• USD 28.1
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Між землею і водою. Звідки взялися офіцери ЧФ, які голосують проти обнулення Путіна

Чи Могли "90% офіцерів" Чорноморського флоту Росії проголосувати проти путінських поправок до конституції? Хто і навіщо може розповсюджувати таку інформацію
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Минулий вівторок несподівано приніс маленьку сенсацію: спочатку Цензор.ні, а потім і ряд інших ресурсів повідомили, що за твердженням севастопольського блогера Олексія Процко, за попередніми результатами голосування на кораблях Чорноморського флоту Росії "з'явилася інформація, що ЧФ видав 90% проти поправок". Процко розмістив цю новину на своїй сторінці у ФБ як інсайдерську. Точніше, "90% проти поправок" він назвав неперевіреною інформацією, зате повідомив, що командувача ЧФ Ігоря Осипова нібито знімають. За що - невідомо. "Військові злили мені інформацію", - написав Процко.

Потім ресурс "Новини Криму" розвинув і поглибив цю ж тему, але вже під заголовком "Бунт на Чорноморському флоті триває - кримські блогери підтверджують". Посилаючись на Процко, який, як ми пам'ятаємо, нічого такого не стверджував напевно, ресурс повідомив, що "першими бунтарями на ЧФ стали 28 моряків патрульного корабля "Василь Биків", після чого "з окупованого Севастополю поповзли чутки, що флот голосує проти". "Підтвердженням бунту "чорноморців" стали обурення і здивування "героїв російської весни" в соціальних мережах. Побоювання блогерів підтверджують численні місцеві жителі в коментарях", - пишуть "Новини Криму".

Стосовно ж Процко ПК повідомляють наступне: "Олексій Процко - севастопольський блогер з давніми проросійськими поглядами, фанат "російської весни". Як справжній місцевий блогер - говорить і пише про все, що відбувається в Севастополі. За тиждень до старту голосування за "путінські поправки" обґрунтував свій вибір і пояснив, чому буде голосувати за "обнулення". У цьому ключі вчорашній пост блогера заслуговує окремої уваги".

Загальний висновок ПК вражає широтою узагальнень: "Ця інформація блогера підтверджує наш попередній теза - на окупаційний флот бунт - офіцери голосують проти "царських поправок" і відмовляються переголосовувати і підтасовувати результати голосування. Це ще більше посилює криза і конфлікт всередині флоту".

Раніше, 25 червня, Цензор.Немає і Гордон, з посиланням на громадський проект "Карта порушень на виборах", який, у свою чергу, посилався на штаб Олексія Навального в Краснодарі, повідомили, що 28 з 63 членів екіпажу корабля "Василь Биків" проголосували проти поправок. Командування Новоросійської військово-морської бази Чорноморського флоту ВМФ нібито вимагає від офіцерів змінити свою думку, пригрозивши звільненням, але командир корабля відмовився підтасовувати результати. Днем пізніше все той же штаб Навального в Краснодарі повідомив, що капітану корабля, так і не названому жодного разу за прізвища і звання, подзвонив якийсь "полковник Аксарин" і сказав зробити новий акт, в якому 100% голосів були б "за", а також перевірити всі телефони і знайти тих, хто відправляє інформацію Навальному.

Все це, взяте разом, явно складалося в картину "Чорноморський флот за п'ять хвилин до початку повстання". Роль броненосця "Потьомкін" відводилася, очевидно, корвету проекту 22160 "Василь Биків". Ось тільки при уважному розгляді і аналізі вся ця історія починала виразно віддавати розлогою журавлиною.

Нагадаю, що комедія під назвою "Загальноросійський голосування за поправки до Конституції Російської Федерації" проводиться в Росії, а також в окупованому Криму з 25 червня по 1 липня 2020 р. Чому - комедія? По-перше, поправки вже прийняті Держдумою і Радою Федерації. По-друге, сама процедура голосування суперечить конституції РФ. По-третє, технічно голосування проводиться дуже брудно, причому робиться це навмисно, з тим, щоб спокійно намалювати традиційні для Росії 146% "за". Критично важливим для Кремля тут є сам факт участі його підданих у голосуванні. Але і тут все йде відмінно: виключений масовий протест - це ж росіяни! - а неорганізоване неучасть легко перекривається вкиданнями.

