• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Зелена вигода. Як український банк зробив ставку на екологію і здоров'я

Укргазбанк першим в Україні почав активну роботу в напрямку "зеленого" фінансування. Спершу він зайнявся реалізацією масштабних проєктів з відновлюваної енергетики та енергоефективності. Сьогодні ж банкіри зробили ще один "апгрейд" своєї екодіяльності і почали роботу у сфері сталого розвитку

Реклама на dsnews.ua

З чого почався "зелений" шлях

Укргазбанк є першою фінансовою установою в Україні і Східній Європі, який почав займатися "зеленим" фінансуванням. Яким чином відбувалася трансформація? Усе почалося в 2016 р., коли було підписано Паризьку угоду про зміну клімату, мета якої — не допустити підвищення середньорічної температури більш ніж на 2 °C. Саме тоді державний Укргазбанк шукав нові напрямки для розвитку, що буде якісно відрізняти його від інших банків на ринку. Турбота про безпечне майбутнє країни і здоров'я українців стала головною ідеєю великої трансформації банку.

Оскільки "зелений" банкінг був абсолютно новим напрямком не тільки для самого банку, але й для України, формування команди екопрофесіоналів і напрацювання відповідних компетенцій Укргазбанк почав зі співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (IFC). Так він почав роботу з екопроєктами — з енергоефективної модернізації бізнесу, "зеленої" енергетики і захисту навколишнього середовища, а на українському ринку з'явилася і була адаптована унікальна досі стратегія екобанкінгу. Уже за перший рік роботи в портфелі "екокредитів" Укргазбанку було близько 20 млрд грн.

Стрімке зростання

Саме з 2016 р. почався новий, якісний етап розвитку Укргазбанку. Він показав неймовірне зростання за всіма показниками діяльності — від активів і прибутку до кількості нових клієнтів. Банку вдалося піднятися з 17-ї позиції за обсягом активів на четверту, почати нарощувати прибуток і увійти до числа лідерів по роботі з сегментом малого та середнього бізнесу (хоча він почав роботу в цьому напрямку зовсім недавно в порівнянні з іншими гравцями ринку). Поява напрямку green banking стала драйвером усіх процесів в Укргазбанку.

Як клієнти сприйняли появу екобанку

На самому початку запуску нових програм банкіри ретельно вивчали клієнтів, щоб зрозуміти, чого їм не вистачає для розвитку бізнесу, що їм болить і як саме екологічність та енергоефективність можуть бути їм корисними. Найбільшим викликом і стала зміна філософії бізнесу. Люди звикли, що кредити беруться на розвиток справи. А Укргазбанк надав нову можливість — отримувати вигоду для свого бізнесу за рахунок економії. Адже, по суті, економія ресурсів при їх ефективному використанні — це в результаті і є прибуток.

Реклама на dsnews.ua

Так, для кожної категорії клієнтів були розроблені екопродукти від кредитів для малого і середнього бізнесу і роздрібу до "персоніфікованого" кредитування великих клієнтів — з урахуванням індивідуальних особливостей кожного проєкту. Укргазбанк перетворив "зелений" банкінг на свою основну конкурентну перевагу. І "зелена" стратегія виправдала себе: екопроєкти, зокрема з відновлюваної енергетики та енергоефективної модернізації, становлять майже 35% кредитного портфеля. А сам банк — єдиний, який має власний техніко-інженерний офіс, де фахівці надають експертну оцінку щодо будь-яких екологічних параметрів.

Екологи серед банкірів

Технічний офіс був створений на базі екодепартаменту. Це і аналітики, і розробники нових продуктів, і фахівці зі співробітництва з міжнародними організаціями. У штаті є висококласні інженери, які здійснюють комплексний аналіз екопроєкту перед наданням кредитного рішення і дають додаткові рекомендації щодо модернізації бізнесу. Відповідно до міжнародних норм в Укргазбанку створено підрозділ екологічних і соціальних ризиків для оцінки проєктів з точки зору ризиків, які можуть виникнути при його реалізації. Такий департамент у фінустанові — унікальна історія для української банківської сфери.

Екологічність у роботі і в житті

Команда Укргазбанку "екофрендлі" в усьому. Екобанкіри прагнуть, щоб їх діяльність була спрямована на раціональне використання природних ресурсів у всіх сферах — і в роботі, і в житті. В офісах замінили освітлення на LED-лампи з установкою датчиків руху в місцях загального користування, відмовилися від пластикових файлів на користь паперових, налагодили сортування сміття і систему автоматичного вимкнення офісної техніки. Це допомогло заощадити понад 92,3 тис. КВт·год електроенергії, води на 4% і скоротити викиди СО2 на 9,7 тис. т.

Підтримка бізнесу

Фундаментом для економіки країни фактично є сегмент малого та середнього бізнесу. Активно підтримувати цей напрямок банк почав з 2016 р., багато працював з ОСББ у сфері енергоефективності. Зараз же банк надає бізнесу підтримку на всіх етапах його розвитку, включаючи і роботу зі стартапами. Безумовно, важливу роль у цьому зіграв запуск держпрограми "Доступні кредити 5-7-9". Протягом усієї дії програми Укргазбанк здійснював підтримку бізнесу виключно в рамках її ідеології. Загалом видали понад 1800 кредитів на суму 3,5 млрд грн (45% з них — інвестиційні). До того ж рефінансування отримували виключно ті підприємці, які найбільше постраждали від наслідків пандемії і потребували підтримки. Крім доступності банківського фінансування, програма виконувала важливу соціальну функцію — створення і збереження робочих місць. Тому завдяки програмі "5-7-9%" клієнти Укргазбанку змогли зберегти 5014 робочих місць, а 2440 було створено додатково.

Куди йде "зелений" банк

Зараз банкіри розширюють коло діяльності ще більше — від Green banking до більш актуальному Sustainable banking, тобто стійкого банкінгу. Задля досягнення цілей сталого розвитку ООН бачать велику перспективу і тепер підтримують клієнтів у напрямках медицини, управління відходами, системи зберігання енергії, підвищення ефективності водокористування та проэктів когенерації.

У період пандемії почали активно підтримувати проэкти охорони здоров'я. Цей напрямок фінансування відповідає цілі сталого розвитку №3 "Міцне здоров'я". В активі Укргазбанку — заміна застарілого обладнання і діагностичних приладів, транспорту, реконструкція лікарень, допомога з закупівлею витратних матеріалів для потреб доказової медицини, і все це створює нові робочі місця. Зараз загальна сума профінансованих проэктів захисту здоров'я і боротьби з наслідками COVID-19 становить 250 млн грн, і це враховуючи, що з моменту створення напрямку ще не минуло й року.

Мета — сталий розвиток

Екобанкіри бачать проблему в тому, що понад 95% всього сміття залишається на звалищах і не утилізується. Близько 80% таких звалищ уже навіть не можуть приймати нове сміття, якого з кожним днем стає все більше. Тому Укргазбанк фінансує розвиток підприємств, які готові організувати ефективний збір і оптимальне використання відходів.

Також у банку пропонують кредити і на проєкти з підвищенням ефективності використання водних ресурсів — за рахунок повторного використання води.

Що ж стосується напрямку відновлюваної енергетики, то він теж дещо розширюється: тепер в Укргазбанку фінансують системи акумулювання і зберігання енергії, а також когенераційні установки, які дозволять клієнту одночасно отримувати тепло і електроенергію. Це дасть змогу істотно зменшити витрати і використання викопних ресурсів.

    Реклама на dsnews.ua