранти на реалізацію мікропроєктів, спрямованих на поліпшення продовольчої безпеки спільнот. Цього року фонд становить $22 тис.

Favbet

Спільний проєкт Міністерства цифрової трансформації і компанії Favbet "Цифровізація бібліотек" переміг на щорічному антикризовому PR-марафоні в номінації "B2G. Найкращі практики взаємодії бізнесу з державою".

В рамках нацпроєкту з розвитку цифрової грамотності "Дія. Цифрова освіта" 5000 компʼютерів будуть передані для цифровізації сільських бібліотек по всій Україні.

Ініціатори проєкту поставили за мету: перетворити бібліотеки в сучасні хаби цифрової освіти і дати кожній людині можливість безкоштовно навчитися цифровим навичкам.

В Україні понад 15 тис. публічних бібліотек, більшість з яких сільські бібліотеки і бібліотеки ОТГ. Лише близько 30% з них компʼютеризовані і підключені до інтернету. Нові компʼютери дозволять іти в ногу з часом і запитами відвідувачів.

IDS Borjomi

Компанія IDS Borjomi Ukraine — провідний національний виробник і експерт з питань якості природних мінеральних вод, які видобуваються в заповідних регіонах України. За останній рік пляшка "Моршинської" зазнала багато змін — новий дизайн, більш ергономічна форма, зменшення кількості пластику на 15% і, звичайно ж, заклик "Сортуй" на кришечці. Завдяки спільній соціально-екологічній ініціативі "Моршинської" і MyWaterShop "Зелена Торба", сортувати пластик можна, не виходячи з дому. Що для цього необхідно? Купуючи воду на MyWatershop.ua, додайте до замовлення спеціальну сітку для сортування, яка вміщує 40–60 стислих пляшок 1,5 л.

А вже під час наступної доставки обміняйте її у експедитора на нову.

LʼOréal

В Україні компанія LʼOréal традиційно реалізує КСВ-проєкти, орієнтовані на захист навколишнього середовища, підтримку соціально незахищених жінок, досягнення гендерної рівності в науці.

В рамках програми сталого розвитку "LʼOréal в інтересах майбутнього" з цілями до 2030 р. компанія трансформує свою бізнес-систему в рамках планетарних меж.

Завдання освітнього проєкту "Краса для всіх" — безкоштовно навчити жінок, які опинилися в непростій життєвій ситуації, основам перукарської майстерності та допомогти їм побудувати свій шлях до кращого життя. Премія "Для жінок в науці" спрямована на зміцнення позицій жінок в науці, сприяння талановитим жінкам-ученим у визнанні, а також заохочення молодих жінок вибирати наукові професії.

Moneyveo

У фокусі уваги КСВ Moneyveo такі питання, як подолання наслідків пандемії, підтримка онкохворих дітей, допомога українським військовим, а також підвищення фінансової грамотності населення.

Так, фінтех-компанія виділила 3 млн грн на апарати ШВЛ та інші потреби лікарень. На регулярній основі фінансує центр "Дача" для проживання дітей з онкозахворюваннями, допомагає з реабілітацією ветеранам АТО/ООС, постачає оргтехнікою Регіональний центр РЕР "Північ".

Moneyveo розвиває і освітній напрямок. Вона випускає інформаційні ролики і підтримує навчальні кампанії, які сприяють розвитку фінансової грамотності українців. А команда департаменту Sales&Marketing проводить навчальний курс для студентів НаУКМА.

Nestlé в Україні

Один з найбільших у світі виробників продуктів харчування і напоїв працює в Україні понад 26 років.

Nestlé — великий інвестор в економіку і суспільство, приділяє велику увагу соціальним і екологічним програмам. Політика сталого розвитку компанії охоплює процес виробництва від фермера до споживача. У Nestlé в Україні три пріоритетних напрямки в сфері захисту навколишнього середовища: скорочення викидів CO₂, вода і екологічність упаковки, підтримка створення в Україні системи розширеної відповідальності виробника, розвиток пілотного проєкту "Маяк" зі збирання, сортування і переробки відходів у Київській області.

"Наша компанія взяла на себе зобовʼязання до 2025 року перейти на упаковку з матеріалів, придатних до переробки або повторного використання. Але для ефективного вирішення проблеми недостатньо тільки створити інноваційну упаковку, важливо побудувати ефективну систему збирання та переробки відходів на національному рівні", — говорить гендиректор Nestlé в Україні і Молдові Алессандро Дзанеллі.

PepsiCo Україна

Компанія PepsiСo — один із лідерів українського ринку продуктів харчування і напоїв — на глобальному рівні оголосила своєю метою до 2040 р. звести до 0% викиди парникових газів в атмосферу по всьому виробничому ланцюжку.

В Україні PepsiСo підтримує проведення ряду екологічних ініціатив: "Торбинка", "Чиста вода", "Всесвітня прибирання", School recycling. Цього літа разом з Letʼs do it Ukraine компанія запустила проєкт "Чисті пляжі разом", покликаний вивести пляжі України на рівень, що відповідає світовим екологічним стандартам. Організатори проєкту допоможуть уникнути накопичення відходів, обʼєднувати зусилля суспільства і місцевих муніципалітетів, налагоджувати співпрацю, організовувати локальні прибирання пляжів, сортувати вторсировину.

Syngenta

Соціальна відповідальність — невідʼємна частина діяльності компанії Syngenta: від розробки інноваційних продуктів до впровадження методів сталого ведення сільського господарства. КСВ-проєкти компанії реалізуються за трьома напрямками: соціально-освітній — навчання майбутнього покоління аграріїв; турбота про співробітників компанії — їх всебічний розвиток, вдосконалення корпоративної культури, досягнення балансу між роботою і відпочинком; благодійність і спонсорська підтримка — допомога сільським громадам, благодійним фондам і організаціям.

Усі КСВ-заходи націлені на розширення партнерських звʼязків з громадськими організаціями, науковими та навчальними закладами, а також ключовими стейкхолдерами. Так Syngenta піклується про суспільство, про майбутні покоління і своїх співробітників.

WOG

1 червня стартувала нова хвиля соціальної ініціативи мережі АЗК WOG "Дорога добра". Її мета — зібрати понад 3 млн грн, щоб купити медичне обладнання для Інституту Амосова та Інституту педіатрії, акушерства і гінекології, яке покращить хід операцій на серцях дітей і в рази підвищить шанси хворих немовлят вижити і одужати.

Узяти участь в акції може кожен: необхідно лише придбати напій у благодійній чашці з символікою акції на будь-якому АЗК мережі WOG і WOG CAFE. Кава або чай у благодійній чашці коштують лише на 3 грн дорожче, ніж напій у звичайній.

Також можна зробити благодійний внесок онлайн на сайті Dobro.ua або відправити за 20 грн SМS на номер 88001. Акція триватиме, поки не будуть розкуплені всі чашки і зібрана потрібна для придбання обладнання сума.

АТБ

Соціально відповідальне ведення бізнесу — одне з пріоритетних завдань компанії "АТБ-маркет". Програми, спрямовані на реалізацію цього завдання, є невідʼємною частиною стратегії її розвитку.

Щорічно компанія "АТБ-маркет" реалізує благодійні проєкти, спрямовані на всебічну допомогу і підтримку дитячим лікувальним закладам України. Тільки за останні три роки було зібрано понад 17 млн грн для придбання і передачі дитячим лікарням необхідного сучасного медичного обладнання, медикаментів.

Компанія "АТБ-маркет" також на постійній основі надає допомогу продуктами харчування і товарами першої необхідності дитячим будинкам, дитячим реабілітаційним центрам, пенсіонерам, людям з інвалідністю, сімʼям загиблих на Донбасі українських воїнів, вимушеним переселенцям, багатодітним сімʼям.

"Дарниця"

Концепція соціальної відповідальності бізнесу принципово важлива для фармацевтичної компанії "Дарниця".

У плані відповідального споживання і виробництва "Дарниця" в 2020 р. на 11% зменшила споживання води і на 21,4% — витрати на енергоресурси. А завдяки програмі сортування на переробку було передано 69,3% відходів.

У плані підтримки культури і освіти компанія, зокрема, оплатила обладнання для відновлення рівня вологості стін Софійського собору, фінансує різні благодійні фонди та ініціативи, стипендіальні програми і проєкти.

Ще один важливий напрямок — боротьба з COVID-19. "Дарниця" в 2020 р. допомогла громадським і благодійним організаціям грошима і ліками на 14,1 млн грн, купила шість апаратів ШВЛ, забезпечувала людей ліками по всій Україні.

ЕВА

Стратегія КСВ лінії магазинів EVA спрямована на досягнення цілей сталого розвитку ООН. Проєкти компанії зачіпають важливі питання гендерної рівності, здоровʼя і освіти. Мережа активно взаємодіє з благодійними фондами, закладами охорони здоровʼя та притулками для тварин.

Під час першої хвилі карантину EVA взяла шефство над 242 лікарнями, які Національна служба здоровʼя України визначила опорними для надання допомоги хворим на COVID-19. Наприкінці 2020 р. проєкт "Допомога 242 опорним лікарням" переміг у конкурсі "Партнерство заради сталого розвитку-2020" (категорія "Подолання COVID-19"), організованому представництвом Глобального договору ООН в Україні. Експерти відзначили його як найбільш ефективний спосіб допомоги медикам у боротьбі з пандемією коронавірусу.

Інтерпайп

Пʼять років тому Інтерпайп вирішила залучати школярів до технічних спеціальностей. Щорічно компанія вкладає мільйони доларів в автоматизацію процесів підприємств по всій Україні.

Разом із цим, зросла необхідність в людях, які будуть цими процесами керувати. Компанія почала розвивати серед школярів напрямок мехатроніки — науки, яка об'єднує електрику та механіку у високі технології. Стратегічним партнером стала Дніпровська політехніка, найкращий технічний ВНЗ області. На його базі побудували дві лабораторії з роботами, а викладачі Політехніки написали курс навчання для школярів та випускників професійно-технічних закладів.

Минулого року разом Інтерпайп разом з міською владою відкрив дві лабораторії мехатроніки у школах на Лівому Березі Дніпра. Таким чином, компанія почала вибудовувати навколо себе своєрідний хаб з підготовки майбутніх фахівців.

"Київстар"

Основні напрямки КСВ-стратегії телеком-оператора "Київстар" — цифрова інклюзія, розвиток підприємництва, безпека в інтернеті, корпоративне волонтерство і партнерство заради сталого розвитку. Заради цих цілей компанія реалізувала більше десятка ініціатив. Зокрема, найбільший телеком-оператор України намагається охопити своїми програмами КСВ людей елегантного віку, а також дітей, яким важливо забезпечити захист в інтернеті.

Проєкт "Смартфон для батьків" — школа мобільної грамотності, завдання якої — подолати цифровий розрив між поколіннями. А для підлітків запущений просвітницький портал про ризики в інтернеті — stop-sexting.in.ua. Там можна знайти рекомендації для дітей, які зіткнулися з погрозами в інтернеті, їх батьків та вчителів.

"Метінвест"

Група "Метінвест" разом з Фондом Ріната Ахметова визначила своєю сферою КСВ допомогу в боротьбі з COVID-19. Насамперед компанія інвестує в розвиток, утримання та обслуговування кисневої інфраструктури медустанов Маріуполя. Так, в міськлікарні №4 була побудована нова кріогенна газорозподільна станція і підключені 60 додаткових кисневих точок для хворих, аналогічні системи встановлені і працюють в міськлікарнях №1 і 9.

За 2020 р. лікарням Маріуполя Група "Метінвест" передала 206 тис. куб. м кисню на 11,5 млн грн. Всього з початку пандемії і на початок 2021 р. інвестиції "Метінвесту" в будівництво, утримання та обслуговування кисневої інфраструктури медустанов в Маріуполі становили понад 72 млн грн — це дало місту 700 лікарняних ліжок з прямою подачею кисню.

МХП

КСВ-активність холдинга МХП реалізується через фонд "МХП — Громаді", де МХП виступає ключовим донором КСВ-проєктів. З 2020 р. діяльність фонду поширюється на 14 областей — регіонів присутності підприємств Групи МХП, охоплено понад 700 населених пунктів.

