• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Лінгвістичні війни. Чому в Молдові мову тепер один і не молдавський

Російська мова в його українському варіанті має стати іншою, окремою мовою
Реклама на dsnews.ua

Два протилежних по знаку події, в Молдові і в Чорногорії, майже збіглися в часі. Уряд Молдови, виконуючи рішення Конституційного суду, схвалив законопроект про зміни до конституції країни назви офіційної мови з молдавського на румунську. Тепер закон повинен бути проголосований конституційною більшістю в парламенті. Проти виступають всі проросійські сили: Партія соціалістів і президент Ігор Додон. Результат боротьби поки не ясний: правляча коаліція не має твердим конституційною більшістю, до того ж, з урахуванням позиції Додона, парламенту доведеться долати президентське вето, тобто приймати закон двічі. Всі інструменти російського впливу в Молдові кинуті зараз на обробку депутатів і громадської думки.

А в Чорногорії все йде навпаки. Міжнародна організація по стандартизації визнала чорногірський мову окремим від сербської і присвоїла йому окремий код ISO 639. Скорочене найменування мови - CRN, англійська назва - montenegrian. Боротьбу за визнання своєї мови прихильники чорногорської незалежності вели з 2007 р., почавши її через рік після розпаду Державного Союзу Сербії і Чорногорії. У 2011 р. чорногірський мову почали викладати як окремий предмет, ввівши в сербський алфавіт додаткові дві букви. Більшість населення, як це зазвичай і буває, спочатку нічого не помітив і продовжував використовувати сербський. Але поступово ситуація змінювалася, оскільки інертна більшість завжди поступається помірного, але постійному тиску. І ось, згідно з опитуванням нинішнього року, майже 37% жителів Чорногорії вже вважають рідною мовою саме чорногірський, а зовсім не сербський.

Те, що румунська мова в цілому аналогічний молдавському, очевидно кожному, хто хоч трохи їм володіє. Але є й особливості, що дозволяють відразу побачити вихідця з колишньої МРСР, нині Республіки Молдова - це важливе уточнення, тому що в Румунії теж є Молдова, історична частина країни. Так от відмінності відчутні й на слух, і в листі. І є ціла юрба лінгвістів, вихідців з СРСР, які стверджують, що мов все-таки два. Є навіть молдавсько-румунський словник, який румуни і більшість молдаван вважають курйозом, але який фіксує реальні відмінності! І якщо культивувати ці відмінності, зводячи їх в норму і ставлячи в приклад, а потім роблячи обов'язковими, то можна домовитися до окремої молдавської мови. Що, до речі, і було зроблено в СРСР, коли після його розпаду і відкриття кордону раптом з'ясувалося, що молдавани і румуни розуміють один одного з деяким напруженням. Що за наступні чверть століття поступово розмивається. Бо мова - це функція життя - економічної, культурної та політичної. І оскільки в Румунії життя б'є ключем, а в Молдові за великим рахунком взагалі немає власного життя, а є тільки ехо у відповідь на події, що відбуваються в Москві і Бухаресті, то в змаганні між молдавською та румунською мовами перемагає румунський.

А з сербським і чорногорським мовами історія вийшла така. Міжвоєнна і післявоєнна югославська мовна норма передбачала існування однієї мови - сербохорватської. З 1954 р. по Новисадскому угоди було визнано існування двох літературних норм одного сербохорватської мови: хорватської і сербської. А вже після розпаду Югославії мовні стандарти стали віддалятися, і сербохорватська мова розпалася на кілька споріднених мов, для яких використовують кирилицю і латиницю. У Боснії і Чорногорії кирилиця і латиниця офіційно рівноправні, але в Чорногорії латиниця домінує. У Хорватії використовується тільки латиниця, а в Сербії кирилиця офіційно є єдиним алфавітом, але в побуті використовується латиниця з нею нарівні.

Чи можна було не культивувати ці відмінності, а домовитися про єдиної мовної норми? Можна, але тільки при бажанні, якого не було. Навпаки, було сильне бажання розійтися з Сербією як можна далі, з урахуванням реваншистських планів Белграда. Плани ці чинним і понині, хоча і засунуті подалі від очей західних партнерів. В обмін на їх підтримку Москвою Сербія залишається російської "шісткою" на Балканах. Як наслідок, всі її сусіди, які не бажають розвиватися по "таежному шляху", прагнуть максимально дистанціюватися від Сербії. В тому числі і на рівні мови, нехай на перших порах це і буде чистою формальністю. Ясно ж, що від додавання двох літер у свій алфавіт і отримання окремого коду ISO чорногорці не перестали розуміти сербська мова. Але він у них з Сербією вже не загальний, а значить, Белград позбавлений одного з інструментів для недружнього злиття і поглинання. Ну а в подальшому ці мови, розвиваючись окремо, неминуче будуть віддалятися один від одного.

Перспектива визнання молдавської мови румунським і введення в конституції Молдови саме румунської мови в якості офіційної викликає істерику в Росії. Тому що у Росії на Молдову - на всю Молдову - великі плани як на свій плацдарм у південно-східній частині Європи, в тилу України і недалеко від Балкан. А єдиний мову разом з правом на румунське громадянство, яким володіє більша частина населення Молдови, неминуче віддаляє Кишинів від Москви і гарантує його дрейф у бік Бухареста. Звичайно, пряме об'єднання Молдови і Румунії в осяжному майбутньому навряд чи можливо. Але поступова інтеграція, аж до створення міждержавного союзу, у перспективі найближчих 10-15 років цілком імовірна. А це означає мат всій російській грі в регіоні, включаючи і російську військову присутність в Придністров'ї. Правда, у росіян є деякі заготовки і на цей випадок: наприклад, пропозиція про визнання поглинання Молдови Румунією в обмін на визнання об'єднаної Румунією Придністров'я як самостійної держави. Але чи Бухарест на це купиться.

Визнання чорногірського мови теж викликало істерику і шок і в Белграді, і в Москві. І теж з очевидної причини: воно перекриває одне з напрямків повзучої сербської експансії з метою подальшого реваншу.

Реклама на dsnews.ua

Ну і до купи ось третій приклад, він загальновідомий: приходу російських танків і "ихтамнетов" завжди передує російська мовна експансія в тому чи іншому вигляді і "боротьба за російську мову". За його збереження, примноження, за право дивитися російські телешоу і теленовини, вбираючи пропагандистську брехню, і, найголовніше, за право не знати жодної іншої мови, крім російської. Тобто мова - це зброя. У випадку з Україною це зброя використовується для її захоплення і поневолення, і воно не менше, і навіть небезпечно, ніж російські танки. Але при цьому приблизно половина громадян України вважає за краще спілкуватися російською мовою. Так у нас склалося історично - нічого з цим не поробиш.

Зрозуміло, межа українського патріотизму не збігається мовної. Вибір свого боку в нинішньому протистоянні між Росією і Україною - це в першу чергу світоглядний і політичний вибір. Ми не можемо оголосити не-патріотами і не-українцями всіх тих, хто воліє говорити по-російськи. По-перше, це не правда. По-друге, такі узагальнення неминуче грають на руку нашому ворогові. Той, хто озвучує їх публічно, з імовірністю приблизно 7:3 або агент ФСБ, або дурень. Можливо, і те й інше одночасно, благо, що вихідці з апарату ВЛКСМ, до яких належить більшість таких глашатаїв, чудово вписуються в обидва цих співтовариства.

Але проблема російської мови все-таки є! Наявність спільної мови з країною-агресором неминуче відкриває лінгвістичний фронт, на якому наш ворог воює проти нас.

Безперечно, розширення простору української мови - найважливіше завдання, і вона поступово вирішується. Але в Україні є і російськомовні регіони. Українізація в них йде повільно, це неминуче. З іншого боку, адепти "мышебратства" з Росією привільно почувають себе по всій Україні, і це буде продовжуватися до тих пір, поки російська мова, ідентичний тому, на якому говорять в Росії, не стане в Україні іноземним. Можна заборонити російські новини, соцмережі, серіали, але до тих пір, доки ця мова не стане чужим, пропагандистську отруту, разбрызгиваемый з його допомогою, все одно буде просочуватися. І заборонити російську мову не можна - заборона не буде працювати, а шкода від такої спроби буде катастрофічним. А з іншого боку, з ним обов'язково потрібно щось робити, оскільки однією тільки українізації недостатньо.

