• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Тухлий компромат на Трампа. Навіщо ФБР затримало російського аналітика

Ігор Данченко допомагав відставному британському агенту Крістоферу Стілу збирати інформацію про Дональда Трампа

Реклама на dsnews.ua

У Сполучених Штатах був затриманий громадянин Росії, аналітик Ігор Данченко, який виступив як одне з джерел інформації для всевідомого досьє ексспівробітника MI6 Крістофера Стіла про втручання Росії в американські вибори та зв'язки оточення Дональда Трампа з Кремлем.

Данченка затримали за звинуваченням у наданні неправдивої інформації Федеральному бюро розслідувань. За рішенням суду, його відпустили під заставу $100 тис., зобов'язали здати паспорт і заборонили залишати Вашингтон.

Це говорить про те, що "досьє Стіла" знову у справі. Правоохоронці явно почали розплутувати по-новому клубок суперечливих відомостей, намагаючись визначити, де була правдива інформація, а де дезінформація.

І процес розпочався з Данченка, про участь якого у підготовці досьє стало відомо громадськості лише у 2020 р. з розслідування The Wall Street Journal.

Данченко у 2016 р. збирав інформацію для Стіла та вийшов на свою колишню однокласницю, за збігом обставин, колишню журналістку кремлівського пропагандистського видання "РІА Новини" Ольгу Галкіну, яка на той момент нібито працювала у кіпрській філії компанії XBT Holding SA Олексія Губарєва. У "досьє Стіла" він вказується як російський хакер, який за завданням спецслужб РФ брав участь у кібератаках під час виборів 2016 р.

У Галкіної, як писав WSJ, нібито був конфлікт із начальством, що й стало мотивом для неї зібрати та "злити" Данченку компрометуючу Губарєва інформацію; а також розповісти йому про таємну зустріч адвоката Трампа Майкла Коена зі співробітниками розвідки РФ у Празі для обговорення вартості послуг російських хакерів.

Мотивом чи легендою — це ще належить з'ясувати ФБР.

Реклама на dsnews.ua

Steele is here

Примітно, що затримання Данченка відбулося за кілька тижнів після того, як Стіл раптом вибрався з "самоізоляції" і дав велике інтерв'ю ABC News, присвячене своєму "досьє".

До речі, ще у травні The Daily Telegraph писала, що Стіл підготував для ФБР друге досьє на Трампа. Чи це так — невідомо. Тим більше, що у своєму інтерв'ю ABC News Стіл не повідомив нічого нового, а поділився своїми думками про стару роботу та загалом про взаємини оточення Трампа з росіянами.

Не виключено, що друге досьє все ж таки було і воно потрапило до ФБР на стіл, звідси й активність щодо Данченка.

Тільки треба пам'ятати, що попереднє досьє, а саме частина наведених у ньому відомостей, були піддані сумніву експертами, журналістами або зовсім спростовані правоохоронцями. У першу чергу мова йде про надто кричущі, скандальні епізоди на кшталт розпусних пригод експрезидента в Ritz Carlton. Експерти, та й колеги критикували Стіла, досвідченого розвідника та фахівця з Росії, за те, що він використав чутки, переказані "за пляшкою пива в барі".

Крістофер Стіл в інтерв'ю стояв на своєму: досьє переважно достовірне, оскільки справді Росія втручалася в американські вибори на користь Трампа; і він також стверджує, що останній був у курсі та у змові.

У принципі Стіл у чомусь правий, оскільки факт втручання Росії доведений і правоохоронними органами США, зокрема, командою спецпрокурора Роберта Мюллера.

У той же час прямий зв'язок між Трампом та росіянами Мюллер не встановив. Не в останню чергу під тиском тодішнього генпрокурора Вільяма Барра, який на той час ще був вірним Трампу.

І ось ми знову бачимо Стіла, який підкреслює: Трамп все ж таки замішаний. А потім затримують Данченка? Про що це каже? Цілком можливо про те, що черговість подій невипадкова і Стіл може зараз навіть співпрацювати з ФБР над "розтином" хитромудрої комбінації Кремля.

Адже Данченко не вперше потрапляє до поля зору ФБР. І навіть не вдруге.

Контактував із розвідкою

Ігор Данченко працював у кількох поважних інститутах та афілійованих з ними організаціях (Джорджтаунським університетом, інституті Брукінгс), зарекомендувавши себе фахівцем із Росії, який коментував для ЗМІ чи не всі питання з різних сфер, пов'язані з РФ.

У 2009 р. ФБР розпочало розслідування щодо нього після того, як надійшла інформація про те, що він звертався до підлеглого "впливового радника із зовнішньої політики в адміністрації Обами" з пропозицією "підзаробити" в обмін на доступ до секретної інформації.

Агенти також встановили, що ця людина, а йдеться про Данченка, у 2005 та 2006 рр. контактувала з "російським посольством та відомими російськими розвідниками".

Данченко у 2010 р. оперативно ретирувався зі США, та Бюро відкликало запит на спостереження за ним. На якийсь час Данченко зник і з'явився після виборів 2017 р. У січні того року його три дні допитували у вашингтонському офісі ФБР щодо "досьє Стіла", над яким він працював. Тоді Данченко заявив, що досьє — просто "чутки і припущення", і в принципі заперечував будь-які звинувачення агентів.

На цьому справа ніби затихла. До недавнього часу, коли Данченка все ж таки звинуватили в тому, що він збрехав ФБР.

У біографії Данченка цікаво й те, що він одночасно, виходить, працював і на користь Демпартії, допомагаючи Стілу; і працював разом з тодішньою радницею Трампа Фіоною Хілл (вона також працювала в адміністраціях Обами і Буша-молодшого), відомим совєтологом, яка нехай і критично ставилася до Трампа, але прийшла до його адміністрації саме через втручання Росії. Іншими словами, намагалася допомогти своїй країні в такий непростий час.

Знову ж таки ми не можемо стверджувати, що їй було відомо про певні епізоди з минулого Данченка — про його контакти з російськими спецслужбами.

Але точно це у стилі Кремля — працювати за кількома напрямками. Та й в принципі будь-який гравець, що поважає себе, намагається розкладати яйця в різні кошики.

Кремль, як бачимо, і співпрацював з трампістами, і "допомагав" демократам з пошуком компромату на Трампа. Що з цього вийшло, відомо — "досьє Стіла", яке хоч і мало ефект бомби, що вибухнула, але в результаті викликало масу скепсису. Саме за рахунок "чуток", які для Стіла, виходить, зібрали Данченко та Галкіна.

Якщо вважати "досьє Стіла" продуктом діяльності спецслужб РФ, їх операцією, воно явно не допомогло демократам, а навпаки, дискредитувало їх і їх протистояння з Трампом.

Не виключено, що Данченко обвів довкола пальця і Стіла, і Хілл. Втерся до них у довіру і отримав доступ до інформації, що цікавить Росію, і механізмів впливу на американську внутрішню політику. Чим та користувалася у своїх гібридних атаках, що розколювали американське суспільство. Результатом чого і став штурм Капітолію 6 січня — подія, яка донедавна здавалася неможливою у Штатах.

Зараз же, схоже, ФБР підчищає хвости та виводить на чисту воду потенційних російських агентів. А Данченка відпустили під заставу, ймовірно, з тієї простої причини, що він погодився співпрацювати.

    Реклама на dsnews.ua