• USD 27.2
  • EUR 32.4
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

Переломний момент і можливості. Як пандемія змінює комерційну нерухомість

Звичайні офіси трансформуються в коворкінг-простори, а в нових житлових комплексах відводять приміщення для дитячих садків та кафе

Реклама на dsnews.ua

Дистанційна робота диктує моду

Глобальним трендом, які мали найбільший вплив на ринок офісної нерухомості, став масштабний перехід на віддалену роботу. Згідно з результатами глобального опитування орендарів, проведеного CBRE в 2020 р., більш 60% респондентів віддали перевагу поєднанню роботи на "удаленке" і з офісу. Майже 70% респондентів очікують, що до середини 2021-го співробітники матимуть доступ до фізичного офісу завдяки успішній вакцинації і зниженню ризиків передачі вірусу.

Під впливом пандемії відзначається підвищення рівня ринкової вакантності, а сам ринок офісної нерухомості трансформується з ринку орендодавця в ринок орендаря. Це, в свою чергу, тягне за собою істотні зміни в підходах до співпраці — як в рамках роботи з орендодавцями функціонуючих БЦ, так і з ринком нової пропозиції, особливо не в прайм-сегменті. Під час локдауну орендодавці стали більш лояльними щодо орендних умов — практикують індивідуальне врегулювання знижок, гнучкі умови договорів. Якщо раніше на ринку абсолютно нормально сприймалася передача орендарю приміщень у стані shell&core, то зараз власникам нерухомості потрібно буде завчасно планувати свої бюджети таким чином, щоб мати опцію збільшення обсягу інвестицій в офісні приміщення.

Серед основних трендів на офісному ринку, з точки зору орендаря, стане формат Work From Anywhere ( «Працюйте звідки завгодно»). Використання офісу буде все більше орієнтуватися на технології, гнучкість, відкритість і колективну роботу. Типові офісні приміщення старого зразка неминуче будуть застарівати. Для девелоперів це означає необхідність передбачити в нових проєктах зручність загальної інфраструктури. Адже, незважаючи на те що співробітники цінують роботу з дому, вони також очікують, що у них з'явиться можливість працювати і в офісі.

Також підвищується рівень вимог до будівель з боку орендарів: нові інноваційні будівлі будуть користуватися великим попитом, ніж застарілі. З огляду на пандемію відбувається зміна форматів роботи — наприклад, з метою мінімізувати контакти з відвідувачами, які не є офісними працівниками. Отже, наявність у БЦ таких зручностей, як комфортна лаунж-зона, зовнішня тераса, конференц-кімнати, загальне лобі, якісна food-інфраструктура, стане додатковою перевагою. Так само як і наявність великого паркінгу для автомобілів і велопарковки з місцями для зарядки електромобілів.

Уже сьогодні деякі офісні будівлі, що будуються, і які готуються до виходу на ринок у 2021 р., представляють собою модернізовані архітектурні проєкти з впровадженням діджитал-технологій. З огляду на зростаючу конкуренцію на ринку девелопери прагнуть до більшої ефективності площі і енергоефективності, намагаються переймати західний досвід.

«За кордоном власники бізнес-центрів переглянули свої формати і самостійно або за допомогою операторів почали створювати коворкінг-простори», — розповів Віталій Грусевич, голова правління бізнес-клубу The Wall з офісної нерухомості. Бізнес-модель виглядає приблизно так: власник будівлі стає інвестором і орендодавцем коворкінгу, а управлінням займається оператор. Власники офісних центрів в Україні теж починають впроваджувати таку модель співпраці.

Реклама на dsnews.ua

Розширений список

Головним трендом на ринку комерційної нерухомості в житлових комплексах поступово стає насичення їх дійсно затребуваними об'єктами у покупців житла. Тому в нових ЖК при плануванні нежитлових приміщень на перших поверхах забудовники вже не обмежуються звичними сервісами і службами, такими як продовольчий магазин, перукарня, відділення банку, аптека та ін. Серед затребуваних об'єктів — дитячі садки, коворкінг, міні-ТЦ, фітнес-центри, офіси, служби доставки, кафе тощо. «Наявність таких об'єктів — це не тільки данина часу, а й довгострокова перспектива, адже покупці житла на первинному ринку стали більш вимогливими не тільки до якості будівництва, а й до наявної (створюваної) інфраструктури», — зазначає Едуард Бразас, керівник комітету з інформаційних технологій і аналітики Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України.

Планування таких об'єктів передбачає, що забудовник як мінімум створить компанію з управління ЖК. Об'єкти такого функціоналу доцільні в комплексах як мінімум на 1000-1500 квартир. «Такі приміщення є сенс не розпродавати, а здавати в оренду, — вважає Едуард Бразас. — Адже тільки орендними приміщеннями забудовник зможе управляти, не змінюючи їх цільового призначення. Тобто обіцяний дитсадок не перетвориться в черговий магазин пива або ломбард».

М8 Business Сenter: бізнес у правильному місці, у правильний час

Бізнес-центр М8 входить до портфеля комерційної нерухомості одного з найбільших девелоперів України — компанії «Інтергал-Буд». Офісна будівля класу А розташована у самому центрі столиці за адресою: вулиця Московська, 8-б.

Шість поверхів М8 — це 11 тис. кв. м корисної площі, гнучкі планувальні решення від 135 кв. м, якісні натуральні оздоблювальні матеріали та зручність у кожній деталі. М8 Business Сenter має внутрішню закриту акціонерну територію, підземний та зовнішній паркінги на 145 машиномісць, що означає одне паркомісце на 80 кв. м у Печерському районі Києва.

Бізнес-центр вводиться в експлуатацію та вважається одним Із найкомфортабельнішіх нових проєктів завдяки вигідній локації. До станції метро «Арсенальна» палицею докинути — 5 хв. неспішної ходи. Відстань до станцій «Кловська» та «Печерська» становить біля 1,5 км. Автомобілістам же забезпечений швидкий доступ до ключових магістралей міста в будь-якому напрямку, а також до урядового кварталу.

Поряд з бізнес-центром найкращі ресторани міста, спортивні клуби та салони краси преміум-класу, відділення банків, парки та громадські простори. Зокрема, й улюблене місце відпочинку киян та гостей міста — креативний простір на території колишнього заводу «Арсенал». Тут можна провести бізнес-зустріч, випити філіжанку кави у пріємному товаристві чи просто прогулятися сквером.

М8 Business Сenter — гнучкий та багатофункціональній діловий простір, Який забезпечує правильний та безпечний розподіл людських потоків, Сучасний інженерію та Чотири простори ліфти преміальної торговельної марки KONE. ВІН стані ідеальнім місцем для роботи компаний, Які шукають офісне приміщення закритого типу, з невелика кількістю гостей та кур'єрів. Заради комфорту та затишку орендарів тут організувалі професійний Цілодобовий офісний сервіс.

Офісні приміщення М8 Business Сenter продумані до найменших дрібниць. Співробітнікі компаний матімуть усі умови для роботи, организации зустрічей та Перерва на відпочинок. У проєкті передбачені: ресторан з бізнес-ланчами, банківське відділення, продуктовий бутік тощо.

    Реклама на dsnews.ua