• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

Ласкавий вбивця. Вистачить ліків від гепатиту на всіх українців

З 100 хворих вірусним гепатитом С діагноз знають лише п'ятеро
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За оцінками експертів, в Україні вірусним гепатитом С інфіковано понад 2 млн осіб, гепатитом хворіють понад 600 тис. наших співвітчизників. Головна проблема полягає в тому, що багато хто навіть не здогадуються про хвороби.

За офіційними даними Центру громадського здоров'я, з початку 2019-го в Україні зареєстровано понад 82 тис. людей з хронічним гепатитом С і більше 23 тис. з гепатитом Ст. Проте, кажуть медики, насправді з 100 хворих вірусним гепатитом С діагноз поставлений лише п'ятьом, а з 100 інфікованих гепатитом В - лише трьом. Щоб переломити ситуацію, МОЗ України закликало всіх бажаючих пройти безкоштовний тест на вірусні гепатити. Для цього треба звернутися до свого сімейного лікаря, терапевта або педіатра і зробити експрес-тест. Втім, якщо навіть частина інфікованих дізнається про хворобу, держава опиниться в ще більш скрутному становищі - закуповуються МОЗ ліків сьогодні не вистачає навіть на тих пацієнтів, яким діагноз вже поставлений.

Яким буває гепатит

Гепатит - це вірусне захворювання печінки запального характеру, що передається через кров. Існує п'ять основних вірусів гепатиту: типи A, B, C, D, E. Віруси гепатитів В і С є найпоширенішими причинами цирозу і раку печінки, 96% всіх смертей від гепатитів пов'язані саме з цими вірусами. За даними ВООЗ, в Європі понад 15 млн осіб живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту В, і ще 14 млн - з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту С. Приблизно дві третини всіх хронічних інфекцій гепатиту в регіоні приходиться на країни Східної Європи.

Якщо вірити статистиці МОЗ, то в групі ризику все населення України - заразитися гепатитом можна при порушенні елементарних правил гігієни. Наприклад, в салоні краси під час манікюру або роблячи татуювання у тату-салоні. Ризик є і під час різних медичних маніпуляцій, і навіть в побуті - якщо кілька членів сім'ї користуються однією бритвою, манікюрними ножицями та іншими предметами, на яких можуть бути частинки крові. А також якщо у людини була значна кількість статевих партнерів і практикувався незахищений секс (хоча це і нетиповий шлях передачі гепатиту С).

Для запобігання гепатиту В необхідна вакцинація. В Україні з 2001-го вона внесена в календар щеплень. Новонародженим вводять першу дози вакцини в перші дні після народження, другу і третю дози - в три і шість місяців. За статистикою, наданою МОЗ, за останні три роки кількість новонароджених, вакцинованих від гепатиту В, зросла втричі і становить 67%. Тим, хто народився до 2001-го, потрібно проконсультуватися з сімейним лікарем. Дітям до 18 років у всіх державних установах щеплення роблять безкоштовно і перебоїв з вакциною немає. А ось тим, хто постарше, за вакцину треба буде заплатити. Одна доза у київських аптеках коштує в межах 200 грн. Для повного курсу - щоб остаточно сформувати імунітет - необхідно три дози.

З гепатитом с все йде не так райдужно. По-перше, вакцини від нього не існує. Більш того, його не даремно назвали "ласкавий вбивця" -- він починається непомітно, протікає безсимптомно і часто призводить до летального результату. Профілактика захворювання полягає у дотриманні правил особистої безпеки: секс з використанням контрацептивів, використання коштів разового призначення (шприци, голки, краплинні системи тощо), а також використання стерильних інструментів багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний інструмент для пірсингу, татуажу).

Реклама на dsnews.ua

Лікування за рахунок держави

Сьогодні в Україні існує безкоштовна державна програма лікування гепатиту В та С. Щорічно Міністерство охорони здоров'я через міжнародні організації закуповує інноваційний курс препаратів, які рекомендовані ВООЗ. Лікування полягає в тому, що пацієнт приймає таблетки протягом трьох або шести місяців. Ефективність курсу, кажуть у МОЗ, становить понад 95%. В цьому році з регіонів в Моз були подані заявки на лікування близько 34 тис. хворих, поки що закуплено і доставлено 13 тис. курсів лікування. Чиновники кажуть, що вже виробляють закупівлі на 2020 р. - очікують партію із близько 15 тис. курсів лікування.

Відповідає за розподіл ліків комісія з питань призначення противірусної терапії для пацієнтів з хронічним гепатитом В і С. Щоб потрапити в безкоштовну програму лікування від гепатиту, потрібно звернутися до сімейного лікаря і отримати направлення до лікаря-інфекціоніста для підтвердження діагнозу. Після цього - напрям в інфекційну лікарню за місцем проживання. Для встановлення діагнозу і включення в безкоштовну програму лікування досить просто виявити вірус в крові. Однак автоматично пацієнт у програму не потрапить. Спершу потрібно повідомити лікуючого лікаря про таке бажання, після написати заяву на ім'я директора обласного Департаменту охорони здоров'я (ДОЗ) з проханням отримати лікування за державною програмою. Копію цього листа слід надсилати на ім'я головного лікаря медустанови,

У відповідь ДОЗ повинен направити лист із зобов'язанням повідомити, коли хворому зможуть виділити необхідні препарати. Після того як пацієнта включають в програму, лікар надає йому ліки і відправляє хворого лікуватися амбулаторно. Втім, нерідкі випадки, коли в лікарнях стверджують, що необхідних лікарських засобів в наявності немає і навіть пропонують пацієнту купити на місці ті самі безкоштовні ліки.

Перевірити наявність безкоштовних ліків в конкретній лікарні можна на сайті Е-ліки www.eliky.in.ua. Якщо виявиться, що ліки є, а пацієнту їх не видають, у МОЗ рекомендують іти за поясненнями до головлікаря. Якщо він на питання відповідати не захоче, скаржитися слід в обласний департамент охорони здоров'я: http://moz.gov.ua/regionalni-upravlinnja

Якщо в отриманні безкоштовного лікування пацієнту зовсім відмовили з незрозумілих причин, то потрібно писати запит на ім'я керівника комісії з вимогою надати виписку з протоколу з усіма аргументами і поясненнями, після чого - оскаржити рішення в обласному департаменті охорони здоров'я. Якщо і там проблему не вирішать, то доведеться звертатися до Моз. Ще експерти радять поцікавитися про регіональні програми безкоштовного лікування гепатиту. Також безкоштовну допомогу можуть надавати неурядові організації, де є програми для лікування уразливих груп населення.

Без надії на державу

У липні в. о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун заявила, що в регіони відправили рекордну партію ліків - для 7 тис. хворих на гепатит С. На сьогодні відомо вісім генотипів вірусу, які поділяються на понад 100 різновидів. З 2015-го в усьому світі "золотим стандартом" лікування гепатиту С 1, 2 і 3 генотипів вважається комбінація препаратів софосбувир/велпатасвир + даклатасвир. Курс лікування цими інноваційними препаратами ще кілька років тому обходився в $900. З 2018-го Україна почала закуповувати генеричні препарати - непатентовані лікарські засоби, які відтворюють формулу оригінального препарату. За даними центру громадського здоров'я Моз, завдяки цьому вартість лікування вдалося знизити до $89. Що робити тим, кому безкоштовних ліків від держави не вистачило? Чекати чи лікуватися за свої гроші. Ті ж генерики індійського і єгипетського виробництва в аптеках можна знайти за ціною 2-5 тис грн за упаковку (її вистачить на місяць). Вартість оригінальних препаратів - у 5-6 разів вище. Якщо додати сюди вартість аналізів і консультацій, а також препаратів для супутнього лікування, то вийде кругленька сума. До того ж, деякі ліки, що діють на певні генотипи вірусу, так і не пройшли сертифікацію, і купити їх можна лише на чорному ринку - кажуть, такий курс лікування коштує близько $500.

    Реклама на dsnews.ua