Місія фонду — допомагати організовуватися людям і громадам для вирішення їх соціальних, економічних і екологічних проблем. Тільки за 2020 р. в КСВ-проєкти компанія інвестувала 202 млн грн, реалізувавши їх близько 500.

Ключові напрямки роботи фонду: створення умов для саморозвитку жителів сільської місцевості; сприяння поліпшенню здоровʼя населення, підтримка медичних установ; сталий розвиток громад через міжсекторальне партнерство; формування екосвідомості, збереження природних ресурсів і розумне управління відходами.

ПУМБ

У центрі Стратегії сталого розвитку ПУМБ — люди: клієнти, співробітники, партнери, жителі міст, де працює банк. Ключові напрямками діяльності — навчання і розвиток співробітників, розвиток бізнес-середовища та місцевих спільнот, а з 2020 р. у звʼязку з пандемією COVID-19 — підтримка медичної системи України.

Банк вибрав для досягнення Цілі сталого розвитку: стале економічне зростання, якісну освіту, міцне здоровʼя і благополуччя, гендерну рівність, створення стійкої інфраструктури та сприяння інноваціям, сприяння побудові відкритого суспільства, партнерство в інтересах сталого розвитку. Ці цілі банк підтвердив практикою: в період пандемії не тільки виконував свої зобовʼязання, але й допомагав лікарням і лікарям, підтримав малий бізнес і роздрібних клієнтів.

ТЕДІС

Флагманський проєкт в сфері КСВ компанії "ТЕДІС Україна" називається "Творимо добро". Він полягає в підтримці державних будинків для людей похилого віку в семи областях (Львівській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Вінницькій, Полтавській, Сумській та Донецькій). Цей проєкт "ТЕДІС Україна" реалізує, згідно з Глобальними цілями сталого розвитку 2015–2030, визначеними ООН, серед яких, зокрема, "Подолання бідності" (Ціль 1) і "Міцне здоровʼя" (Ціль 3). Такі напрямки актуальні для літніх людей, особливо тих, хто залишився без родинної підтримки і живе в спеціальних геріатричних установах. Цікаво, що проєкт "Творимо добро" починався як волонтерська ініціатива співробітників, а згодом вийшов на національний рівень.

"Фармак"

Турбота про долю нашого спільного дому — Землю — підштовхнуло "Фармак" до реалізації цілого ряду проєктів у галузі сталого розвитку.

Це впровадження енергоефективних рішень: стараннями інженерів компанії вже вдалося скоротити споживання газу на 13,45% в 2020-му. І сьогодні кількість витрачених енергоресурсів на гривню продукції продовжує знижуватися.

Окремим напрямком у боротьбі за енергоефективність та зниження викидів стала радикальна модернізація котельні, використовуваної на заводі для отримання так званої "чистої" пари. Її обладнали сучасними паровими котлами німецької фірми Viessmann. Що допомогло знизити викиди в атмосферу на третину за один рік.

Інші важливі проєкти — установка нових систем очищення повітря і орієнтована на підлітків освітня програма "Екошкола".

"Фокстрот"

Мережа електроніки й побутової техніки з бренд-героєм лисичкою Фоксі запустила соціальний проєкт "Пухнасті друзі в кожен дім" в рамках ініціативи "Шукай свого в притулках" БО Happy Paw. Мета — допомогти тваринам у притулках знайти собі будинок.

Для інформування про таких тварин використовується обклеювання вагонів метро соціальною рекламою, інфостійки на платформах і екрани в роздрібних магазинах з відеороликами про самотніх "хвостиків", ЗМІ та соцмережі. Також компанія регулярно допомагає притулкам побутовою технікою. І навіть взяла під опіку двох лисичок, врятованих від браконьєрів.

Завдяки спільним активностям "Фокстроту". представникам фонду і притулкам тільки через місяць після початку акції понад 500 пухнастих друзів з притулків — партнерів Happy Paw знайшли свій новий будинок. І ця кампанія — лише початок довгої історії.

    Реклама на dsnews.ua