• USD 26.8
  • EUR 31.9
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

ПЦУ розвінчала найголовніший міф про свято Івана Купала

Православна церква України розвінчала міф про християнську основу язичницького свята Івана Купала

Реклама на dsnews.ua

Відповідне розʼяснення ПЦУ оприлюднила на своїй сторінці у Facebook, інформує "ДС".

Як зазначається, Різдво Іоана Предтечі (Івана Хрестителя) та Івана Купала – це різні свята: перше – християнське, а друге – язичницьке.

У ПЦУ стверджують, що різдво Івана Хрестителя й Івана Купала святкують в один день (7 липня) лише за примхою історії.

Православні віряни відзначають Різдво святого пророка Іоана, Предтечі й Хрестителя Господнього. Він народився за пів року до Різдва Спасителя, аби підготувати людей до пришестя Христа.

"Навернути серця батьків до дітей, і непокірних – до мудрості праведників, щоб приготувати Господеві народ звершений", — цитують в ПЦУ Євангеліє від Луки, 1:17.

Різдво Іоана Хрестителя не має жодного відношення до ворожінь, пошуків квітки папороті чи стрибків через багаття. Все це – атрибути язичницького свята Івана Купала.

Також в ПЦУ пояснили, звідки взялося словосполучення "Івана Купала". Так, у 1830 Микола Гоголь написав "Вечір проти Івана Купала". Однак двома століттями раніше це свято так не називали. Ба більше, не було такого божества, на честь якого могли б назвати цей день.

"Купало" ж вперше згадується у Густинському літописі XVII століття. Та й то, за припущенням істориків, це була помилка літописця (який сплутав спосіб святкування – "купання" – з іменем божества).

Разом з тим наприкінці червня, коли відбувалося літнє сонцестояння, язичники, які поклонялися сонцю, проводили обряди очищення вогнем і водою.

"Унаслідок введення григоріанського календаря святкування перенеслося на початок липня (що насправді є дивним, адже який сенс поганські ігрища прив‘язувати до церковної традиції), збіглося з християнським святом Різдва Іоана Предтечі та отримало другу частинку своєї назви – «Івана»", — пояснили в ПЦУ.

Зазначається також, що у церковному уставі немає заборона щодо народних купальських гулянь, однак є – "щодо ворожінь і сороміцьких вчинків".

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua