• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Абсолютна зброя. На російську ракетну загрозу Вашингтон відповів доларом

У відповідь на російську ракетну загрозу мінфін США злив інформацію про транзакції кремлівських гаманців

Ракетна загроза з боку Росії виявилася не такою страшною, як публікація досить незначної частини досьє FinCEN
Ракетна загроза з боку Росії виявилася не такою страшною, як публікація досить незначної частини досьє FinCEN / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Коли до окупованого Криму зі сторони України стали навідуватися американські B-52, це всякий раз викликало нервову реакцію в промосковських ЗМІ. Коли ж було оголошено, що такі візити будуть тепер відбуватися на постійній основі, і носити характер патрулювання акваторії Чорного моря в супроводі винищувачів ВПС ЗСУ, в Москві звично завили про прийдешній ядерний Апокаліпсис.

Бомбардувальники проти ракет

Кремлю терміново знадобилась переможно-позитивна відповідь — і її знайшли. Навіть дві.

Спочатку російське телебачення, безсоромно вкравши у Данила Хармса сюжет "Оптичного обману", оголосило кадри з американськими бомбардувальниками і українськими винищувачами комп'ютерною анімацією. Потім, 19 вересня, в День зброяря, Путін нагородив колишнього гендиректора НВО машинобудування Герберта Єфремова, який раптово опинився розробником гіперзвукового блоку "Авангард", орденом Святого апостола Андрія Первозванного з мечами.

З самим "Авангардом", треба сказати, багато неясного. Є обґрунтовані підозри, що ніякого "Авангарду", що стоїть на озброєнні, не існує зовсім, а є тільки роздутий фейк, що супроводжується комп'ютерною анімацією (як же без неї!), До того ж не своєю, а вкраденої в американців. Але Путін, а слідом за ним і російські пропагандисти, не шкодують фарб, розповідаючи про те, що "немає аналогів у світі" російській зброї, що стоїть на бойовому чергуванні аж з 2019 р.

Можливо, російські розробки тому і не мають аналогів у світі, що нікому, крім росіян, не спадає на думку створювати таких технічних виродків
Можливо, російські розробки тому і не мають аналогів у світі, що нікому, крім росіян, не спадає на думку створювати таких технічних виродків

Можливо, російські розробки тому і не мають аналогів у світі, що нікому, крім росіян, не спадає на думку створювати таких технічних виродків.

Реклама на dsnews.ua

Як би там не було, але наступний хід виявився за американською стороною. І він не забарився зʼявитися.

Що є зброя

Буквально через кілька годин після нагородження Єфремова Дональд Трамп, виступаючи на зустрічі з виборцями в Міннесоті, заявив, що Росія змогла створити гіперзвукову ракету тільки тому, що адміністрація Барака Обами проявила недбалість, дозволивши вкрасти у неї важливу інформацію. Однак Росії, за словами Трампа, це не допоможе. У США є набагато більш потужна зброя, "найкраща, найнеймовірніше, саме смертоносна — найбільша зброя в історії", предмет заздрості всього світу, включаючи керівників Китаю і Росії, які "знають, що у нас є речі, про які вони навіть не чули раніше ".

Звичайно, заяву Трампа можна було б вважати передвиборчим блефом — хоча, з іншого боку, абсолютна технічна перевага США над Росією не викликає в принципі ні найменших сумнівів. Росіяни у відповідь пустилися в розлогі міркування про те, що Росія завжди попереду, а Обама тут ні до чого, оскільки "Авангард" розроблявся з 2001 р.

Нікому і в голову не прийшло, що мова могла йти про щось якісно інше, але тут на світло спливла історія про те, як у загальнодоступну мережу витікло 2,5 тис. документів з FinCEN — US Financial Crimes Enforcement Network (структура по боротьбі з фінансовими злочинами при міністерстві фінансів США) про підозрілі банківські транзакції на загальну суму $2 трлн. Одним словом, ці документи не призначені для відкритої публікації і є банківською таємницею — але ось так вийшло, що вони потрапили в Buzzfeed News, від них — до групи журналістів-розслідувачів, і далі, в 108 видань і новинних агентств у 88 країнах світу. І з цим тепер доведеться жити. Причому вже оголошено, що злиті файли є лише незначною часткою від загального масиву звітів про підозрілу діяльність (SAR), що різні банки направили владі США між 2000 та 2017 рр. Мова в таких звітах йде не про явно протизаконні дії, а лише про підозрілі факти, які не є підставою для заборони транзакції, але про які банки вважали за потрібне повідомити FinCEN, запідозривши клієнта в протиправній діяльності.

Цей витік і став наочною демонстрацією можливостей фінансової суперзброї, про яку згадував Трамп.

Що страшніше ракет

Накопичення підозрілих фактів завжди пов'язане з їх систематизацією: частина відсіюється їх, що не знайшли підтвердження, а частина, навпаки, підтверджується іншими фактами і зв'язується з ними в єдину систему, перетворюючи підозри в доведені епізоди кримінальної діяльності. Саме так FinCEN і працює.

Тут треба уточнити, що витік трапився порівняно давно — ще 1 вересня FinCEN офіційно засудив розкриття втрачених документів і заявив, що передав питання про це в міністерство юстиції США. "Мережа по боротьбі з фінансовими злочинами інформована про те, що різні засоби масової інформації мають намір опублікувати серію статей на основі незаконно розкритих звітів про підозрілу діяльність (SAR), а також інших конфіденційних урядових документів", — говорилося в повідомленні, яке нагадувало, що "несанкціоноване розкриття SAR є злочином, який може вплинути на національну безпеку Сполучених Штатів, поставити під загрозу розслідування правоохоронних органів і безпеку установ і осіб, які подають такі звіти ". Однак намір про публікації, про який говорилося на сайті FinCEN, було реалізовано тільки зараз. І на світло спливли дуже цікаві факти.

Зокрема, з узагальнення та аналізу окремих SAR, проведених незалежними розслідувачами, стало відомо, що:

  • Barclays Bank у Лондоні дозволив Аркадію Ротенбергу, одному з найближчих "друзів Путіна" обходити санкції і продовжити користуватися фінансовими послугами на Заході;
  • Через іншого "друга Путіна", віолончеліста Сергія Ролдугіна, ім'я якого стало широко відомо в 2016 р. після публікації "Панамського досьє", від російських держбанків і найбільших бізнесменів на Захід спливло ще кілька мільйонів доларів, які у "Панамському досьє« не згадані;
  • Підозри JP Morgan Chase про зв'язок транзакцій на суму понад $1 млрд з Семеном Могилевичем, передбачуваним босом російської організованої злочинності, який включений у список 10 найбільш розшукуваних ФБР злочинців, повністю підтвердилися;
  • Радник Путіна Валентин Юмашев отримав $6 млн від російського мільярдера Алішера Усманова через компанію Epion Holdings Limited з Британських Віргінських островів,що належить йому, за якісь "послуги", надані з 2006-го по 2008 р.
  • "Рособоронекспорт" через банк "Міжнародний фінансовий клуб", що належить російському бізнесменові Михайлу Прохорову на паях з дружиною гендиректора "РОСТЕХ" Сергія Чемезова, Катериною Ігнатовою, платив на постійній основі сотні тисяч доларів посереднику, бізнесменові китайського походження Енг Дзин Тжонгу, який входив в число довірених осіб колишнього президента Індонезії Сусіло Бамбанга Юдойоно — і якраз тоді, коли Індонезія стала купувати російські винищувачі Су та іншу військову техніку;
  • Найбільша російська телекомунікаційна компанія МТС здійснювала платежі на адресу офшорної компанії, близької до сина колишнього міністра національної безпеки Азербайджану Ельдара Махмудова. Статок родичів Махмудова перевищує $110 млн, вони володіють нерухомістю в Великобританії, Іспанії, Швейцарії, а також бізнесами в різних країнах світу. Друг і партнер його сина, Анара, Аяз Керімов, володів зареєстрованою на Британських Віргінських островах офшорною компанією Caspian Telecommunication Ltd, яка, незважаючи на майже повну невідомість, стала великим гравцем на ринку зв'язку Азербайджану. У 2015 р. дочірня компанія цього офшору Cartburg Networks Corp підписала в Баку угоду з білоруським "Белтелекомом" на надання послуг міжнародного електрозв'язку;

І так далі — список російських шахраїв і злодіїв, близьких до Кремля, можна продовжувати дуже довго, оскільки, документів, як уже сказано, близько 2,5 тис. Кожне таке публічне викриття робить бізнес з росіянами все більш токсичним. Охочих мати з ними справу стає менше, а ті, хто все-таки йдуть на це, часто самі не цілком чисті перед законом і в будь-якому випадку вимагають компенсації за свої ризики. В результаті напівкримінальний російський бізнес, який прагне до легалізації і "рукопожатних", не отримує ні того, ні іншого, а, навпаки, послідовно заганяється в уже цілком однозначний кримінал.

Це, в свою чергу, означає неможливість безбідно прожити на Заході вкраденим в інших країнах — зокрема, в Росії. Так, колишній заступник голови російського АТ "Воєнторг" Леонід Тейф був заарештований у США в грудні 2019 р. за звинуваченням у розкраданні в Росії та відмиванні $150 млн. На думку слідства, Тейф брав відкати з постачальників товарів для МО РФ.

Тейф і його дружина Тетяна також проходять по справі, де вони згадуються в документах, що злили в мережу. З'ясувалося, що на один з рахунків, що належать Тетяні Тейф, було перераховано близько $18 млн сумнівного походження. Сліди частини цих коштів ведуть у Гонконг, а звідти — до російської компанії "Прем'єр Груп" з Санкт-Петербурга, що спеціалізується на незаконних фінансових операціях. У цілому "Прем'єр Груп" вивела з Росії понад $1,5 млрд.

Здавалося б, яке діло правоохоронцям з США до того, хто і як обкрадав російське міністерство оборони? Виявляється, справа є. Американські прокурори виходять з того, що особи, які отримали гроші злочинним шляхом, не вміють діяти інакше і, маючи в своєму розпорядженні вже в США незаконно нажиті статки, стануть примножувати їх все тими ж незаконними методами, але вже на американській території.

Повернемося, однак, до зброї: тій, що є в розпорядженні Путіна — і протистоїть йому, про яку говорив Трамп. Чи навіть найдосконаліша гіперзвукова ракета могла б завдати настільки серйозної шкоди, якої завдала Кремлю публікація досить незначної частини досьє FinCEN. Крім того, ракета може не злетіти через технічну несправність, промахнутися по цілі або бути збита. Зате банківські розслідування б'ють точково, невідворотно і вкрай болісно. Путіну, який зарвався, ясно дали зрозуміти, що ракети — далеко не саме руйнівна зброя, що існуює в наші дні.

    Реклама на dsnews.ua