• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 39
Спецпроєкти

А літаки падали і падали. Український слід у катастрофах "Адмірала Кузнєцова"

Славні "путінські соколи" і з "Адмірала Кузнєцова" і далі доводять у Сирії свою неспроможність
Реклама на dsnews.ua

З'явилося ще вчора повідомлення від неназваних сирійських джерел про втрату російського корабельного винищувача Су-33 сьогодні дістала підтвердження у вигляді запису в блозі The Aviationist відомого у вузьких колах західного авіаційного журналіста Девіда Ценциотти.

За його даними Су-33 впав у море при посадці на авіаносець, при цьому льотчик катапультувався і був підібраний з води рятувальним вертольотом. Ці дані підтвердив і Міноборони Росії, заявивши буквально таке: "Після виконання бойового завдання в небі Сирії при здійсненні посадки на авіаносний крейсер "Адмірал Кузнєцов" з-за обриву троса аэрофинишера викотився за межі палуби винищувач Су-33".

Нагадаємо, це вже друга втрата корабельного угруповання авіаносного крейсера "Адмірал Кузнєцов", який менше місяця (з 10 листопада) знаходиться у зоні бойових дій. Так, 13 листопада при посадці впав двомісний Міг-29К зі складу 100-го окремого авіаполку морської авіації Північного флоту. У результаті, за деякими даними (підтвердженим супутниковими знімками), залишилися в строю 8 Су-33 і 2 Мить-29КР/КУБР перекинули на Хмеймим. Однак вчорашні події говорять про зворотне.

Якщо вірити повідомленням ЗМІ, то обидва випадки разюче схожі - обидва сталися при заході на посадку. І причина втрати обох літаків була несправність тросів аэрофинишера. Правда, в першому випадку машину угробили з-за елементарної неузгодженості - поки ремонтували трос, Міг цілком можна перенаправити на недалекий аеродром Хмеймим (дві хвилини льоту) або на Кіпр.

По своїй конструкції сам аэрофинишер "Адмірала Кузнєцова" являє собою чотири сталевих троса, натягнутих поперек посадкової смуги на кутовий палубі через рівні 12-метрові відрізки. Обрив троса при льотних операціях вважається регулярної нештатної ситуацією, і конструкція аэрофинишера передбачає можливість оперативної заміни - за лічені хвилини.

Але тут є один нюанс, який варто враховувати при розгляді цих випадків. Ще при будівництві авіанесучих крейсерів цієї серії в СРСР на Миколаївському суднобудівному заводі конструкторами висловлювалися претензії щодо якості виконання цих самих нещасливих тросів. Крім того, є відомості (хоча називати їх цілком достовірними складно), що після розвалу Радянського Союзу вся технічна документація саме з цього сайту залишилася в Миколаєві і якість ремонту і обслуговування з-за цього залишалися в Росії на дуже низькому рівні.

До речі, це чудово розуміє і командування флоту - так, капітальний ремонт крейсера, який намічений на перший квартал 2017 року (через нестачу фінансування він відкладався вже кілька разів) - відразу після повернення корабля з бойової служби у Середземному морі - в числі робіт включені заміна палубного настилу і гальмівних машин аэрофинишеров.

Реклама на dsnews.ua

Після цих двох втрат цінність російського авіаносця в ході війни в Сирії стрімко наближається до нулю. Адже ті ж Су-33 являють собою фактично чисті перехоплювачі, які не мають керованим озброєнням для ударів по захищеним наземним об'єктам або бойовим кораблям супротивника. І поки цілей для них немає і, по всій видимості, до кінця епопеї їх не передбачається.

Нагадаємо, що в цілому застосування авіації на такому віддаленому театрі бойових дій як Сирія було вкрай невдало для Кремля.

Перша втрата літака сталася вже 24 листопада 2015 року, коли після входу в турецький повітряний простір льотчиком патрульного турецького винищувача F-16 був збитий винищувач - бомбардувальник Су-24М. Льотчики катапультувалися, але командир екіпажу підполковник Олег Пєшков загинув. Другий пілот був знайдений і врятований. В цей же день був знищений Мі-8, який здійснював пошуково-рятувальну операцію в місці падіння Су-24М.

Наступна втрата сталася 12 квітня 2016 року. Здійснюючи черговий бойовий виліт, при поверненні на базу, зазнав аварії Мі-28Н. Екіпаж у складі льотчика Андрія Окладнікова і штурмана Віктора Панкова загинув.

В середині травня на авіабазі в провінції Хомс бойовиками в результаті вогневого нальоту були знищені чотири вертольоти Мі-35. 8 липня 2016 року при виконанні бойового завдання загинули Ряфагать Хабібуллін та Євген Долгін. Їх Мі-35 був збитий із землі попаданням в рульовий гвинт, внаслідок чого вертоліт втратив управління і впав на землю.

1 серпня 2016 року у сирійській провінції Ідліб в результаті обстрілу з землі був збитий вертоліт Мі-8АМТШ. Всі члени екіпажу (п'ять осіб) в тому числі пілот Роман Павлов і правий пілот Олег Шеламов загинули.

І, нарешті, 4 листопада був збитий (за іншими даними - здійснив вимушену посадку з технічних причин) черговий бойовий вертоліт Мі-35М. Екіпаж був врятований.

Разом, по перевіреним і неперевіреними даними, на даний момент ВКЗ Росії в ході війни в Сирії з 30 вересня 2015 року втратили два вертольоти Мі-8, один вертоліт Мі-28Н, шість вертольотів Мі-35, один літак Су-24М і один Су-25.

Тепер до них додалися Міг-29КУБ і Су-33. І якщо буде прийнято рішення про продовження операції, то можна сміливо говорити, що це не остання втрата російської авіації в нинішньої сирійської відрядженні.

    Реклама на dsnews.ua