• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Християни східного обряду святкують Трійцю

Християни східного обряду 20 червня святкують День Святої Трійці, або П'ятидесятницю чи Зелені свята

Реклама на dsnews.ua

Трійця, або як кажуть здавна в народі, — Зелені свята, після Великодня та Різдва вважається одним із найбільших християнських свят в році. Святкується завжди у неділю сьомого тижня після Великодня, передає "ДС" з посиланням на Укрінформ.

У книзі Діянь апостолів ідеться, що через 50 днів після воскресіння Христа Богоматір, апостоли та учні Христа зібралися разом. Вони очікували обіцяного Вчителем хрещення Святим Духом. З шумом, схожим на вітер, Святий Дух зійшов на них у вигляді язиків полумʼя. Після цього апостоли заговорили різними мовами, чим дуже здивували оточуючих. Так збулася обіцянка Христа: Святий Дух став наставляти учнів, давав їм сили творити чудеса в імʼя Бога і проповідувати християнство по всьому світу.

Хрещення учнів Христа Святим Духом вважається днем народження християнської Церкви. За православним ученням, саме Святий Дух освячує Церкву та обʼєднує вірян, даючи їм можливість долучитися до Бога.

Свято Пʼятидесятниці називається також Трійцею, бо цього дня Господь уперше проявився в усіх своїх іпостасях — як Бог Отець, Бог Син і Бог Дух Святий. Пʼятидесятницю почали широко відзначати з IV століття, після ухвалення церквою догмата про Трійцю — визнання існування єдиного Бога з одночасним визнанням трьох його проявів (ликів, іпостасей).

Цього дня у православних храмах виконується одна з найурочистіших та найвеличніших служб у році: підлогу храму устеляють свіжоскошеною травою, ікони прикрашають гілками дерев.

Напередодні Пʼятидесятниці, в суботу, християни вшановують памʼять спочилих родичів — ця субота має назву Троїцької батьківської суботи.

В Україні церковна традиція святкування цього свята доволі міцно переплелася з дохристиянськими віруваннями. Для українців Зелені свята здавна були найпоетичнішим святом, тісно повʼязаним з природою, світом живих і померлих. Трійця надзвичайно багата на всілякі обрядодії, які в кожному регіоні свої. Можна згадати й "завивання вінків", і "русалії" ("русальський тиждень"), і обряд "водіння Тополі" на Полтавщині, "водіння Верби" на Чернігівщині чи "Куста" на Поліссі, і обряд поминання покійних "діди" тощо.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua