• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39
Спецпроєкти

Бісквіт до лікарні доведе. Що небезпечного в хлібі

Один з найбільш якісних сортів хліба на ринку - "соцаильный"
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Незважаючи на те, що за останній рік пшеничний хліб здорожчав на 60%, він як і раніше залишається самим популярним продуктом для українців. За даними держстату, кожен з нас в місяць з'їдає 8,3 кг хлібобулочних виробів. Головне при цьому знати, який хліб варто купувати, а який треба обходити стороною. Про те, на що варто звертати увагу при купівлі хліба і різноманітної здоби, "ДС" розповіла професор кафедри товарознавства, управління безпекою та якістю Київського національного торговельно-економічного університету Олена Сидоренко.

Що ховається в українському хлібі

Якість хліба залежить від якості зерна, з якого виробляють борошно - хліб на 80% складається саме із неї. Незважаючи на те, що Україна є одним з найбільших експортерів зерна у світі, деякі вітчизняні виробники намагаються економити і закуповують неякісне сировину, яка може бути заражена різними хворобами і бактеріями. Це позначається на якості і смаку хліба. При випічці спори окремих хвороботворних бактерій не зникають. "Якщо з'їсти такий хліб, - каже Олена Сидоренко, вам як мінімум забезпечені розлад травної системи і алергія. А якщо вживати неякісний хліб постійно, то микротоксины будуть поступово накопичуються в організмі і сприяти активізації онкологічних захворювань".

Крім того, сучасні виробники в догоду споживачеві намагаються зробити продукт максимально привабливим зовні - пишним і повітряним. Для цього використовують різноманітні смакові підсилювачі. Раніше рецептурний склад хліба був досить традиційним - борошно, олія, сіль, вода. Термін зберігання такого пшеничного хліба без упаковки становить 24 години, житнього - 36. Зараз же строк зберігання хліба може варіюватися від 5 днів до декількох тижнів, оскільки при виготовленні використовуються підсилювачі смаку та консерванти. Вони не тільки продовжують термін зберігання, але й дозволяють економити основну сировину. Оскільки виробники часто використовують борошно з невеликим вмістом клейковини, щоб виріб не вийшло грудкуватим і недопеченого використовують різні добавки і розпушувачі.

Купуючи, дивимося

При купівлі хліба в магазині експерт радить звертати увагу на упаковку. Якщо продукт продається у великому супермаркеті, то він обов'язково повинен бути захищений від впливу зовнішніх факторів. Адже при великому скупченні народу ніхто не може дати гарантію, що цей хліб не чіпали брудними руками, не кашляли-чхали на нього. Друге, на що треба звертати увагу, це термін зберігання. Чим він менше, тим більше шансів, що при виробництві не використовуються консерванти. Але головне, на що Олена Сидоренко радить орієнтуватися, - це зовнішній вигляд продукту. У якісного і добре пропеченного хліба скоринка повинна бути рум'яною. Якщо вона бліда, то дуже висока ймовірність того, що при виробництві хліба використовувалися добавки. Хліб з підгорілої або сильно тріснутому скоринкою також краще відкласти в сторону. Купуючи хліб або батон з пшеничного борошна стисніть його рукою - якщо він сильно стискається, то у хлібі дуже мало борошна. Бездріжджовий хліб із житнього борошна обов'язково повинен бути важким і твердим.

Чи варто платити більше?

Реклама на dsnews.ua

Щоб убезпечити себе, можна купувати хліб у невеликих пекарнях. Щороку в столиці їх відкривається більше десятка, а загальне число таких київських приватних виробництв досягло понад 200. Однак ціна на хліб там, як правило, вище в 2-3 рази. При цьому експерти підкреслюють: одним з кращих за якістю є так званий "соціальний хліб", який печуть великі хлібокомбінати. "Під час перевірки якості хліба у нас найменше запитань виникало до так званих соціальних сортів. В своїй більшості вони не містять ніяких особливих добавок. І у них, що приємно, обмежений термін зберігання. Такий хліб виробляють за традиційною рецептурою, і, як правило, він гарної якості", - говорить Олена Сидоренко.

Круасани, бісквіти та інші "добрі тваринки"

З початком навчального року багато батьків стурбовані тим, що покласти дитині в портфель для перекусу на довгій перерві. "Хочу застерегти, що користуються величезною популярністю бісквіти в привабливій для дітей формі звірят, а також круасани та інші молочні бисквитики розкручених брендів - не найкращий вибір для школяра", - каже наш експерт. Термін зберігання таких ласощів - від трьох місяців і довше. І якщо батьки потрудяться вивчити їх склад, то переконаються, що в переважній масі в цих продуктах з натуральних компонентів тільки вода, борошно та цукор. Але, наприклад, борошно вищого сорту не представляє ніякої цінності, особливо для дітей. Цукор, як правило, рафінований, в цих виробах використовується як харчова добавка, яка формує смакові якості - інакше ці печеньки ніхто не буде їсти. Рослинні жири і фосфати, які застосовуються при їх виготовленні, використовуються також при виробництві пральних порошків, кава в стіках, ковбас і провокують алергію.

Якщо ви даєте дитині їжу з собою, то краще доповнити її житнім хлібом з висівками або будь-яким іншим, де буде поменше цукру або його не буде взагалі. Також корисний хліб з різними наповнювачами - льоном, насінням чіа, горіхами, насінням. Тут вже все залежить від вашого смаку і фінансових можливостей.

    Реклама на dsnews.ua