Реклама на dsnews.ua

І, нарешті, власне "голосування". Як відомо, бюлетені збираються в урну, яку розкриває виборча комісія. Причому тут взагалі командир "Бикова"? І навіть якщо 28 з 63 членів екіпажу проголосували проти поправок, то який сенс влаштовувати з цього приводу скандал, даючи їжу чуток? Проголосували - і добре, лише б кортиками в носі не колупали. Тим більше, що більшість все одно було "за": 63-28=35. Та якби навіть і все 63 були проти, протокол легко переписати пізніше, підробивши підписи, і закрити питання. Ніхто, зрештою, в Росії всерйоз голосування давно вже не сприймає. І, до речі, як повідомили "Вести.Севастополь", станом на 20 годин 30.06 у голосуванні взяли участь 100% військовослужбовців Чорноморського флоту - є в резерві цілі стуки, щоб виправити результати.

Пояснення тут може бути таке: скандал навколо голосування і чутки про "бунт" було замовлено самою владою. Про це говорить, зокрема, і те, що за блогером Процко, якому військові зливають службову інформацію, все ще не приїхало ФСБ з наполегливим проханням познайомити їх з авторами зливу.

Втім, "90% голосів проти поправок" Процко, як ми пам'ятаємо, назвав неперевіреною інформацією, та й взагалі незрозуміло, звідки взялася ця цифра. Враховуючи боягузтво російських військових чиновників, а в особливості, які вижили в ЧФ РФ українських перебіжчиків, ця цифра виглядає просто неймовірною.

Отже, існує однозначний замовлення. Навіщо? Причин може бути кілька в залежності від рівня, з якого він був зроблений. Найбільш очевидна на перший погляд - створення додаткового приводу для зняття Ігоря Осипова, однак, по зрілому роздуму, овчинка не варта вичинки. Хіба що під зняття Осипова ЧФ мають намір грунтовно почистити від ненадійного елемента, незалежно від того, як цей елемент голосував? Тоді - вже тепліше, але виникає питання, навіщо така чистка знадобилася саме зараз. Якісь місцеві розборки? У коментарях до посту Процко сплив черговий земельний скандал - панів путінських офіцерів, включаючи і українських перебіжчиків, в черговий раз кинули з ділянками вже сплаченими і навіть переоформленными після окупації. Вирішили влаштувати розборки на тему "хто неправильно голосував", всіх залякати і заткнути рот незадоволеним? Теж навряд чи - рівень невдоволення в коментарях явно не тягне на "без п'яти хвилин Потьомкін", а значить, немає і сенсу вдаватися до таких сильнодіючих засобів.

Але, може бути, історію про "готовому збунтуватися чорноморському флоті" злили в Мережу спеціально в розрахунку на українські ЗМІ? Що ж, це схоже на правду. Розглянемо можливі причини такого кроку.

В недавньому інтерв'ю телеканалу "Будинок" командувач силами США в Європі Бен Ходжес заявив, що Росія у вересні, в ході навчань "Кавказ-2020", має намір атакувати Україну і захопити греблю в Херсоні заради відновлення водопостачання в Крим. "Вони оголосять гуманітарна криза в Криму з-за води, а потім скажуть, що у них немає вибору", - сказав Ходжес.

Про таку можливість говорили вже давно, як правило, розглядаючи можливість удару з боку Маріуполя. Але зараз удар може бути нанесений безпосередньо з Криму. Інфраструктура для швидкого перекидання військ через Кримський міст і далі, до де-факто кордоні з неокупованій частиною України окупантами вже побудована. Буквально на днях між Росією і Кримом відкрито залізничне вантажне по Кримському мосту.

