• USD 36.5
  • EUR 39.7
  • GBP 46.1
Спецпроєкти

Безрукому окупанту після повернення з України видали металевий ціпок (ФОТО)

Житель російської Якутії Вадим Шаріпов, який втратив руку на війні в Україні, отримав від влади металевий ціпок із пластиковим наконечником замість протеза

Реклама на dsnews.ua

Про це російському виданню "Важливі історії" розповіли родичі окупанта, повідомляє "ДС".

Після скандалу виріб вдалося повернути, але жодної заміни йому не надали. При цьому лікарі попередили: за півроку нервові закінчення можуть відмерти, і тоді про протезування можна просто забути.

53-річний Шаріпов поїхав на фронт у вересні 2022 року у складі якутського добровольчого загону "Барс-2", який сформували з таких самих як він ветеранів воєн у Чечні. Вже на початку жовтня Шарипов отримав вогнепальні поранення: чотири кулі потрапили в руку, ще по одній у ногу та плече.

Через добу окупанту ампутували ліву руку у шпиталі у Валуйках (Білгородська область). Потім Шаріпова привезли до Петербурга, де зробили ще кілька операцій.

Взимку 2022-го у перерві між операціями Шаріпова відпустили додому. У Якутії військовослужбовцю влаштували урочистий прийом, а глава республіки Айсен Ніколаєв вручив йому медаль "За відвагу".

"Його зустрічали як героя: у нас шикарні відео зняті, де в аеропорту йому все аплодують і кадети стоять", — розповіла виданню родичка бійця Христина (ім'я змінено).

Після урочистостей Шаріпов почав добиватися протезування ампутованої кінцівки. Ще в грудні якутське відділення СФР (Соціальний фонд Росії, колишній Пенсійний фонд) уклало договір з компанією "Ортомед+" (згідно з відкритими даними, її генеральний директор — співробітник адміністрації глави республіки Олексій Саввінов). Протез виготовляли в Якутську, Шаріпов тричі їздив на примірку.

Обіцяний виріб довелося чекати майже півроку. Наприкінці травня військовослужбовцю видали два протези: робочий та активно-тяговий. Шаріпов забирав протези пізно ввечері, а вже вдома вміст коробки "шокував всіх".

"Активно-тяговий був взагалі не за розміром, кукса просто бовталася в чашці. Він просто не міг ним ніяк управляти: напружувався і щось намагався зробити, але марно, А робочий — це була просто металева палиця. Я коли побачила, у мене сльози потекли від образи за нього", — розповіла "Христина".

Поки Шаріпов літав на чергову операцію до Петербурга, його родичка вирішила повернути протези. У компанії-виробнику їй не змогли пояснити, чому вироби вийшли саме такими.

"Вони диктують: пишіть, що ви відмовилися (від протезу). Я говорю: ми не відмовилися, ми повертаємо вам неякісний товар, тому що він не підходить за розміром і не відповідає ГОСТу. Вони бачили мій настрій, що я готова там сваритися, і тому швиденько прийняли. І все, відтоді раз на тиждень ми дзвонимо до СФР, запитуємо про наше протезування. Ще ходили до фонду "Захисники Вітчизни", але там нам відповідають те саме — чекайте. згадала "Христина".

"Нервові закінчення зараз відмирають, і вже незабаром ніякий протез буде не потрібен. Коли Вадима виписували зі шпиталю в Петербурзі, динаміка вже була знижена. Нам лікарі конкретно сказали: ще півроку йдіть і вони у вас просто атрофуються", — додала вона.

У червні 2023-го із Шариповим зв'язалися співробітники петербурзької компанії Instep і запропонували йому виготовити два протези за 2 млн 280 тис. рублів. Але у якутському відділенні СФР цю суму компенсувати відмовилися. При цьому, за словами "Христини", через знайомих співробітників фонду їй вдалося з'ясувати, що "Ортомед+" раніше витратив із бюджету близько п'яти мільйонів рублів на металевий ціпок та неякісний протез для Шаріпова.

"Якутське ж місто маленьке, у нас тут знайоме на знайомому. За негласними даними за ці протези заплатили величезну суму, за яку нам нібито видали супер-пупер, чи не з пульта керовану руку", — каже родичка окупанта.

Журналісти додають, що історія з протезуванням — уже не перший випадок, коли Вадиму Шаріпову доводиться домагатися привілеїв обіцяних державою для російських окупантів в Україні.

"Спочатку, коли вони пішли добровольцями, ми зіткнулися з тим, що вони не були приписані до жодної частини. Потім ми довго не могли отримати виплати від республіки: у медичних документах не було формулювання "важке поранення", а ампутацію чиновники важким пораненням не порахували. Зараз історія повторюється: від нас знову відмахуються, як від мух", — розповіла "Христина"

У "Важливих історіях" додають, що російську систему протезування учасників війни в Україні побудовано через дві організації — СФР і безпосередньо Міноборони РФ. "Ветеран"-ампутант може отримати протез за підсумками аукціону Міноборони, купити протез самостійно та отримати компенсацію або скористатися сертифікатом на суму, що дорівнює ціні протеза у його регіоні. Як підрахувало видання "Говорить НеМосква", ціни на протези у різних суб'єктах РФ відрізняються у рази. Так, наприклад, протез гомілки у Москві коштує понад 200 тисяч рублів, у Хабаровському краї – близько 75 тис., у Туві – 47,2 тис., а на Чукотці – 628,3 тис. рублів

Нагадаємо, у жовтні 2022 року мобілізований житель російської республіки Тува помер у військовому таборі в Новосибірську через вживання спиртних напоїв.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua