• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.3
Спецпроєкти

Київ на чолі бунту. Скільки ще місцевих рад виступить на захист Порошенка

У четвер Київрада після кількох годин дебатів ухвалила звернення до керівництва країни щодо недопущення політичних переслідувань. Якими будуть наслідки столичної фронди проти "слуг народу"?

Засідання Київради 20 січня.
Засідання Київради 20 січня.
Реклама на dsnews.ua

Як Зеленський об'єднав "ЄС" та "УДАР"

Для ухвалення звернення міські депутати зібралися на позачергове засідання. За регламентом, такі засідання скликає столичний голова. 17 січня, коли відбулося перше засідання Печерського суду щодо обрання запобіжного заходу Петру Порошенку у так званій "вугільній справі", мер Києва Віталій Кличко повідомив, що захворів на коронавірус. Після цього через "Телеграм"-канали запустили чутку, що самоізоляція градоначальника – спроба уникнути підтримки Порошенка. Але такі події ці чутки розвіяли: депутати промерської фракції "УДАР" підтримали своїх союзників із "Європейської солідарності". Виходить, підтримав і Кличко. Не будемо тут судити, чого в цій підтримці більше, щирості градоначальника, що вже одужав, чи політичного розрахунку, але факт залишається фактом — київські депутати показали зуби.

Саме засідання проходило у багатогодинних дискусіях. Партію Порошенка на засіданні представляли народні депутати Вікторія Сюмар та Олексій Гончаренко, а партію "Слуга народу" — Юлія Гришина, Роман Грищук, Олена Шуляк та голова київського осередку партії влади Леся Забуранна. Якщо прихильники п'ятого президента наголошували, що в країні не має бути виборчого правосуддя та політично мотивованих кримінальних справ, то опоненти наголошували на тому, що місцеве самоврядування має займатися господарськими питаннями, а не робити політичні заяви. Переконливішими виявилися аргументи прихильників Порошенка: рішення підтримали 62 депутати, "ЄС" дала 29 голосів, "УДАР" — 20, "Голос" — 6, "Єдність" — 5, ще два "за" дали позафракційні. Нагадаємо, у Київраді 120 депутатів.

Якщо мотиви "слуг" та "ОПЗЖ" зрозумілі (останні хотіли, щоб у зверненні було і прізвище Віктора Медведчука), то позицію депутатів "Батьківщини" можна вважати неприємним сюрпризом особисто для Кличка – вони взагалі проігнорували голосування. Адже в тексті звернення було сказано не лише про Порошенка. Депутати вимагали припинити тиск на міських голів та інших представників місцевого самоврядування, а також відмовитися від ухвалення нового закону про столицю.

Як Банкова помститься Кличку за фрондерство

Саме схвалення Верховною Радою цього скандального законопроєкту може стати помстою столичному градоначальнику та його фракції за підтримку Порошенка. Досі закон, головною новелою якого є поділ повноважень київського міського голови та голови Київської міської державної адміністрації (КМДА) із значним посиленням повноважень останнього, кілька разів планували винести на остаточне голосування. У першому читанні його прийняли ще 3 жовтня 2019 р. – у період "зеленого" турборежиму. А потім щоразу відкладали, знаходячи тому різні причини: то він проходить експертне обговорення, то перед ним слід ухвалити закон про місцеві адміністрації. Ключова ж причина — відсутність голосів — "слугами", ясна річ, не афішувалась. Але про неї регулярно говорили експерти та політики.

І ось на минулому тижні голова столичного партосередку "СН" Леся Забуранна анонсувала голосування за антикличківський закон на найближчому засіданні парламенту. Вона запевняла, що "слуги народу" підтримають документ. Проте вже давно монобільшість нездатна приймати закони без допомоги груп-сателітів "За майбутнє" та "Довіра". А за дуже неоднозначним законом щодо Києва може не вистачити і їхніх голосів. Невже плече Банковій підставить фракція Юлії Тимошенко? Особливої вигоди для неї у зміні Кличка на умовного Олексія Чернишова (прізвище міністра розвитку громад та територій найчастіше називають серед кандидатів на посаду голови КМДА) немає. Наскільки відомо, бізнес близьких до партії людей у Києві йде непогано. А нова мітла може почати замітати по-новому.

Реклама на dsnews.ua

Але, окрім спроби продавити через парламент нову редакцію закону про столицю, влада має й інші методи. Протягом минулого року та вже й нинішнього, силовики влаштовують регулярні набіги на різні управління та департаменти столичної мерії. Проти міських чиновників порушили десятки справ, які до суду поки що не дійшли. Якщо закон про столицю не ухвалять, то, цілком імовірно, посилять тиск на Кличка новими розслідуваннями, обшуками та затриманнями його підлеглих. Ціль цих заходів проста — створювати навколо столичної мерії негативний ореол.

Ризик втратити контроль над цілими регіонами

Але в історії зі зверненням київських депутатів на захист Порошенка є ще один важливий момент. Раніше Київради, ще у грудні минулого року, подібне звернення ухвалили львівські та чернігівські міські та обласні депутати. Не виключено, що такі ж документи підтримають низка інших рад по всій країні. Адже якщо збунтувалася Київрада і влада пропустить цей удар, то й іншим боятися нічого. І тут головна проблема для Зеленського не в тому, що ненависний Порошенко має сили проводити через місцеві ради звернення на свою підтримку, а в тому, що є ризик втратити контроль над депутатським корпусом у цілих окремих регіонах. Сьогодні франдери вимагають зупинити політичні репресії, а завтра вимагатимуть відставки голів обладміністрацій чи того гірше уряду. Створюючи непотрібні приводи політичного протистояння, влада сама себе послаблює.

І ще один момент: поки що Офіс президента не зміг організувати в жодній місцевій раді, де позиції "слуг" сильні, звернень, у яких депутати спростовували б політичні мотиви у діях центральної влади стосовно Порошенка та підтримували президента. Невже ніхто не підтримує?

    Реклама на dsnews.ua