• USD 36.6
  • EUR 38.7
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

ЗМІ дослідили, як змінилася "Труха", та чи виправдана критика найпопулярнішого Telegram-каналу

Журналісти дослідили найбільший суспільно-політичний Telegram-канал України "Труха", який постійно опиняється в епіцентрі скандалів

Реклама на dsnews.ua

Матеріал підготувало видання "Обозреватель", передає "ДС".

Журналісти дізналися, що ж не так з "Трухою", чому так багато уваги до каналу, чому він під постійними інформаційними атаками, та зробили власні висновки.

Зазначимо, "Труха" – це найпопулярніший український канал в Telegram, який рекордно зріс з початку повномасштабного вторгнення. З того часу він неодноразово піддавався нищівній критиці з боку окремих громадських організацій та медіа, але не лише зберіг своїх читачів, а й у рази збільшив їх кількість.

Розмір має значення

Багато українських та проукраїнських каналів піддавалися критиці, особливо під час війни. Причиною цьому ставали помилки, які допускали їхні адміністратори у висвітленні подій війни (у матеріалі наголошують, що на той час помилок масово припускалися й традиційні ЗМІ, публікуючи контент з "прильотів", роботи ППО та ін.).

Серед головних цілей "інквізиторів" від медіаспільноти – найбільші Telegram-канали з мільйонами підписників, а найчастіше атакують саме "Труху" – бо він найбільший. Причина саме у розмірі, бо в інформаційному бізнесі він має першочергове значення, стверджують журналісти.

Фейки, чутки та маніпуляції

У матеріалі наголошують, що на початку свого стрімкого зростання, українські Telegram-канали (зокрема й "Труха") отримували приріст аудиторії та перегляди завдяки публікації інформації про прильоти ракет та хід бойових дій. Іншими словами, завдяки хайпу на темі страху. Але чи не так само досі роблять традиційні ЗМІ, які потім критикують Telegram-канали, запитують журналісти.

 Один з останніх прикладів – деякі поважні ЗМІ на своєму сайті опублікували новину із заголовком на кшталт "Путін ухвалив рішення підірвати Запорізьку АЕС: названо дату", посилаючись на (!) анонімний (!) російський телеграм-канал "Генерал СВР". І саме українські Telegram-канали почали критикувати традиційне ЗМІ за розповсюдження панічних настроїв серед українців. Невдовзі ЗМІ змінили заголовок на адекватний, але, що було напочатку – всі можуть побачити у веб-архівах. 

 Хто власник "Трухи"

Основний закид в бік Telegram-каналів – це їхня анонімність, яка дозволяє уникати відповідальності за поширену інформацію. Але, на відміну від більшості найбільших каналів, "Труха" не є анонімним каналом. У матеріалі наголошують, що його засновник та власник відомий й мало того – він публічно виступає й не уникає обговорень щодо роботи й контенту каналу. Його звуть Максим Лавриненко.

На даний момент у медіа накопичилося багато припущень про те, що за Лавриненко стоїть хтось інший й справжні власники "Трухи" залишаються у тіні. Але ця інформація, зазвичай, має ознаки заказних матеріалів й не містить жодних доказів, які б свідчили, що хтось крім Лавриненка керує цим Telegram-каналом, йдеться у публікації.

 Як змінилася "Труха" та чи виправдана критика

На початку повномасштабної війни "Труху" звинувачували у розміщені фейків та дезінформації. У чому це полягало? Адміністратори могли публікувати старі відео, видаючи їх за нові. Також публікувалася інформація на рівні чуток. Це дратувало. Але "Труха" змінилася, стверджують журналісти "Обозревателя". У матеріалі-дослідженні підкреслюють, що кількість постів, у яких інформація не є перевіреною, зменшилася до рівня інших Telegram-каналів та ЗМІ. Крім того, вона завжди маркується словами "інформація потребує перевірки" або "інформація не підтверджена".

 Чим відрізняється "Труха" березня-2022 від "Трухи" вересня-2023:

  • кількість публікація об’єктивно зменшилася;
  • якість публікацій збільшилася;
  • публікується більше інформації про корупційні діяння, що допомагає кримінальним справам набувати резонансу, суспільної уваги й не дає злочинцям "зіскочити" (цим "Труха" виконує функцію традиційного ЗМІ щодо суспільного контролю).

Автори статті наголошують, що фотографії прильотів зараз постяться з обережністю, а канал "Труха" допомагає на волонтерських засадах ЗСУ та постраждалим від ракетних ударів, що не кожен власник традиційного ЗМІ собі дозволяє.

У матеріалі підкреслюють, що у червні Харківська обласна військова адміністрація відзначила "Труху" й нагородила грамотою за внесок у протидію російській інформаційній пропаганді, а також за допомогу бійцям ЗСУ. Тож, канал "Труха" не лише отримав найбільшу аудиторію в українському сегменті Telegram, а й став важливим інструментом інформаційної війни, в тому числі у протидії російським фейкам, вважають журналісти.

Автори матеріалу наголошують, що "Труха" може не подобатися комусь, але багатомільйонна аудиторія свідчить про те, що його вподобала більшість українців. А отже саме його контент та його інформаційна політика виявилася найбільш запитуваною серед громадян нашої держави.

    Реклама на dsnews.ua