І нехай колишній глава СЗР України (2005 - 2010) Микола Маломуж в інтерв'ю газеті "Факти" стверджує, що хоча Путін, можливо, і планує захопити Херсонську область, але найближчим часом до цього не готовий, підстави для тривоги у нас є. Ситуація з водою в Криму дійсно критична, а Путіну і Росії в плані репутації втрачати нічого. Зупинити агресію можна було тільки силою, але українська армія за нової "влади ухильників" переживає не найкращі часи і чи готова відкрити і утримувати ще один фронт з Росією. Що ж стосується шансів на отримання сторонньої підтримки, то навіть оптиміст Маломуж, який заявив, що НАТО прийде на допомогу Україні, у числі можливих форм надання такої допомоги назвав тільки enter кораблів НАТО в Чорне море і розміщення натовських військ на кордоні з Україною.

Але справа це довгий, а операція по захопленню навіть не всієї Херсонської області, а споруд Північно-Кримського каналу, за всіма ознаками буде блискавичною. Коли ж захоплення стане доконаним фактом, всі брязкання зброєю без безпосереднього удару по агресору просто втратить сенс і Москвою буде проігноровано, якщо взагалі станеться. Ну, а на прямий військовий конфлікт з Росією НАТО з-за України не піде.

Крім того, Маломуж припустив, що Путін "планує задіяти інші важелі для впливу на Україну - це політика, економіка, інформаційна війна". Нарешті, - і про це теж згадує Маломуж, - не можна виключати і варіанти використання гібридної війни, обкатаного в 2014 р. Формально адже Росія не воює з Україною і сьогодні: за версією Кремля, в Криму був "референдум" такий же і навіть більш чесний, ніж нинішнє "голосування за поправки", а на Донбасі проти ВСУ воюють "місцеві ополченці". Що ж заважає таким же точно "ополченців", у формі без розпізнавальних знаків, раптово виникнути і в Херсонській області?

Відповідь: нічого не заважає. Тим більше, що нинішня влада і так вже готова здатися, і дати воду в Криму, про що прямо говорив чинний прем'єр Денис Щмыгаль. Команду Зеленського не потрібно навіть підштовхувати до капітуляції, достатньо створити для неї переконливий привід.

Отже, існує безсумнівна загроза військової агресії і захоплення СКК силою на всьому його протязі, до самого Каховського водосховища. Одночасно в мережу запущена інформація для створення позитивного (в очах українців) образу "кримської фронди", виступає не за Росію і не за Україну, а виключно за Крим, хоча її представники інший раз і служать у військовому флоті країни-агресора. Як же не дати воду таким відважним опозиціонерам і не підтримати їх опозицію Путіну? Тим більше, якщо альтернативою такої підтримки є черговий збройний конфлікт з Росією, з дуже сумними для України перспективами. Тим більше, якщо не тільки офіцери ЧФ, але й жителі окупованого Криму в цілому вже незадоволені Путіним і Росією - про що заявив у коментарі сайту Guildhall юрист громадської організації "КрымЅОЅ" Денис Савченко.

Розігруючи в пас таку комбінацію, Путін і його київські партнери цілком можуть підготувати думку умовних "73%" до здачі каналу окупантам. Що ж стосується координації їх дій, тобто, приміром, Андрій Єрмак, про зв'язки з Москвою якого не говорить тільки ледачий. Зокрема, екс-генпрокурор України Юрій Луценко в ефірі "Еспресо.TV" повідомляв, що СЗР України попереджала Зеленського про зв'язки Єрмака з Росією.

"Представники зовнішньої розвідки України одразу після інавгурації президента поклали йому на стіл довідку про контакти, в тому числі у сфері бізнесу, Єрмака з російським оточенням, в тому числі - з представниками ВПК і злочинного світу Російської Федерації. Через кілька днів ці працівники були звільнені з зовнішньої розвідки", - сказав Луценко.

Втім, воду в Крим можуть дати і без явної змови. Вистачить і загрози війни, підкріпленої історіями про "незгоду кримчан з Путіним" - нічого, навіть якщо частина з них і будуть фейковими.

    Реклама на dsnews.ua