• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Боснійського серба засудили за зґвалтування, скоєне 30 років тому під час війни

У Боснії та Герцеговині суд призначив колишньому військовому боснійських сербів 6 років ув’язнення за зґвалтування боснійської жінки навесні 1992 року, під час війни в регіоні

Суд
Боснійського серба засудили за зґвалтування під час війни 1990-х років / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Вирок ухвалили 29 лютого, передає "ДС" з посиланням на "Радіо Свобода".

Обвинувачений — 57-річний Раде Ґруїч. Вирок йому винесли в одній із небагатьох справ проти військовослужбовців Боснії за фактами зґвалтування, попри те, що могли мати місце десятки тисяч таких випадків.

Як заявила суддя Таня Чурович, суд встановив поза розумним сумнівом, що в травні 1992 року Ґруїч увійшов до будинку в селі Ліпле в східній Боснії, де перебували цивільні боснійці, забрав жертву в іншу кімнату і зґвалтував її. Жінка детально описала події.

"Судова палата визнала її свідчення переконливими, чіткими та недвозначними", — наголосила Чурович.

Ґруїч також має виплатити потерпілій 10 000 марок (5 400 доларів). Суд залишив його під вартою, доки вирок остаточно не набуде чинності. Обвинувачений має право подати апеляцію.

За словами представниці обвинувачення Ельдіни Б’юк, жертва знала Ґруїча, він був її сусідом. Вона також впізнала його на фотографіях і вказала на нього в залі суду.

Загалом сторона обвинувачення викликала 22 свідків, зокрема експерта, та надала 60 речових доказів.

Суд над Ґруїчем розпочався у квітні 2023 року — після того, як його заарештували в Ліпле. Це одна із сотень проваджень про воєнні злочини, скоєні в Боснії, але при цьому одним із небагатьох судових переслідувань за зґвалтування під час війни, які підпадають під категорію злочинів проти людяності в Боснії.

Призначаючи покарання, суд врахував жорстокість злочину та психологічні наслідки для потерпілої, але також і той факт, що підсудному на момент вчинення злочину було 25 років, він раніше не був судимий та є батьком двох дітей.

Під час боснійської війни, яка тривала з 1992 по 1995 рік, за різними оцінками, зазнали зґвалтувань від 20 тис. до 50 тис. жінок, дівчат і чоловіків. Багато з них так і не отримали належної медичної та психологічної допомоги та фінансової підтримки.

Боснія не має державного закону про підтримку жертв війни, зокрема й тих, хто постраждав від сексуального насильства.

Як писала "ДС", Всесвітня організація охорони здоровʼя виплатила 104 жінкам з Конго по 250 доларів "компенсації". Вони зазнали сексуального насильства з боку співробітників ВООЗ під час ліквідації спалаху лихоманки Ебола.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua