• USD 26.5
  • EUR 31.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Коломойський, Деркач, Дубинський. Кого Зеленський "подарує" Байдену 30 серпня

Секретар Радбезу Олексій Данилов натякнув, що проти Ігоря Коломойського можуть ввести санкції. В ході підготовки візиту президента України в Штати це виглядає так, ніби колишнього партнера Зеленського виставляють в якості лоту

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Данилов повідомив : незабаром можуть з'явитися нові прізвища українських олігархів, які потраплять під санкції. І порадив стежити за сайтом президента. Так він відповів на запитання, чи побачимо ми в санкційному переліку Ігоря Коломойського, Олександра Дубинського і Андрія Деркача, які перебувають під санкціями в США. Заява цікава, враховуючи, що зараз глава ОП Андрій Єрмак і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба знаходяться за океаном. Їх заяви звідти переповнені впевненістю в успіху місії Зеленського. Нагадаємо, зустріч глав України і США намічена на 30 серпня. Її важливість для Києва велика, тому до цієї події намагаються "підчистити хвости" — прибрати з порядку денного теми, здатні затьмарити зустріч двох президентів. Звідси не тільки досить оперативне прийняття законів, необхідних для продовження розпочатої при попередниках судової реформи, а й, наприклад, показове примирення СБУ і НАБУ, що конфліктували через екссуддю Миколу Чауса. Цікаво розвивається ситуація і навколо "Нацкорпусу". З-за океану багато разів звучали побоювання з приводу цієї парамілітарної організації і пов'язаного з нею руху. Не виключено, що правих радикалів показово приструнчують теж "під візит" Зеленського, щоб показати партнерам: влада приборкала націоналістичні організації і в разі заворушень може взяти під контроль вулицю.

Але одна справа — націоналісти, яких звинувачують в рекеті, інша — покласти в переговорний кейс санкції проти Коломойського. Як бути? На поверхні начебто простий варіант — переконати партнерів, що закон про олігархів перекриє повітря всім мільярдерам, і Коломойському в тому числі. Але є проблема: ще місяць тому на Ukraine Reform Conference у Вільнюсі глава Держдепу Тоні Блінкен окреслив "домашнє завдання" для Києва: залучення до відповідальності топ-корупціонерів. Тільки Коломойський з усіх наших багатіїв удостоївся американських санкцій за корупцію. І американці хочуть на його прикладі подивитися, чи можна повністю довіряти Зеленському, або нові обличчя, як і багато старих, говорять одне, а роблять інше.

Склалася парадоксальна ситуація: у Вашингтоні прямо вказують київській владі на те, від чого залежать партнерські відносини, а на Банковій продовжують діяти за принципом "Васька слухає, та їсть". Чому? Висловимо версію: введення санкцій проти трійці Коломойський, Деркач, Дубинський або окремо проти когось з неї могли притримати для торгів.

Американці чудово розуміють, коли їх обманюють. Однак з нинішньою українською владою у Заходу виникла низка проблем. Проблема перша: вона, влада, таки робить багато з того, чого від неї хочуть в Америці і Європі. З такою владою в принципі можна працювати. Тим більше, що реальної альтернативи Зеленському та його "слугам" у прозахідному політичному таборі в Україні поки немає.

Друга проблема: в разі охолодження відносин із Заходом нинішній патріотичний розворот "зелених" цілком може поміняти свій вектор. Чи не в геополітичну азіатчину Росії або Китаю, а в бік сповзання до авторитаризму білоруського зразка. В країні зі значним рівнем політичної апатії громадян, слабкими інститутами і де-факто президентським правлінням такий ризик дуже високий. І тут уже буде не до реформ і боротьби з корупцією навіть в нинішньому вигляді.

Пам'ятаєте гучну заяву Давида Арахамії, що переговори Зеленського з Байденом пройдуть на підвищених тонах? Слова глави фракції "слуг" потім ще активно дезавуювали. Так ось, в "зеленій" дипломатії це називається доводити суб'єктність. Там впевнені, що американці будуть допомагати Україні і без введення нею санкцій проти Коломойського і компанії, а якщо Байден поставить питання руба, можна спробувати обміняти санкції на щось важливе для Києва. Або "подарувати" санкції проти Деркача, який оприлюднив "плівки Порошенка-Байдена". У надії, що після цього в Білому домі підуть на поступки по Коломойському.

Чи пройде номер? Скоріше ні, ніж так. Втім, кажуть, що до від'їзду Зеленського за океан Радбез може офіційно оголосити список олігархів. У ньому виявиться і Ігор Валерійович. І пригрозити цим людям санкціями. Чи приймуть закон про олігархів — це вже питання на потім. Зате час виграти вдасться.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua