• USD 39.7
  • EUR 43.1
  • GBP 50.4
Спецпроєкти

20 питань про гепатиті. Чи небезпечні комарі і до чого призводить симбіоз вірусів

В Україні понад 10% людей заражені гепатитом С. І велика частина з них не знає про це
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

За даними ВООЗ, на планеті 325 млн людей інфіковані гепатитом В або С. За рівнем смертності ця інфекційна хвороба стоїть на другому місці після туберкульозу, а число людей, інфікованих гепатитом, у дев'ять разів перевищує кількість ВІЛ-інфікованих. Щорічно від цього захворювання помирає 1,4 млн осіб. Згідно з останніми оцінками, в Україні лише на гепатит С заражено понад 2 млн осіб, а гепатитом В хворі близько 600 тис. наших співвітчизників. Завдяки сучасним методам лікування це інфекційне захворювання вже давно не є смертельним. Гепатит В піддається профілактиці і лікуванню, а гепатит С - повного виліковування, але тільки в разі своєчасної діагностики. Проблема в тому, що понад 80% людей у світі, хворих на гепатит, просто не знають про те, що вони заражені.

Завідуюча кафедрою інфекційних захворювань Національного медичного університету ім. А. А. Богомольця, професор, заслужений лікар України Ольга Голубовська розповів "ДС" про те, що таке гепатит, як від нього вберегтися і які методи лікування цієї недуги існують.

1. Що таке гепатит?

У перекладі з грецької "гепар" - це печінка, а приставка "іт" - запалення. Тому гепатит - це загальна назва запальних процесів, що виникають в печінці. Ці процеси бувають двох видів - інфекційні і неінфекційні. Інфекційні - це гепатотропну віруси, які вражають печінку. Неінфекційні - різні токсичні фактори, спадкова патологія і т. д.

2. Які види гепатиту найпоширеніші?

На сьогоднішній день в світі налічується п'ять основних вірусів, що викликають ураження печінки, - А, У, З, D і E. Всі вони мають епідемічний, а деякі - і пандемічний потенціали. (епідемія - поширення захворювання в певній країні або регіоні, пандемія - поширення захворювання в світових масштабах). З цих п'яти вірусів всього два - А та Е - передаються як кишкова інфекція і тісно асоціюються із зараженою водою або продуктами харчування, поганий санітарією, недотриманням правил особистої гігієни. А ось гепатити В, С і D передаються через кров або статевим шляхом. Саме вони на сьогоднішній день мають пандемічне поширення у світі.

3. Чим небезпечне це захворювання?

Реклама на dsnews.ua

Гепатит А, якщо можна так висловитися, "хороший" тим, що не дає хронічних форм. Людина перехворіла, одужав і придбав довічний імунітет від цього захворювання. Гепатит Е у нас проявляється рідко, його, як правило, завозять з країн Південно-Східної Азії. За своїми характеристиками він дуже схожий з гепатитом А.
Три інші форми захворювання - В, С і D - небезпечні тим, що їх досить важко діагностувати. Людина може не знати про те, що хворий, десятки років. Як правило, хвороба дає про себе знати на останній стадії, коли печінка зруйнована і ніяке лікування, крім трансплантації, вже не допоможе. Більше того, віруси гепатиту B і вважаються онкогенними - вони здатні призводити до розвитку раку печінки

4. Як розпізнати гепатит? Які його симптоми?

Гепатити А та Е викликають гострі процеси в печінці і супроводжуються яскраво вираженими клінічними проявами: лихоманкою, нездужанням, втратою апетиту, діарей, нудотою, відчуттям дискомфорту в області черевної порожнини, потемніння сечі і жовтяниця (пожовтіння шкіри і білків очей).

5. А які симптоми гепатиту С?

Гепатит С практично безсимптомний, за нашими даними, лише у 1% хворих може виявлятися в гострій формі у вигляді жовтяниці. Іноді інфекція може проявити себе в період респіраторних захворювань, коли людина починає пити багато жарознижуючих препаратів. Справа в тому, що всі вони містять парацетамол, який є гепатотоксичною і здатний сам по собі викликати гостре ураження печінки. А якщо людина вже інфікована вірусом і має хронічний гепатит, це може спровокувати важке ураження печінки, яке може закінчитися для хворого фатально. На жаль, майже кожен сезон ми це спостерігаємо. Інфікована людина чи ні, можна дізнатися тільки після лабораторного дослідження.

6. Жовтяниця і гепатит - одне і теж?

Це абсолютно різні речі. Жовтяниця - це синдром, який може проявлятися як при гепатитах, так і при обструкції (блок) жовчовивідних шляхів.

7. Де можна заразитися гепатитами В і С?

У салонах краси, у тату-салонах, у стоматолога, при оперативних втручаннях, при статевому контакті. У число найпоширеніших способів передачі цих вірусів входять переливання зараженої крові або продуктів крові, інвазивні медичні процедури з використанням забрудненого обладнання. Передача гепатиту також можлива від матері дитині під час пологів.

8. Як знизити ризики зараження?

Убезпечити себе від гепатиту В можна, зробивши щеплення. Також необхідно обмежувати кількість інвазивних процедур, не проводити їх без потреби. Які б сучасні засоби дезінфекції та стерилізації інструментів не використовували б в клініках і салонах, завжди буде присутній людський фактор. Хтось може забути продезінфікувати або взяти не той розчин - і цього буде достатньо, щоб вас заразити. Наприклад, у людей з тату відсоток інфікованості завжди вище, ніж у тих, у кого її немає.

9. Щеплення можна отримати від усіх видів?

Ні, тільки від деяких. Є щеплення від гепатиту А. Україна їх закуповує і при бажанні можна вакцинуватися. Від гепатиту Е теж є щеплення, однак ми їх не купуємо за непотрібністю. Від гепатиту В можна щепитися. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, ця вакцина ефективна і безпечна. Згідно з дослідженнями захисний імунітет після щеплення зберігається 30 років і більше. Важливий "бонус" вакцинації - захист від вірусу гепатиту D, який може розмножуватися тільки в присутності вірусу гепатиту B. Цей симбіоз вважається найважчою формою хронічного вірусного гепатиту, яка найшвидше приводить до смерті від хвороб печінки. У нас щеплення від гепатиту безкоштовно роблять тільки дітям. Дорослим вакцинація від гепатиту В коштуватиме в межах 165-300 грн. в залежності від клініки та країни походження вакцини. Для того щоб імунітет повністю сформувався, необхідно пройти повний курс вакцинації - три дози з періодичністю 0-1-6 місяців. Також є комбінована щеплення від вірусів А і В. Коштує вона близько 900 грн. А ось вакцини від гепатиту С не існує.

10. Що робити, якщо був ризик зараження, а щеплення немає?

Якщо цей ризик був недавно, треба якомога швидше звернутися до лікаря. Для тих, хто хоче дізнатися, інфікований він чи ні, можна купити в аптеці експрес-тест та перевірити свою кров на наявність антитіл до вірусів гепатиту В або С.

11. Якщо я заразився гепатитом В або С, то я помру?

Найнеприємніше у цих захворюваннях - це те, що вони "розтягнуті" у часі. Наприклад, у нашому регіоні від моменту зараження гепатитами групи В або С до незворотних змін у печінці може пройти від 15 до 25 років. Можна ні пити, ні палити, але все одно в один прекрасний момент дізнатися про те, що у вас цироз печінки. Треба хоча б раз на рік здавати аналіз крові і перевіряти наявність антитіл до гепатиту С, який на даний момент вважається найбільш смертоносним в світі з-за того, що більшість випадків інфікування закінчується формуванням хронічного гепатиту і подальшим розвитком термінальних захворювань печінки.

12. Чим небезпечний гепатит В?

Незважаючи на те, що цей різновид гепатиту досить вивчена і в нашому регіоні він поширений помірно, люди повинні розуміти, що цей гепатит невиліковний. Приблизно в 5% випадків гепатит В перетікає в хронічну форму. Терапія, яку призначають таким хворим, не знищує вірус повністю, а лише пригнічує його розмноження. Тому, щоб уникнути розвитку цирозу або раку печінки багатьом пацієнтам ліки призначаються довічно.

13. Що відбувається, якщо вірус гепатиту С потрапляє в кров?

Є два варіанти розвитку подій. При попаданні вірусу в організм, імунна система починає з ним боротися (це називається гостра форма гепатиту С) і іноді навіть бере верх - 15-25% людей позбавляються від вірусу без лікування. Але в інших 75-85% випадків інфекція стає хронічною. Якщо хвороба діагностується на ранніх стадіях, то лікар, швидше за все, не призначить терапію, а попросить здати ще один аналіз крові через кілька місяців, щоб подивитися, організм бореться з вірусом. Якщо інфекція триває протягом декількох місяців, то вона стає хронічною і потребує лікування.

14. А чому гепатит С називають "ласкавим вбивцею"?

Цей гепатит протікає безсимптомно і його дуже важко діагностувати без аналізів. Але якщо вчасно виявити захворювання, то воно досить добре лікується, в 95% випадках настає одужання.

15. Як лікують гепатит С?

Зазвичай лікування триває три місяці. Доведеться змінити спосіб життя - відмовитися від жирної і гострої їжі, обмежити вживання алкоголю, кинути палити і пройти медикаментозну терапію. На сьогоднішній день у наших аптеках продається багато ліцензованих генериків індійського виробництва, які досить ефективні. Є курси лікування в межах 10 тис. грн. На сьогоднішній день для багатьох це некритична сума. Для порівняння: раніше вартість подібної терапії могла доходити до $25 тис. за курс і більше.

16. Чи можна отримати лікування безкоштовно?

В принципі можна, але доведеться постаратися. Якщо у вас діагностували гепатит В або С, ви повинні встати на облік в інфекційному відділенні за місцем проживання. Держава закуповує певні схеми лікування таких хворих, тому якщо ліки є, вам видадуть безкоштовно.

17. Чи Правда, що гепатит передається через рукостискання, поцілунок або побутові предмети?

Віруси гепатитів В і С не передаються такими способами. Також неможливо заразитися при використанні загального посуду, постільної білизни, через обійми. А ось гепатитом А справді можна заразитися через побутові предмети, їжу і воду.

18. Вважається, що гепатитом хворіють тільки люди, що вживають наркотики або провідні незахищену статеве життя з частою зміною партнерів.

Ні, звичайно ж, в групі ризику перебувають абсолютно все. Особливо це стосується лікарів, пожежників, рятувальників - людей, які мають справу з відкритими ранами. Кров інфікованих людей може потрапити їм на слизову оболонку - в очі і рот.

19. Чи можна заразитися гепатитом через укус комара?

Віруси гепатиту В і С не можуть передаватися через укуси комарів. Навіть якщо комар вкусив інфікованої людини, в слині комахи вірус гине дуже швидко.

20. У хворий гепатитом матері обов'язково народиться хвора дитина?

Ні, не обов'язково. Таке може статися тільки в тому випадку, якщо мати інфікувалася гепатитом під час вагітності, тоді вона передасть дитині через кров збудник, а антитіла - ні. Особливо це критично в останні місяці вагітності. Однак при своєчасному зверненні за медичною допомогою та спостереженні в жіночій консультації ризик передачі вірусів гепатиту В і С дитині від інфікованої матері може бути зведений до нуля.

    Реклама на dsnews.ua