• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Між цивілізацією та варварством. Як розгорається локальна світова війна

Англійка гадить, у Києві нацисти, Брюссель на підтанцьовці у Вашингтона, в якому засіла світова закуліса. Російська повістка не зазнала смислових змін з часу Івана III, і це встановлюється простим порівнянням наративів із різних епох.

Реклама на dsnews.ua

Зараз, коли відставання Росії від розвинених країн переросло у цивілізаційний розрив, Москва розгортається на черговий "особливий шлях", десь між Китаєм та Іраном. Втім, і тоді росіяни відстають, розплачуючись цим за вічну стабільність.

Ісламізм замість понять

Коментуючи єврейський погром у Махачкалі, Путін заявив, що погроми в Росії намагається інспірувати Київ під керівництвом "західних покровителів" і звинуватив США в намірі "посіяти смуту". Але махачкалінський погром, який, без сумніву, стане першим із багатьох — наслідок прогину Москви, що слабшає, перед радикальним ісламом. Москві нема чого запропонувати Кавказу, крім частки гарматного м'яса в одній зі своїх авантюр. Щоб утримати Кавказ під контролем, Кремль шукає паритету з ісламістами, і це впевнено веде його до державного антисемітизму. Відсоток євреїв в оточенні Путіна не має при цьому жодного значення. Антисемітизм стає платою за відносну стабільність, причому, крім Кавказу, є ісламський Татарстан.

Але ні на Кавказі, ні в Татарстані радикальний іслам — один із різновидів неофеодалізму — не здобув жодних перемог. Як і всякий неофеодалізм, він взагалі ніде і ніколи не перемагав, а лише заповнював порожні ніші на місці старої влади, що розсипалася.

Процес заміщення мертвого і поганого чимось ще гіршим, але здатним якийсь час імітувати життя, став типовим для Росії, чиє вмирання розтяглося більш ніж на століття. У 1917 році архаїчну монархію, що померла від старезності, змінили ще більш архаїчні більшовики, що перебили своїх архаїчних супротивників. Більшовиків, що виродилися, після періоду смути, коли до влади прорвалися вже просто карні злочинці, які все ще сидять у Кремлі, почали тіснити ще більш архаїчні ісламські фанатики. Деградація та вмирання Росії продовжуються. Як довго вона триватиме і які її перспективи?

Реклама на dsnews.ua

Безперечно, Росія балансує на межі розпаду. Але, по-перше, балансувати таким чином вона може дуже довго, а по-друге, набагато важливіше те, під чий контроль потраплять її уламки. Це приводить нас до питання про те, чи може безнадійно відстале суспільство існувати поряд із сучасною цивілізацією, як довго, і за яких умов.

Відповідь відома: може, і навіть необмежено довго, але в ізоляції. В іншому випадку архаїчні мігранти проникатимуть у розвинене суспільство, прагнучи отримати доступ до його благ, але не соціалізуючись у нових умовах. Ці асоціальні елементи розкладатимуть розвинених сусідів. І, якщо ті, зіткнувшись з їхньою експансією, не схаменуться і не проведуть переоцінку гуманістичних цінностей, звузивши коло осіб, до яких вони придатні, їх суспільство також впаде в стагнацію та архаїку.

Росії не шкода, але справа не в ній

Це явище ми спостерігаємо сьогодні в країнах Заходу, найбільш очевидному вигляді принципово несоціалізованих іммігрантів із слаборозвинених країн. Але нездатність до соціалізації який завжди настільки очевидна, а коло слаборозвинених країн ширше, ніж прийнято думати. Так, архаїчна НДР, поглинена ФРН, дестабілізувала її на десятиліття, до того ж, з незрозумілим поки результатом.

Крім того, навіть усвідомлення небезпеки не дорівнює здатності виправити ситуацію. Небезпека радикального ісламу, що замикається з місцевими маргіналами, яких помилково називають "лівими", на Заході вже бачать, але ще не готові їй протистояти, оскільки ефективний спосіб лише один: позбавлення тих, хто існує на соціальну допомогу, права голосу і депортація нездатних чи не бажаючих соціалізуватися у новому суспільстві.

Перегини у своїй як можливі, а й неминучі, але чи можна уникнути цих заходів? Можна — ціною чергових Темних століть. Ми вступили в період, коли світова архаїка консолідується, готуючись дати Заходу рішучий бій, а це означає кінець стабільності за будь-якого його результату. Але світова архаїка у своєму нинішньому вигляді мешкає на ресурсі розвинутих країн. Саме вони забезпечили відсталим країнам зниження дитячої смертності, що викликало приріст населення, дали можливість нагодувати це населення, переважно, власним коштом, і, що набагато гірше, дозволяють озброювати його щодо сучасною зброєю. Якщо архаїці вдасться обрушити Захід, вона втратить економічну базу, і обрушиться слідом. Ця катастрофа може розтягнутися на довгий час, але її фінал неминучий.

Щоб уникнути обвалу, Заходу потрібна політична воля, яка спирається на активну і злу меншість, здатну самоорганізуватися і готову вдатися, серед іншого, і до недемократичного насильства, захищаючи західні цінності. Але нічого подібного на Заході сьогодні немає, у Європі вже принаймні. Остання надія залишається на США, але й там все дуже складно.

Цивілізація на краю

Війна проти України, а потім проти Ізраїлю виявила тісний зв'язок світової архаїки, що згуртувалася в єдину систему. Гірше того, західний світ теж виточений їй, як трухлявий пень грибницею. Великі обсяги соціальної та гуманітарної допомоги, які зміг дозволити собі Захід, у поєднанні з непродуманим її використанням, без урахування віддалених наслідків, стали для агресивної архаїки найкращим поживним середовищем. Особи, які живуть за рахунок різних видів такої допомоги, отримали право голосу нарівні з тими, чия праця чи власність створюють для неї ресурс. Тим часом, ці категорії осіб, як усередині однієї країни, так і в сусідніх країнах за очевидною логікою, мають бути нерівноправними.

Так, якщо Газа існує виключно на гуманітарні подачки, які отримують безпосередньо або через структури ООН, то думка "представників Гази", де влада захоплена терористами з ХАМАС, а виборів не було з 2007 року, не повинна сприйматися як значуща. Але така постановка питання з незрозумілих причин вважається неприпустимою.

Другою проблемою є визнання прав власності, набутої в країнах з тоталітарними режимами, тобто, наперед сумнівним шляхом, нарівні з правами власності, законно набутої в ліберально-демократичних країнах. Третьою – визнання легітимними, нарівні з демократіями самих таких режимів. Четверта — визнання рівноцінності життів громадян розвинених демократій та жителів тоталітарних країн. Чотири ці припущення, які не раз довели на практиці свою порочність, але стали догмами, і створюють той простір, на якому затишно влаштувалися московські, пекінські, тегеранські та пхеньянські дипломати та демагоги. Як приклад можна навести одну з останніх заяв російської делегації в ООН, де в черговий раз фігурує "війна проти мирного населення Донбасу, яка почалася 9 років тому" — так у Росії називають проксі-агресію, розв'язану проти України навесні 2014 року. До речі, і ООН загалом, у її нинішньому вигляді, фактично працює проти Заходу та на підтримку світової архаїки.

Аналогічно українським подіям країни антизахідного блоку — Росія, Китай, Іран, КНДР, і архаїчні, або просто слабкі режими, які з тих чи інших причин поступаються тиску радикальних ісламістів, висвітлюють і події в Газі. Ізраїль у цій версії називають агресором та окупантом, а населення Гази – непричетним до злочинів ХАМАС. І те, й інше, очевидна брехня, але в рамках штучних табу та замовчування реальних проблем спростувати її майже неможливо.

