• USD 40.4
  • EUR 43.5
  • GBP 51.6
Спецпроєкти

Топ-25 найкращих програм КСВ

У черговому фірмовому рейтингу журналу "Влада грошей" ми вирішили представити 25 кращих програм корпоративної соціальної відповідальності

Топ-25 найкращих програм КСВ / Shutterstock
Топ-25 найкращих програм КСВ / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Корпоративна соціальна відповідальність (КСВ) компаній — термін, що зʼявився в українському бізнес-середовищі доволі недавно, але сьогодні це один з ключових показників успішності, це критерій оцінки прогресивності бізнесу і відданості його власників європейським цінностям. Особливо важливим і показовим стало розуміння принципів КСВ власниками бізнесу в період кризи, коли соціальна відповідальність фірми або компанії стає вдвічі важливою для всього суспільства. Тому в черговому фірмовому рейтингу журналу "Влада грошей" ми вирішили представити топ-25 кращих програм КСВ. До нього увійшли як загальносвітові програми, ініційовані великими компаніями, що поставили перед собою мету відповідати найвищим стандартам, так і ті, що реалізуються на нашому ринку.

При складанні рейтингу використовувалися дані з різних відкритих джерел, зокрема офіційна інформація компаній, повідомлення ЗМІ, думки галузевих експертів. Ми прагнули представити в рейтингу за можливості якнайширшу регіональну географію компаній і в той же час широкий галузевий спектр. Складаючи топ-25, ми хотіли підкреслити досягнуті позитивні результати. Тому представляємо компанії, що здійснюють в Україні найкращі програми КСВ, в алфавітному порядку, без ранжирування за номерами.

Avon

Компанія Avon у своєму прагненні бути кращою косметичною компанією для світу активно працює в двох напрямках: підтримує жінок, які постраждали від домашнього насильства, і робить свій внесок у боротьбу з раком грудей.

За 19 років роботи програми "Місія проти раку молочної залози" було зібрано понад 19 млн грн на боротьбу з раком молочної залози, придбано 19 одиниць сучасного обладнання для 11 обласних онкоклінік. Завдяки Avon в Україні вперше зʼявилися мобільні мамографічні комплекси — їх передали Черкаському і Сімферопольському онкоцентрам.

Благодійна програма "Місія проти насильства над жінками" в Україні існує з 2009 р. В листопаді 2019-го компанія передала благодійну допомогу у розпорядження UNFPA, Фонду ООН в області народонаселення, — 77 000 одиниць продукції загальною вартістю понад 10 млн грн на потреби тисяч жінок, постраждалих від домашнього насильства.

Реклама на dsnews.ua

BASF

Принцип сталого розвитку лежить в основі корпоративної стратегії німецького хімічного концерну BASF. У своїй діяльності компанія поєднує економічні успіхи з дбайливим ставленням до навколишнього середовища і соціальною відповідальністю. Співробітники Групи BASF, загальна чисельність яких становить понад 117 тис. чоловік, роблять внесок в успішний розвиток бізнесу клієнтів у різних індустріях практично у всіх країнах світу, забезпечуючи надійне майбутнє і кращу якість життя для кожної людини.

В Україні концерн BASF реалізує проект з реставрації обʼєктів Шарівського палацово-паркового комплексу в Харківській області — історичної памʼятки української архітектури XIX ст. Крім того, вже понад три роки компанія розвиває освітній проект BASF Kidsʼ Lab, завданням якого є ознайомлення школярів із захоплюючим світом хімічної науки.

Carlsberg Ukraine

Компанія реалізує в нашій країні програму сталого розвитку "Мета 4 нуля: разом до майбутнього". Йдеться, зокрема, про дії, які дозволяють до "0" зменшити вуглецевий слід виробництв компанії, зменшуючи викиди пивоварних заводів і збільшуючи частку поновлюваних джерел енергії. Сюди ж — "Нуль безвідповідального споживання" (надання максимального вибору споживачеві безалкогольної альтернативи, інформування, боротьба зі споживанням алкоголю неповнолітніми), "Нуль нещасних випадків" (турбота про здоровʼя співробітників і безпеку на виробництві), "Нуль втрат води" (використовувана при виробництві вода очищується і використовується повторно для технічних потреб).

Також в рамках проекту Green Fibre Bottle компанія Carlsberg розробляє першу в світі на 100% біорозкладану "паперову" пляшку з деревного волокна. І це не єдина інновація в рамках боротьби зі зміною клімату.

Lʼoreal

Корпоративна соціальна відповідальність і стратегія сталого розвитку є невідʼємною частиною ДНК lʼoréal. Компанія реалізує програми, спрямовані на підтримку жінок, визнання їхньої ролі в суспільстві. Компанія підтримує місцеве співтовариство в умовах пандемії, робить конкретні кроки з вирішення гострих екологічних і соціальних проблем.

У 2020-му lʼoréal вже втретє реалізує українську Премію lʼoréal-UNESCO "Для Жінок в Науці", мета якої — відзначити молодих жінок-вчених і заохотити жінок обирати наукові професії.

Вже четвертий сезон освітня програма "Краса для всіх" компанії lʼoréal Україна спільно з Фондом ООН у галузі народонаселення (UNFPA) допомагає жінкам, що постраждали від домашнього та гендерного насильства, безкоштовно освоїти професію перукаря.

А в рамках боротьби з Covid-19 lʼoréal в Україні передала лікарням, аптекам та продовольчим мережам понад 100 тис. продуктів, включаючи спиртові гелі для санітарної обробки рук.

Mary Kay

Світовий косметичний бренд Mary Kay — компанія з розвитку жіночого підприємництва. Вже понад 56 років Mary Kay надихає жінок на досягнення своїх підприємницьких цілей майже в 40 країнах світу. Соціальна місія компанії — збагачувати життя жінок та їхній сімей по всьому світі.

У компанії діє глобальна благодійна ініціатива "РОЖЕВИЙ ЗМІНЮЄ ЖИТТЯ". Щорічно Mary Kay представляє новий продукт в обмеженій колекції, частина коштів від продажу якого спрямовується на благодійні цілі. В Україні компанія вже понад 15 років підтримує жінок, які борються з раком молочної залози, а також надає допомогу лікарням та медичному персоналу у боротьбі з пандемією, викликаною Covid-19.

Mary Kay продовжує свою місію в Україні, розвиваючи жіноче підприємництво, а також надаючи українкам якісний сервіс і продукцію.

PepsiCo Україна

Компанія PepsiCo реалізує в Україні різні соціальні і благодійні ініціативи, спрямовані на захист екології і допомогу суспільству. Цього року у фокусі компанії виявилася боротьба з коронавірусом. PepsiCo пожертвувала на неї понад 30 млн грн, цілеспрямовано підтримала медиків та лікарні на передовій боротьби з вірусом, а також людей, які опинилися в складних життєвих обставинах.

Зокрема, за підтримки благодійного фонду PepsiCo Foundation було закуплено понад 16 тис. захисних костюмів для медиків в Миколаєві, Одесі, Києві, Львові, Вишгороді та Вишневому, а також медичне обладнання для лікарень в Одесі та Миколаївській області.

Також PepsiCo Україна допомагає продуктами медпрацівникам і людям в складних життєвих обставинах. За час карантину компанія передала їм понад 450 т продукції, близько 80% з якої — молочна продукція, дитяче харчування, а також соки і нектари.

"АГРО РЕГІОН"

Сфери корпоративної соціальної відповідальності компанії "Агро регіон" — освітній проект "Агрошколи" та школа для учасників АТО TractorEAST.

"Агрошкола" включає в себе агрономічний курс, технічний курс і стажування в одному з підрозділів компанії. Це дає людям можливість знайти нову, затребувану спеціальність в агропромисловому комплексі України.

TractorEAST дає можливість ветеранам АТО відкрити нову сторінку свого життя, безкоштовно отримати за півроку дуже популярну в Україні професію тракториста. Компанія "Агро регіон" при цьому не тільки вчить людей, забезпечує їх житлом і харчуванням, але і виплачує стипендію.

Саме ця ініціатива була реалізована після того, як 14 співробітників компанії відслужили в АТО (серед них троє були поранені, один загинув). Тому проблеми соціальної реабілітації цій компанії, на жаль, зрозумілі не з чуток.

Альфа-Банк

Здоровʼя, ліквідація бідності, збереження екосистеми, якісна освіта — пріоритетні напрямки КСВ-роботи Альфа-Банку.

Співробітники банку беруть участь в проекті ECODAY. В рамках екологічної ініціативи вони наводять лад у зонах відпочинку, парках, на дитячих майданчиках, ділянках, що межують з річками та озерами, вносять свій вклад в озеленення рідних міст.

Також банк займається підвищенням рівня фінансової грамотності населення. Зокрема для дітей, позбавлених батьківського піклування, діє благодійний проект "Повний портфель": до 1 вересня співробітники банку збирають кошти на закупівлю портфелів і шкільного приладдя. Банк підтримує вихованців понад 10 дитячих будинків і шкіл-інтернатів у різних регіонах України.

Також Альфа-Банк допомагає Національному інституту серцево-судинної хірургії ім. М.Амосова.

"Біосфера"

"Біосфера" — великий виробник і дистрибʼютор товарів для догляду за будинком і персональної гігієни. Корпорація працює в двох основних КСВ-напрямках: турбота про навколишнє середовище та допомога дітям.

"Біосфера" є креативним партнером дитячих благодійних фестивалів, а також ініціює благодійні ярмарки та марафони, підтримує благодійні фонди.

Другий напрямок КСВ — відповідальне ставлення до навколишнього середовища і виховання культури поводження зі сміттям як з ресурсом. Корпорація переробляє поліетилен і використовує рециклінговий ресурс при виробництві пакетів для сміття "Фрекен БОК", "Бонус+", PRO service, і "покакетів" для домашніх тварин "ЛайKit". "Біосфера" пропагує роздільне збирання та сортування сміття, підтримуючи екоініціативи No Waste Ukraine, letʼs Do It Ukraine, EcoHike та ін., є ініціатором плоггінг-руху в Україні.

"Інтерпайп"

"Інтерпайп" — українська промислова компанія, виробник сталевих труб і залізничних коліс. Пріоритет компанії в КСВ-діяльності — популяризація інженерії і точних наук. Щорічно компанія проводить головне інженерне шоу країни Interpipe TechFest, ініціює навчальні програми зі школами та вузами. В 2019-2020 рр. компанія відкрила кілька лабораторій мехатроніки в Дніпрі, мета яких — знайомити школярів і студентів з інноваційними промисловими технологіями.

В рамках боротьби з пандемією "Інтерпайп" взяв на себе ініціативу щодо координації зусиль представників бізнесу та влади Дніпропетровської області за допомогою благодійного фонду "Відродження регіону". В цілому акціонери компанії, а також фонди Віктора і Олени Пінчук, перерахували понад  2 млн USD на боротьбу з коронавірусом на загальнодержавному та локальному рівнях.

Київстар

Київстар — соціально відповідальна компанія, яка активно працює в цьому напрямку з 2006 р. Як лідер телеком-ринку України Київстар вважає своєю місією відкривати нові можливості для України та змінювати життя людей на краще. Саме цей принцип покладено в основу стратегії корпоративної соціальної відповідальності компанії, основними напрямками якої є: Цифрова інклюзія, Розвиток підприємництва, Безпека в інтернеті, Корпоративне волонтерство та Партнерство заради миру.

Ключовими проектами Київстару у сфері КСВ стали: онлайн-школа мобільної грамотності для старшого покоління "Смартфон для батьків", інформаційно-просвітницький портал про безпеку дітей в інтернеті StopSexтинг, ініціатива СМС-благодійності "Дитяча надія", спільна ініціатива з Національною поліцією "Пошук дітей" та програма "Інновації і підприємництво" в освітніх дитячих таборах GoCamp.

"Кока-Кола Беверіджиз Україна"

Компанія "Кока-Кола Беверіджиз Україна" слідує трьом стратегічним пріоритетам: сталий розвиток, підтримка та розвиток молоді, а також управління відходами упаковки.

Ну а найсвіжіше — проекти компанії, спрямовані на подолання наслідків пандемії Covid-19. Спільно з Товариством Червоного Хреста України компанія забезпечує лікарні необхідним життєво важливим обладнанням, надає продукцію для медичних працівників і соціально незахищених груп населення, популяризує донорство крові в Україні.

Крім цього, два місяці співробітники компанії працювали волонтерами на урядовій гарячій лінії з питань Covid-19.

Креді Агріколь Банк

Будучи великим міжнародним банком, в Україні Креді Агріколь Банк приділяє велику увагу своїй програмі КСВ We Care!, запущеній ще в 2016 р.

У 2020-му саме цій програмі довелося відповідати на новий виклик в обличчі пандемії Covid-19, яка вже в березні перевела Україну в режим карантину. Навесні Креді Агріколь Банк разом з партнерами придбав на мільйони гривень медичне обладнання для Київської міської лікарні №17, Тернопільської міської дитячої комунальної лікарні, для комплексного облаштування реанімаційного блоку лікарні в Чернівцях.

Закуповувалося все необхідне для інтенсивної терапії: апарати ШВЛ, дефібрилятори, фібробронхоскопи, портативні УЗД-сканери, монітори пацієнта, інфузійні помпи, функціональні ліжка, інфузомати. Цей благодійний проект став наймасштабнішим за всю історію роботи банку в Україні.

"Метінвест"

У нинішньому році боротьба з коронавірусом визначила вигляд КСВ-проектів компанії.

Група "Метінвест" допомагає в боротьбі з пандемією медикаментами та обладнанням у містах присутності своїх підприємств. Наприкінці червня Група оплатила доставку гуманітарної допомоги з Китаю. В Україну прибули тести на коронавірус, засоби захисту, апарати ШВЛ, дезінфектори та інфрачервоні термометри. Обладнання на суму понад $1 млн надійшло у органи влади, медичні установи та вузи Києва і 10 областей країни. Організація авіаперельоту з Пекіна в "Бориспіль" обійшлася компанії в 7 млн грн.

"Метінвест" також інвестував в установку киснепроводів в трьох медичних закладах Маріуполя і створення дитячого інфекційного центру в Маріуполі на базі міської лікарні №4 імені Івана Мацука. Загальні інвестиції в медикаменти та обладнання вже досягли близько 150 млн грн.

"МЕТРО Кеш енд Кері Україна"

Корпоративна соціальна відповідальність для "МЕТРО Кеш енд Кері Україна" — це постійна увага до етичного ведення бізнесу і внесок у розвиток економіки, створення умов для покращення рівня життя як працівників та їхніх сімей, так і місцевих громад та суспільства в цілому.

В роботі компанії ми знову ж — як і у багатьох учасників рейтингу — бачимо відсилки до принципів сталого розвитку ООН в прагненні бізнесу задовольнити потреби майбутніх поколінь. У числі повсякденних дій компанії — визначення ризиків і запобігання негативним наслідкам, забезпечення екологічних, соціальних та економічних стандартів якості з метою мінімізації репутаційних і комерційних ризиків, мінімізація наслідків непередбачених витрат, які можуть виникнути унаслідок нестабільних цін на енергію та сировину.

МХП

Агрохолдинг МХП курирує широкий спектр КСВ-проектів — від стійкого розвитку регіонів України до екологічних проектів та примноження людського капіталу. Всі КСВ–ініціативи здійснюються разом з БФ "МХП — Громаді".

Компанія щорічно збільшує масштаби соціальних та інфраструктурних інвестицій в 16 регіонах, де працюють її підприємства. Нова парадигма участі локальних підрозділів МХП в проектах для громад передбачає зміну формату фінансової підтримки. Наприклад, якщо потрібно медобладнання, громада виділяє скільки може: хоча б 5 тис. грн. Все інше інвестує холдинг. Діє також проект "Час діяти, Україно!" — конкурс мікрогрантів для громад до 50 тис. грн. Особливістю є великий етап навчання з написання бізнес-планів. Проекту пʼять років, і цього року він став всеукраїнським.

За 2019 р. агрохолдинг скерував на КСВ-проекти 177 млн грн.

