• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

Земан Шредінгера. Чим загрожує хвороба чеського президента

Навколо новин про стан здоров'я президента Чехії Мілоша Земана розгорнулася неабияка битва. Його оточенню дуже вже сподобався контроль над рукою президента, який знаходиться, судячи з усього, в напівнепритомному стані

Мілош Земан
Мілош Земан/архів / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

МВС Чехії повідомило про початок розслідування у зв'язку з можливим злочином, вчиненим проти Чеської Республіки. Йдеться про фальсифікацію підпису президента Мілоша Земана, якого госпіталізовано в тяжкому стані, і, на думку лікарів, нездатного виконувати президентські обов'язки.

Сама по собі історія з хворобою Земана досить банальна: 77-річний чоловік, який вже давно важко хворіє, пересувався в останні роки в інвалідному візку, перехвилювався через результати парламентських виборів, що пройшли в Чехії 8-9 жовтня, відчув себе погано і опинився в лікарні. Хоча, можливо, що погіршення стану здоров'я Земана з днем виборів просто випадково збіглося.

Обставини госпіталізації і стан Земана, що передував їй, такі, що повернутися до виконання своїх обов'язків, на думку лікарів, він навряд чи зможе. Це відразу ж поставило на порядок денний питання про імпічмент президента за медичними показаннями.

Ситуація була абсолютно побутовою, що не має стосунку до проросійської орієнтації Земана, і ніяк не кидала на нього тінь. На такий випадок у конституціях більшості країн, де влада передається законним шляхом, а не під килимом, передбачена процедура законного відсторонення хворої першої особи і передачі влади. Саме в Чехії влада відстороненого президента на час, що необхідний для виборів нового, перерозподіляється між кількома посадовими особами.

Але короля, як відомо, грає свита. І ось свита Земана, що не бажаює йти, вирішила зімітувати чудове одужання президента і його повернення до роботи.

Для початку Земан, який вже перебуваючи в госпіталі, раптово підписав указ про призначення глави регіонального суду в Брно, що передав йому в палату керівник його адміністрації Вратіслав Минарж. Пізніше прессекретар Земана Іржі Овчачек заявив, що Земан підписав цей указ прямо перед тим, як був госпіталізований, але в цій версії є дивні тимчасові нестиковки.

Реклама на dsnews.ua

На наступний день після появи на світ указу про призначення судді, 12 жовтня, директор госпіталю передав в адміністрацію Земана висновок лікарів, в якому говорилося, що президент не в змозі виконувати ніяких посадових обов'язків. Проте, Минарж, ще через день, 13 жовтня, прийшов до президента разом із спікером старої Палати депутатів Радеком Вондрачеком, щоб підписати указ про скликання Палати депутатів нового складу. І Земан, перебуваючи в реанімації, підписав указ про скликання новообраної нижньої палати парламенту 8 листопада.

Підпис Земана на вигляд дещо відрізнявся від звичного, але Минарж і Вондрачек заявили, що Земан підписав документ в їх присутності, і навіть є фотографія, коли він його підписує. Правда, вони її нікому так і не показали.

І, нарешті, в понеділок, 18 жовтня, глава Сенату — верхньої палати парламенту країни (8-9 жовтня чехи вибирали нижню Палату депутатів) Мілош Вистрчіл повідомив, що Земан перебуває в реанімації більше тижня, і що в звіті з лікарні, який він отримав, повідомляється, що в найближчі кілька тижнів Земан навряд чи зможе повернутися до роботи. А це значить, що пора зайнятися перерозподілом його обов'язків, бо держава не може перебувати в некерованому стані. Якщо Земан одужає, він відновить свої повноваження, але поки він непрацездатний. Для його усунення за станом здоров'я необхідна згода обох палат парламенту.

Виступ Вистрчіла і став тією, самою останньою, краплею, після якої МВС Чехії визнало за необхідне поцікавитися, а в якому, власне, стані дійсно перебуває президент країни? І, якщо він непрацездатний, то хто підписував за нього останні укази?

Поки ніяких прізвищ у зв'язку з розслідуванням офіційно не названо. Але зрозуміло, що першим у списку підозрюваних неминуче буде Минарж. Другим — Вондрачек. Третьою, можливо, буде дружина Земана, яка, за чутками, розписалася за нього на указі про скликання нового складу Палати депутатів.

На перший погляд увесь цей шум піднятий по чисто формальному приводу: врешті-решт, новообрану Палату депутатів потрібно було скликати в будь-якому випадку, і Земан указ про її скликання неминуче підписав би. Але, не дивлячись на видиму формальність розслідування, все це надзвичайно серйозно. Якщо підозри стануть звинуваченнями, фігурантам справи загрожує до 20 років. До того ж і формальною вся ця історія, чи то з перебуваючим часом у свідомості і підписуючим у моменти просвітління укази Земаном, чи то з аферистами, які розписуються за нього, стоячи біля його несвідомого тіла в реанімаційній палаті, виглядає тільки на перший погляд. А вже на другий погляд все далеко не так просто. В останній раз Земан з'являвся на публіці досить давно, першого вересня, коли відвідував одну з початкових шкіл Брно, після чого був госпіталізований на дев'ять днів. Іншими словами, практика підписання указів за президента може мати куди давнішу історію. І тоді виникає питання про те, чи знав Земан про всі документи, які були підписані від його імені. І взагалі, сама можливість розписатися за президента, просто тому, що "він все одно це підпише", яка існує хоча б у принципі, відкриває шпаринку для дуже серйозних зловживань. Така практика є неприйнятною навіть у тому випадку, якщо б президент дійсно це підписав і сам. І навіть якщо він був присутній при підписанні та розумів, що за нього підписують, і не заперечував проти цього, а просто був не в змозі розписатися — це теж нічого не змінює. Навіть у цьому випадку фальсифікація підпису Земана підпадає рівно під ті ж статті КК.

По суті, відкриття кримінальної справи за підозрою в скоєнні низки тяжких злочинів стало єдиним способом зупинити роботу "руки Земана", що діє автономно від його мозку. Оскільки найближче засідання Сенату призначено аж на 26 жовтня, і тільки тоді він зможе прийняти рішення про початок процедури відсторонення Земана від влади. А Палата депутатів почне роботу тільки 8 листопада, за указом Земана, який підписав чи то він, чи то не він.

Це сумнів у тому, хто ж все-таки підписав указ, і створює тупикову ситуацію. Якщо підпис Земана на указі про скликання Палати депутатів поставлен під сумнів, немає і підстав для її скликання — принаймні, до тих пір, поки сумніви не будуть зняті. У той же час для відсторонення Земана потрібно, серед іншого, і згода Палати депутатів, яка для цього повинна зібратися. Зібрати засідання старого складу Палати? Але це незаконно — її повноваження закінчилися в момент підписання Земаном указу про скликання нового складу. А те, що указ підписав не Земан, офіційно теж поки не доведено. Словом, чеським гілкам влади належить вирішувати неприємну головоломку, яка, швидше за все, закінчиться в Конституційному суді, причому її рішення може сильно затягнутися. Зокрема, тому, що воно залежить від результатів розслідування, а у адміністрації президента є можливості добряче його уповільнити.

З практичної точки зору це означає продовження існування кабінету Бабіша. З іншого боку, позбавлення Земана повноважень, якщо воно стане доконаним фактом, позбавить його можливості блокувати створення нового кабінету, контрольованого колишньою опозицією — за що, власне, і йде боротьба. Раніше Земан вже заявляв, що заблокує інші кандидатури прем'єрів, навіть якщо у Бабіша не буде більшості після виборів.

Сам Бабіш вже запропонував компроміс: поховати тему імпічменту, примирившись на добровільну відставку Минаржа. "Я закликав пана Минаржа піти у відставку, це найкраще, що він може зараз зробити для пана президента. Поведінка пана Минаржа останнім часом призвела до нинішньої ситуації. Зокрема, його пресконференція в понеділок лише все заплутала", — заявив Бабіш. Але для Минаржа відставка може стати кінцем кар'єри, притому йому ще пощастить, якщо проти нього не будуть висунуті кримінальні звинувачення, і на роль жертви глава президентської адміністрації категорично не згоден. До того ж з урахуванням фактичного стану Земана, це не знімає питання про імпічмент.

Швидше за все, Бабіш розраховує на хоча б короткочасне поліпшення стану президента і намагається тягнути час. Ідея ця, треба сказати, зовсім не позбавлена сенсу. Нова більшість у Палаті депутатів — коаліційна, і з цієї причини крихка, а розрив між переможцями і переможеними зовсім невеликий. Так що у Бабіша є реальні шанси зберегтися на прем'єрській посаді та в новому уряді. Особливо в тому випадку, якщо його буде підтримувати Земан — ну, або той, хто буде водити його рукою для підпису.

    Реклама на dsnews.ua