• USD 28.3
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Бацька з тапком. Чому передвиборча кампанія в Білорусі повторює сценарій 2010 року

У Лукашенка залишається прекрасна можливість перемогти на майбутніх президентських виборах, причому і без серйозних фальсифікацій
Сергій Тихановский прикріпив до свого автомобіля тапок під час акції "Стоп, тарган!". Фото: ex-press.by
Сергій Тихановский прикріпив до свого автомобіля тапок під час акції "Стоп, тарган!". Фото: ex-press.by
Реклама на dsnews.ua

Почалася в Білорусі президентську кампанію місцеві журналісти вже прозвали "коронавыборы" (за аналогією з коронакризисом). А її неофіційним символом став домашній тапок - як найефективніший засіб боротьби з тарганами.

Агітація в турборежимі

8 травня білоруські парламентарі призначили президентські вибори в країні на 9 серпня. Їх результат стане відомий не пізніше 19 серпня, якщо знадобиться другий тур - він відбудеться не пізніше 23 серпня. І хоча на всіх виборах, крім найперших, Олександр Лукашенко "перемагав" з великим відривом вже у першому турі, на цей раз з'ясування того, хто тепер в країні президент, може затягнутися до кінця серпня. Причому з непередбачуваним результатом.

Справа в тому, що виборча кампанія з самого початку стартувала дуже бурхливо. В Центрвиборчком подали заявки 55 ініціативних груп різних кандидатів, крізь сито відбору пройшли 15, що для Білорусі несподівано багато. Тепер ці ініціативні групи збирають по 100 тис. підписів за своїх кандидатів. І багато хто напевно зберуть.

Щось віддалено подібне було в 2010 р., коли організатори президентських виборів вирішили включити у виборчий бюлетень всіх більш-менш серйозно бажали брати участь. Тоді був поставлений рекорд для Білорусі: 10 кандидатів у президенти, сім з яких були після виборів заарештовано, багато отримали тюремні терміни. Самі вибори супроводжувалися масовими заворушеннями в центрі Мінська - люди протестували проти відвертих фальсифікацій результатів. У підсумку всіх жорстоко розігнали, більше 700 осіб було заарештовано і відправлено до суду.

"Наступні вибори - 2015 роки пройшли в тиші і спокої, з ідеальною організацією. Крім самого Олександра Григоровича балотувалися "спаринг-партнер" (Сергій Гайдукевич), "блазень гороховий" (голова білоруських козаків Микола Улахович) і "помірний опозиціонер" (Тетяна Короткевич), - сказала "ДС" білоруський політолог Світлана Гречулина. - Тоді все вперше обійшлося без насильства на вулицях, і з Лукашенко через півроку зняли частину європейських санкцій. Проте тепер ситуація інша. Розклад куди більш схожий на 2010 рік, тільки куди більш серйозні суперники і мотивовані. А виборці - на взводі з-за епідемії, її замовчування владою, самої високої захворюваності в регіоні і тотальної брехні".

Збір підписів триватиме до 19 червня, ще 20 днів будуть перевірятися підписні листи, і тільки до 14 липня ЦВК на спеціальному засіданні визначить імена кандидатів у президенти - тих, хто буде включений у виборчі бюлетені. Виходить, виборча кампанія стартує лише 15 липня, а дострокове голосування розпочнеться вже 4 серпня. Тобто на передвиборну агітацію - менше місяця, а заявили про свої амбіції опоненти Лукашенка - маловідомі люди "з народу" Білорусі.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, опозиція не перестає згадувати і про можливості фальсифікацій - їх на білоруських виборах вважають звичайною справою. До того ж влада зараз сама дає підстави для таких підозр. Вже сформовані 153 територіальні виборчі комісії. В них увійшло майже 2 тис. осіб, але лише двоє з них представляють опозиційні партії. А голова ЦВК Лідія Єрмошина заявила, що з-за складної ситуації з COVID-19 спостерігачів на дільниці для голосування допускати взагалі не будуть. Це притому що сам Лукашенко багаторазово запевняв народ, що коронавірус - просто "психоз" і від нього ніхто не вмирає.

15 осіб на місце

Проте вперше на цих виборах державній системі протистоять дійсно сильні і мотивовані суперники. Самим "народним" можна назвати дуже популярного YouTube-блогера Сергія Тихановского, автора каналу "Країна для життя". Цього 41-річного жителя Гомеля останнім часом багато разів заарештовували, і саме тому він не зміг подати заявку на реєстрацію своєї ініціативної групи. Однак несподівано заявку від свого імені подала його дружина - Світлана Тихановская - і її зареєстрували. Більш того, самого блогера випустили з СІЗО до закінчення строку адміністративного арешту.

Тепер ситуація нагадує веселий абсурд: колесить по країні, збираючи скрізь юрби народу, "кандидат у кандидати" Світлана Тихановская, однак люди приходять подивитися і послухати її чоловіка Сергія.

Якщо Сергій Тихановский успішно грає з традиційним електоратом самого Лукашенка (провінціали, бюджетники, робітники, люди з низькими доходами), то бізнесмени, інтелігенція і різні "лідери громадської думки" отримали відразу двох "своїх" кандидатів. Перший, несподівано найсильніший, - колишній голова правління БелГазпромБанка 57-річний Віктор Бабарико. В його ініціативній групі понад 9 тис. чоловік - вона найбільша за чисельністю серед всіх претендентів за винятком самого Лукашенка (11 тис.).

Бабарико подав у відставку прямо в день початку своєї президентської кампанії. Білоруської еліти він добре відомий не тільки як успішний банкір, але і як жорсткий критик уряду і особисто Лукашенко. Який раніше володів певним імунітетом від переслідування тільки тому, що був головою банку, що належить російському "Газпрому".

Сам Віктор Бабарико називає себе "пробелорусским кандидатом". Однак у численних інтерв'ю заявляє, що без тісного союзу з Росією майбутнього у Білорусі немає, а більшість громадян схвально сприйме злиття двох країн. З-за цього Бабарико багатьма сприймається як відверто проросійський кандидат, що не заважає йому з великим відривом лідирувати в інтернет-опитуваннях.

На тому ж полі грає ще один "кандидат від буржуазії": 55 річний Валерій Цепкало. Незвичайний за білоруським мірками управлінець, в 29 років став заступником міністра закордонних справ, пізніше був послом Білорусі в США. Далі, у 2005-му, створив і очолив білоруський Парк високих технологій (офшорна зона для IT-компаній), який показав надзвичайно високу ефективність. У 2017-му несподівано впав у президентську немилість і був відправлений у відставку. Після чого поїхав в Узбекистан, де реалізував подібний проект. Вважається прозахідним, проамериканським кандидатом.

В числі 15 політиків, чиї ініціативні групи були зареєстровані, виявився також голова білоруських ліберал-демократів Олег Гайдукевич. Його батько Сергій Гайдукевич багато разів висувався в президенти і вважався традиційним "спаринг-партнером" Лукашенка. Однак через кілька днів після висунення Олег Гайдукевич несподівано заявив, що "не хоче бути повією", що всі кандидати ведуть країну до розвалу, зняв свою кандидатуру, а зібрані 30 тис. підписів передав на користь Лукашенка (хоча білоруське законодавство такого не передбачає).

"Ніхто не зрозумів, демарш Гайдукевича-молодшого - що це було? Але зрозуміло, що виборча кампанія йде зовсім не так, як уявляла собі Адміністрація президента, - сказав "ДС" білоруський політолог Віктор Демидов. - Є сильні кандидати, з грошима і авторитетом. Є розхитана вертикаль влади, яка не готова зв'язуватися з багаторічними опозиціонерами, але яка охоче згуртується навколо дійсно ефективного менеджера, що говорить з нею на одній мові - такого, як Цепкало або Бабарико. І якщо у виборчкомах будуть бачити, що Лукашенко на цих виборах набирає не більше 40-50%, то звичайні 85% йому малювати вже просто не стануть".

"Зжеріть один одного"

А поки що наближаються вибори і ситуація стає все менше визначеної для беззмінного голови Білорусі, Олександр Лукашенко робить одне за іншим всі більш різкі заяви. 22 травня, відвідуючи "ОКБ ТСП" - білоруського розробника ракет, він заявив, що Росія відмовилася вести спільні з Білоруссю розробки ракетного озброєння і надати полігон для випробування білоруської ракети.

"Не треба перед росіянами ставати на коліна. Це сигнал, якщо наш найближчий союзник мало того, що не погодився з нами ракету зробити, а полігон не надає... Слухайте, це питання, - сказав Лукашенко. - Нам потрібна своя ракета. Ми не можемо по зброї залежати від інших країн. Ніхто нам це зброя просто так не дасть. Це нам ще пощастило домовитися з китайцями, їм треба вклонитися за це. Але далі залежності цієї бути не повинно. ...Міжконтинентальні балістичні ракети з ядерною зброєю нам немає сенсу розробляти. Ми не можемо цього робити. Ми повинні орієнтуватися на те, що можливо. Тому ми створюємо відповідні ракетні виробництва".

Всі без винятку, з ким доводиться в Білорусі обговорювати тему виборів, відзначають, що вони з самого початку психологічно сприймаються не так, як всі попередні. Відмітна особливість цієї кампанії - майже повна відсутність страху. Поки декани факультетів та директори заводів за звичкою женуть підлеглих ставити підписи за чинного президента, люди шикуються в черги, щоб поставити підписи за альтернативних кандидатів, самі шукають пікети ініціативних груп, які приїжджають з паспортами здалеку, тільки щоб поставити підпис.

Судячи з усього, на відміну від 2015 р., в цю електоральну кампанію у влади не буде проблем з явкою виборців на дільниці для голосування. Ось тільки бацьку це зовсім не обрадує. Навіть зі знижкою на ймовірну фальсифікацію результатів голосування - вони можуть бути дуже несподіваними.

Втім, навіть у такій ситуації у Лукашенка залишається прекрасна можливість перемогти, причому і без серйозних фальсифікацій. Досить знову, як і в 2010-му, допустити до виборів максимальна кількість опонентів. А вони вже самі благополучно роздерибанять між собою голоси протестного електорату. Ймовірність об'єднання білоруської опозиції навколо єдиного лідера, як показав досвід останніх 25 років - нульова.

    Реклама на dsnews.ua