Так от, чорногірський приклад підказує нам план можливих дій. Російська мова в його українському варіанті має стати іншою, окремою мовою. Наприклад - руським.

Спочатку це стане предметом насмішок. Потім викличе лють наших агресивних сусідів і бурю їх протестів. Нам знадобляться рішучість, наполегливість і послідовність. Плюс хороша попередня підготовка проекту та його подальша академічна підтримка. Аж до створення Інституту російської мови як одного з автохтонних мов України, поширеного в ній нарівні з українською. Заодно це дозволить чітко провести межу між своїми і чужими: ті, хто за руську мову, - свої, а хто проти - ті вже абсолютно очевидно працюють на нашого ворога.

Звичайно, на стадії підготовки такого проекту потрібна велика робота лінгвістів, психологів, політиків і громадських активістів. Це, безумовно, не швидка справа і забіг на довгу дистанцію. По-справжньому зримі результати навряд чи з'являться тут раніше, ніж через 10-12-15 років. Але це назріло вже позавчора, і зволікати зі стартом і далі нам явно не слід. А оскільки перші результати з'являться не скоро, нам знадобиться також і ясне розуміння того, що розлучення і ворожнеча з Росією - зовсім не хвилинний стрибок політичної кон'юнктури. Що це - всерйоз і назавжди, що відхід Путіна і навіть поява в Москві абсолютно прозахідного уряду нічого не змінять в російської позиції щодо українського питання. Більше того, все вказує на те, що Путін і не яструб навіть по відношенню до України, а, навпаки, фактор стримування виходить з-під контролю російської агресивності. І що при будь-якому сценарії заміни Путіна, і антизападном, і прозахідному, антиукраїнська позиція Москви в найближчому майбутньому буде тільки посилюватися. А значить, актуальність відділення російськомовної частини українського суспільства від Росії буде зростати.

Сьогодні важко сказати, яким може бути проект російської мови - це не той випадок, коли можна діяти навмання. Але, безсумнівно, вже зараз в російських текстах і російської мови в Україні видно конструкції, що відрізняють її від офіційного "літературної". Такі, наприклад, як постійна заміна "з" на "с". Уважний аналіз виявить і інші відмінності. Професіонали вкажуть на особливості вимови, на відмінності в лексиці і фонетиці. Питання про латинізації алфавіту, повної або часткової, або введення нових букв теж потрібно вивчити, зваживши всі плюси і мінуси від такого кроку. Нарешті, потрібно підготувати громадську думку, зробивши перехід на руський максимально привабливим для руськоговорящих патріотів України. Руський потрібно буде пропагувати, на нього має виникнути мода, але разом з тим ця мода не повинна зробити його популярнішим української мови. Знадобляться підручники, викладачі, стандарти для виробництва руського контексту і, нарешті, сам контекст, оскільки в іншому випадку проект буде мертвий. Потрібно буде озброїтися і розумінням того, що невдач буде чимало, а перші успіхи не дуже вразять - але це не повинно стати приводом опустити руки. І, нарешті, запустивши проект по Україні, потрібно буде почати боротьбу за його міжнародне визнання.

Ми на війні, причому на війні гібридної, а значить, тотальної, без тилу, що йде у всіх сферах нашого життя. І лінгвістичний фронт тут не менш важливий, ніж АТО, історичний, світоглядний, антикорупційний. Ми повинні усвідомити його наявність і, усвідомивши, переходити від оборони в наступ, вибиваючи нашого головного ворога, Московську Орду, присвоившую себе ім'я "Росія", геть з України.

І якщо у чорногорців все вийшло - то чому не повинне вийти у нас?

    Реклама на dsnews.ua