"Нова пошта"

Компанія "Нова пошта" є соціально відповідальним бізнесом і реалізує проекти сталого розвитку. Найбільш відомі з них — "Гуманітарна пошта України", "Нова пошта напівмарафон", реабілітація учасників АТО, "Школа бізнесу".

"Гуманітарна пошта України" — ключовий КСВ-проект "Нової пошти", в рамках якого компанія безкоштовно доставляє вантажі волонтерських організацій. З 2014 р. компанія доставила понад 200 тис. гуманітарних відправлень по всій Україні. У 2016 р. компанія запустила довгострокову програму співпраці з медичними установами, які проводять реабілітацію воїнів АТО. Школа бізнесу "Нової пошти" дає можливість власникам малого і середнього бізнесу в регіонах України отримати ключові знання для розвитку власної справи.

ОККО

КСВ-проекти мережі автозаправок ОККО в першу чергу зосереджені на забезпеченні безпеки дорожнього руху. Торік, наприклад, компанія закликала водіїв і пішоходів відмовитися від використання смартфонів та інших гаджетів на дорозі. Для цього був розроблений спеціальний VR-тест, який могли пройти клієнти мережі ОККО, відвідувачі сервісних центрів МВС України в Києві, Львові, Харкові, Дніпропетровську, Одесі.

У тесті за допомогою сучасних віртуальних технологій змодельовані ситуації, які показують, наскільки небезпечними можуть бути листування, зйомки сторіз, серфінг в інтернеті під час дорожнього руху. Другим за значимістю КСВ-проектом компанії є збір використаних речей для малозабезпечених людей за допомогою спеціальних контейнерів на АЗК у семи містах України.

ПУМБ

Приєднавшись до Глобального договору ООН в квітні 2013 р., Перший Український Міжнародний Банк заявив про свою прихильність до 10 принципів сталого розвитку в сфері прав людини, трудових відносин, охорони навколишнього середовища і боротьби з корупцією і розпочав впроваджувати їх у своїй щоденній діяльності.

ПУМБ веде бізнес відповідально, інвестуючи в гармонійний розвиток фінансової установи — реалізацію бізнес-можливостей, отримання високого фінансового результату та посилення соціальної значущості організації. У 2019 р. соціальні інвестиції банку — підвищення безпеки праці співробітників та їхній розвиток, підвищення якості продукції та послуг банку, розвиток бізнес-середовища і підвищення фінансової грамотності українців — склали понад 61,3 млн грн.

Rozetka

Компанія інтернет-торгівлі Rozetka реалізувала на своїх сторінках в мережі проект "Торба добра" разом з Червоним Хрестом України.

Будь-який охочий до 16 липня міг допомогти людям з вразливих верств населення продуктами та засобами гігієни і побутової хімії. Допомога надходила самотнім літнім людям, які залишилися без опіки та допомоги близьких, неповним сімʼям, багатодітним родинам і людям з інвалідністю, людям, які раптово опинилися в складних обставинах.

Набір "Торба добра" можна було замовити онлайн, а Червоний Хрест України забезпечував безкоштовну адресну доставку. Бажаючим допомогти достатньо було зробити три кроки: вибрати набори для допомоги, при оформленні замовлення обрати спосіб доставки "Червоний Хрест України", сплатити онлайн картою. Протягом 10 днів набір "Торба добра" доставлявся за адресою.

"Смарт-Холдинг"

Інвесткомпанія "Смарт-Холдинг" спирається на основоположні принципи сталого розвитку. Вона реалізує програми соціального партнерства в тих регіонах, в яких зосереджені її бізнес-інтереси.

Це робиться через розвиток соціальної інфраструктури: участь в ремонтах та обладнанні дитячих садків, шкіл, спортивних обʼєктів, поліклінік і лікарень, установ культури. Компанії Групи також інвестують в освіту для жителів регіонів України, підтримують гуманітарні проекти, допомагають багатодітним сімʼям і дітям-сиротам.

На боротьбу з пандемією Covid-19 бізнеси "Смарт-Холдингу" направили понад 100 млн грн. Було закуплено 20 апаратів ШВЛ, понад 100 тис. ЗІЗ для медиків, 100 тис. високоточних ПЛР-тестів. Фонд також придбав майже 1 млн захисних масок для медустанов, парафій УПЦ та підприємств України. Щоб підтримати на карантині літніх людей Києва та області, Херсона, Миколаєва, Маріуполя, була організована адресна доставка понад 20 тис. продуктових наборів.

Укргазбанк

У банку є власна Політика екологічної та соціальної відповідальності, відповідно до якої банк оцінює, відстежує і звітує про екологічні і соціальні ризики кредитованих проектів. Всі проекти банку підлягають перевірці і оцінці щодо відповідності соціально-екологічним вимогам його екологічної і соціальної політики.

Банк також пропонує екодепозити, кошти яких спрямовуються на фінансування проектів із захисту навколишнього середовища. Таким чином, заощадження українців не тільки безпечно зберігаються у надійному банку, але і працюють на покращення екології України.

Банкіри підтримують екотренди і в своїх офісах — контейнери для сортування сміття, утилізації батарейок і пластикових карт, скрізь енергозберігаюче освітлення, відмова від паперового документообігу, в роботі з клієнтами відмова від використання пластику.

"ФАРМАК"

Проекти компанії в галузі сталого розвитку спрямовані на поліпшення якості життя, пропаганду здорового способу життя, підвищення рівня екологічної культури, безпеку праці, підтримку соціальної активності та волонтерства серед співробітників.

Важливий проект — "Екошкола" від "Фармак", до якого в 2020 р. приєдналася "Мала академія наук України".

В рамках проекту учні 8-11 класів проходять освітній восьмимісячний курс з теоретичних питань екології, а також навчаються застосовувати отримані знання на практиці. Кращі проекти вирішення екологічних проблем конкретної школи отримують міні-гранти від "Фармак". Успішний старт проекту "Екошкола" дозволив транслювати його у різні частини України, залучаючи драйверів екологічно-просвітницького руху, соціально-відповідальний бізнес та небайдужу, прогресивну молодь країни.

МакДональдз та Фундація Будинок Рональда МакДональда

"Долонька щастя" — масштабна щорічна благодійна ініціатива "МакДональдз", яка проходить в Україні вже 19 років поспіль. Протягом місяця у всіх ресторанах мережі відвідувачі можуть придбати благодійні сувеніри. З 2016 р. зібрані кошти мережа передає БО "Фундація Будинок Рональда МакДональда", партнером-засновником якої є МакДональдз. Гроші йдуть на відкриття Сімейних Кімнат у лікарнях України. З 2016 р. ця сума склала 35 млн грн. На ці кошти "Фундація Будинок Рональда МакДональда" відкрила та утримує Сімейні Кімнати в пʼяти лікарнях.

Сімейні Кімнати — це простір будинку в лікарні: тут батьки мають можливість знаходитися поруч із дітьми, поки вони проходять лікування. Рідні та близькі можуть відпочити, набратися сил, поспати і приготувати їжу. Відкриваючи Сімейні Кімнати, Фундація і партнер МакДональдз підтримують розвиток сімейно-орієнтованої медицини в Україні — сучасний підхід, який передбачає залучення сімʼї до процесу лікування дитини.

"Ельдорадо"

Мережа магазинів компʼютерної та побутової техніки "Ельдорадо" декларує трирівневу соціальну відповідальність свого бізнесу. А саме: відповідальність перед споживачами, внутрішня соціальна відповідальність перед працівниками та зовнішня соціальна відповідальність перед суспільством.

Не так давно компанія Eldorado завершила програму підтримки українських лікарень в боротьбі з наслідками пандемії Covid-19. Її суть полягала в передачі 100 комплектів побутової техніки першої необхідності в партнерстві з Товариством Червоного Хреста України. (У кожному комплекті — холодильник, мікрохвильова піч, чайник, пральна машина і ноутбук.)

4 червня були відвантажені комплекти для трьох лікарень: Київської обласної дитячої лікарні у Боярці, Київської міської дитячої клінічної інфекційної лікарні та Центральної районної лікарні Києво-Святошинського району.

    Реклама на dsnews.ua