Втім, її не потрібно спростовувати. Жодні аргументи не змінять ситуацію, яку можна вирішити лише силою чи капітуляцією. Причому капітуляція Заходу, навіть на одному з цих фронтів, а Україна та Газа — це два фронти однієї війни, неминуче за принципом доміно призведе до його повної здачі. З загибеллю, як уже сказано, всієї сучасної цивілізації та провалом у нові Темні віки.

Між капітуляцією та перемогою

Голос боротьби за перемогу на українському фронті – заклики до Заходу про збільшення військової допомоги, якісне та кількісне, до розмірів, достатніх для повного розгрому російської армії. Голос української капітуляції – пропозиція обміняти боротьбу за окуповані території на членство в НАТО. Звичайно, така пропозиція не може бути реалізована за довгим списком причин, але це безперечна заявка на обговорення умов здачі України. Голос боротьби за перемогу Ізраїлю – твердий намір воювати до повного знищення ХАМАС, незважаючи на витрати та жертви – і на страх іншим подібним угрупованням. Голос ізраїльської капітуляції – пропозиція розпочати переговори з ХАМАС або випустити його керівництво та бойовиків з території Гази живими, в обмін на припинення бойових дій. Голос перемоги США у війні з глобальною архаїкою поки що не склався, але частиною його, можливо, стане критика Байдена за ненадання Україні ефективних видів зброї в достатній кількості. Натомість обличчя і голос капітуляції США позначені вже цілком ясно - це Вівек Рамасвамі, з ідеєю запропонувати Путіну угоду щодо України: заморожування лінії фронту та обіцянка не приймати Україну до НАТО в обмін на "вихід Росії з військового союзу із Сі Цзіньпіном". Пропозиція нереальна, Москва вже не може піти з орбіти Пекіна, але, безперечно, капітулянтська. Обличчя боротьби з внутрішньою архаїкою, що послаблює Захід, теж змащене, але є і там здорові голоси. Ось, Владислав Іноземцев написав днями про те, чому соромно бути лівим, маючи на увазі архаїчних ліваків – захисників соціального паразитизму. А внутрішня капітуляція Заходу – це Захра Вагенкнехт та її прибічники. Словом, розвивання можливостей видно вже чітко. І тягнути час, ухиляючись від вибору, не вийде – час вийшов.

Відрізнити своїх від чужих

Яким буде вибір Заходу сказати сьогодні складно. Не виключено, що він, сильно ослаблений зсередини, вибере і капітуляцію, самогубну для всієї сучасної цивілізації. Розмову про те, що тоді робити Україні, залишимо до моменту, коли вона стане неминучою, якщо такий момент настане.

Якщо ж Захід вибере опір, виникне проблема кордону між своїми та чужими. При цьому носії російської культури для Заходу небезпечніші, ніж навіть радикальні ісламісти.

Небезпека росіян у цьому, що, формально соціалізуючись у країнах, вони експлуатують уразливості західного суспільства, здійснюючи соціальних хакинг. Втім, їхня природа рано чи пізно дається взнаки, виявляючись відкрито. Так, ліберальний блогер Рустем Агадамов, засвітився нещодавно хамською витівкою щодо білорусів. Його наступні вибачення були наскрізь фальшиві — він просто мімікруватиме краще.

Ще приклад: СБУ нарешті дісталася промосковської секти "АллатРа", яка 14 років працювала прямо під Києвом, поширюючи звідти свою діяльність по всьому світу. Викрити її з фактами в руках, як і будь-яку псевдорелігійну організацію, було складно. Москва, намагаючись вивести АллатРу з-під удару, у серпні 2023 року навіть визнала її в Росії "небажаною організацією", але це вже не допомогло.

Що зрештою? Час багатополярності, мультикультурності, загальної толерантності та очікування благополучного кінця історії закінчився. Ми вступаємо в епоху війни з архаїчними ордами, без пощади і без можливості паритетного перемир'я. Перемога буде або за нами, і без них, або за ними, але тоді без нас.

    Реклама на dsnews.ua