• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Російський допінг у Пекіні. Як відгукнеться історія з Камілою Валієвою

"Ніколи такого не було, і ось знову" — ця безсмертна фраза Віктора Черномирдіна якнайкраще підходить до опису нового скандалу з російськими спортсменами на зимовій Олімпіаді

Російська фігуристка Каміла Валієва
Російська фігуристка Каміла Валієва потрапила у допінговий скандал / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

12 лютого Спортивний арбітраж вирішить долю фігуристки Каміли Валієвої, спійманої на допінгу. І якщо арбітраж навіть не дискваліфікує спортсменку, оскільки вона ще дитина, наслідки для російського спорту все одно будуть украй негативними.

Російське антидопінгове агентство (РУСАДА) взяло пробу у Валієвої 25 грудня 2021 р., під час чемпіонату Росії у Санкт-Петербурзі. Там відбирали учасниць Олімпіади у команду ОКР. Весь п'єдестал зайняли вихованки московської школи Етері Тутберідзе — Каміла Валієва, Олександра Трусова і Ганна Щербакова. Валієва під "Болеро" Моріса Равеля відкатала вражаючу програму, після якої мало хто мав сумніви, що ця 15-річна дівчинка збере в Пекіні багато золотих медалей. Але історія розпорядилася інакше. У допінг-пробі спортсменки виявили триметазидин — заборонений у спорті препарат, який використовується у разі порушення роботи серця.

Після підтвердження позитивної допінг-проби РУСАДА відразу ж відсторонило Валієву від усіх спортивних змагань, включаючи Олімпіаду. 9 лютого дисциплінарний комітет РУСАДА за скаргою фігуристки скасував це рішення. Але Міжнародний олімпійський комітет вирішив оспорити позицію росіян у Спортивному арбітражному суді. Якщо арбітри візьмуть бік МОК, вони можуть ухвалити одне з двох рішень — дискваліфікувати Валієву або просто попередити, оскільки за віком вона потрапляє до категорії "захищених спортсменів" (як неповнолітня). Якщо до росіянки поставляться з усією суворістю, то, найімовірніше, золото перейде до США, Японія отримає срібло, а бронзу — Канада. Той факт, що перше місце переходить американцям, зараз активно використовується росіянами як "доказ" змови проти команди ОКР. Начебто це американці напхали Валієву триметазидином.

Допінгові скандали із російськими спортсменами давно нікого не дивують. Але у фігурному катанні вони не попадалися ні на допінгу, ні на неспортивній поведінці. На Олімпіаді ж у Пекіні виникли проблеми не тільки з Валієвою, але й із Марком Кондратюком, якого запідозрили у вживанні наркотиків. Утім, і щодо нього поки що рішення немає. І якщо навіть обидва спортсмени відбудуться легким переляком, все одно ці гучні скандали просто так з рук росіянам не зійдуть.

Тут варто трохи зупинитися на тому, що являє собою російське фігурне катання, власне школа Тутберідзе, і чому Валієву захищають на найвищому рівні. Так, прессекретар Путіна Дмитро Пєсков назвав позитивний тест фігуристки "непорозумінням" і закликав її "гордо скрізь ходити", оскільки вона — росіянка. Уточнимо: етнічна татарка, уродженка Казані.

Про те, що у російському фігурному катанні використовують заборонені препарати, відомо давно. Через визнання цього факту Росія втратила, а Україна придбала фігуристку Анастасію Шаботову, яка представляє нашу країну в Пекіні. Коли Настя ще виступала в Росії, в інстаграмі вона розповіла фоловерам "страшну таємницю": "Як виступати стабільно? Випити багато допінгу — і виступаєш стабільно. Ось і все. Тільки треба правильний допінг пити. У "Кришталевому" (знаменита ковзанка в Москві, де тренуються фігуристи Тутберідзе. — "ДС") п'ють чи не п'ють? Звичайно, п'ють". Після цього Шаботову зацькували, хоча вона й визнала, що "сказала дурницю, бо програла на останніх змаганнях". До речі, справа не тільки в тому, що вихованки школи Тутберідзе демонструють результати, яких не мають інші російські тренери, а й у віці спортсменів. Та сама Валієва ще формується, вона підліток, а складні четверні стрибки дуже небезпечні для кісток. Ці дівчатка ризикують стати інвалідами вже до 30 років. Крім того, без "правильного допінгу" витримати темп тренувань і фізичну напругу просто неможливо.

Чи відомо спортивній владі про таємниці "Кришталевого" палацу? Безперечно. Але вихованки школи Тутберідзе кують медалі для Росії. Школа підготувала олімпійську чемпіонку Юлію Липницьку, дворазову чемпіонку світу й віцечемпіонку Олімпійських ігор Євгенію Медведєву, олімпійську чемпіонку й чемпіонку світу Аліну Загітову, віцечемпіонку світу Елізабет Турсинбаєву, чемпіонку Європи Олену Косторну і багато інших. Саму ж Етері Тутберідзе у 2020-му Міжнародна спілка ковзанярів визнала найкращим тренером року. Після скандалу з допінгом Валієвої захоплення російськими фігуристками може відразу зникнути. Ні, в самій Росії й далі говоритимуть про підступи заздрісних американців і європейців, але це вже мало кого хвилюватиме. Під жорстким контролем антидопінгової організації опиняться не лише вихованці Тутберідзе, а й усі фігуристи ОКР. Окремого покарання від міжнародних спортивних структур слід очікувати і для РУСАДА.

Реклама на dsnews.ua

Свій рецепт, як боротися з використанням дітей для швидкого досягнення результатів у фігурному катанні, дав відомий тренер Рафаель Арутюнян, який працює у США, а раніше — у Росії. Він жорстко критикує систему підготовки молодих фігуристок у РФ. "Потрібно піднімати віковий ценз. Тоді і фігуристки, і тренери розумітимуть, що до моменту виходу у світ спортсменка матиме треноване і здорове тіло. У фігурному катанні це робочий інструмент, і до нього не можна ставитися по-варварськи. Мені не дуже подобається пити каву з одноразових стаканчиків. Коли її наливають у порцелянову чашечку, смак зовсім інший. Так само мені не подобаються одноразові чемпіонки", — каже один із найуспішніших тренерів у світі.

Підвищення вікового цензу для учасників змагань світового рівня, безумовно, поставить заслін перед діячами, які задля високих результатів калічать дітей. І те, що трапилося на Олімпіаді з Валієвою, має прискорити таке рішення. Тобто проблема глобальніша, ніж просто вчергове покарати олімпійців, що попалися, або Олімпійський комітет Росії. Там від використання допінгу відмовляться лише в одному випадку, якщо країну взагалі усунуть від усіх змагань. Тоді просто відпаде потреба годувати своїх спортсменів хімією.

    Реклама на dsnews.ua