• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Голобородько навпаки. Коли у Зеленського припинять саботувати конкурс на голову САП

Хвиля журналістських розслідувань, в яких Зеленський постає в ролі Голобородька навпаки, може бути сигналом Офісу президента схаменутися

Президент України Володимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Безпосередньо голову САП призначає не президент, а генпрокурор Ірина Венедиктова, проте в країні, де вся влада фактично належить Зеленському та його Офісу, жодне важливе рішення не приймається в інших кабінетах. І коли вже більше року не може завершитися конкурс з відбору керівника Антикорупційної прокуратури, з'являються небезпідставні припущення про те, хто санкціонував саботаж.

Отже, посада голови САП є вакантною з серпня минулого року, коли її покинув Назар Холодницький. У складі конкурсної комісії з відбору нових керівників 11 осіб: семеро за парламентською квотою, їх вважають лояльними владі, четверо — за прокурорською. У цій четвірці три міжнародних експерта (Драго Кос, Нона Цоцоріа, Томас Фаерстон) і заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Куйбіда. Наявність іноземців, на думку наших західних партнерів, повинна стати гарантією відбору дійсно незалежного керівника нагляду за антикорупційними справами.

У червні через конкурсне сито не пройшов фаворит Банкової, нардеп-"слуга" Андрій Костін. Основна причина відсіву полягала в тому, що він представляє в парламенті президентську партію, та ще й є членом її політради. Простіше кажучи, протягнути на цю посаду Костіна і не вляпатися в міжнародний скандал — спочатку було приреченим на провал завданням, що і показала практика. Перебравши всіх 133 претендентів, допущених до відбору, члени комісії зупинилися на двох — це керівник відділу детективів НАБУ Олександр Клименко та прокурор Андрій Синюк, що працює в Офісі генпрокурора в департаменті нагляду за органами безпеки, фіскальною та прикордонною службами. Один з них повинен очолити САП, інший — стати його заступником. І тут навколо конкурсу почалася дивна метушня.

Напередодні Дня незалежності четверо нелояльних до ОП членів комісії (Кос, Цоцоріа, Фаерстон і Куйбіда) написали лист Ірині Венедиктовій, заявивши про проблеми з конкурсом і спробах вплинути на його результати, в зв'язку з чим не виключили свого виходу з комісії. Оприлюднення цього звернення в ЗМІ тоді пов'язали з візитом Володимира Зеленського в США, який готувався. І адресовано воно було Венедиктовій формально, фактично ж головними адресатами були американські партнери України. Зеленський тоді сказав, що конкурс буде закінчений в найкоротші терміни.

У вересні через ЗМІ Зе-команді передали ще один привіт, звинувативши голову конкурсної комісії Катерину Коваль в зриві її роботи. Але ніяких рішень минулого місяця так і не було прийнято. І вже в жовтні, 9 числа, засідання комісії знову не відбулося через відсутність кворуму, — не прийшли три людини з семи з парламентської квоти. (Правила конкурсу говорять, що для ухвалення рішення необхідно не менше п'яти голосів "парламентської" сімки і не менше двох голосів "прокурорської" четвірки.) На черговий зрив засідання досить жорстко відреагували в західних посольствах, зазначивши, що "зупинка процесу відбору керівника САП підриває роботу антикорупційних органів, створених Україною і її міжнародними партнерами". Не промовчав і Зеленський. Він заявив, що, мовляв, не почув адекватних пояснень затримки конкурсу. Простіше кажучи, в ОП вдали, що вони тут ні до чого. Але, схоже, західні партнери в це не дуже вірять.

Непрямим доказом того можна вважати вже третє поспіль свіже журналістське розслідування, в якому фігурує президент і наближені до нього люди. Перше — від "Слідство.Інфо" про офшори Зеленського, Шефіра та інших — з'явилося 3 жовтня. Майже за тиждень до зірваного засідання комісії з відбору голови САП. Відразу після цього — розслідування "Схем" про сумнівний кредит, виданому Укрексімбанком бізнесменові з окупованої Горлівки. Там, нагадаємо, все закінчилося рукоприкладством по відношенню до журналістів, кримінальною справою і звільненням голови банку Євгена Мецгера, досить близького до сім'ї Зеленських. І ось 14 жовтня "Схеми" розповіли нову історію про несхожість кіношного Голобородька на справжнього Зеленського. Цього разу журналісти розповіли про те, як Зеленський з Шефіром незаконно намагалися вивести активи з збанкрутілого Брокбізнесбанку, яким володів "гаманець Януковича" Сергій Курченко. Справа була в 2014 р., коли українці віддавали часом останнє для підтримки нашої армії.

Можна, звичайно, вважати цей своєрідний серіал дуже неприємних для Зеленського розслідувань простим збігом або підступами опозиціонерів. Але можна і припустити, що мова йде про стимули швидше закінчити конкурс на нових керівників САП і про покарання за непослух. Так що не виключена поява четвертої, п'ятої та наступних серій, якщо в ОП не дадуть команду членам комісії перестати прогулювати засідання.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua