• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Недієздатний Трамп. Навіщо демократи згадали про 25-ту поправку

Незважаючи на дані опитувань, на протести, на пандемію, Трамп як і раніше зберігає непогані шанси залишитися в Білому домі на другий термін

Дональд Трам планує з 10 жовтня повернутися до активної виборчої кампанії
Дональд Трам планує з 10 жовтня повернутися до активної виборчої кампанії / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Президент США Дональд Трамп увечері 5 жовтня пройшов в Білий будинку через власноруч вибудувану ним тріумфальну арку з нагоди перемоги над Covid-19. Ворог, за його слівами, був повалений і взагалі боятися його не варто.

І він має намір в найкоротші терміни, з 10 жовтня, повернутися до активної виборчої кампанії, тобто братиме участь в передвиборчих мітингах.

Найімовірніше, без соціального дистанціювання і маски. Бо що є зараза для Трампа? Нічого, просто бруд на черевиках.

Правда, забруднилися, крім президента і першої леді, ще вісім співробітників Білого дому, серед яких прес-секретар Кейлі Макінені і політичний радник президента Стівен Міллер.

Навряд чи сам Трамп зверне на це увагу. Зараз, незалежно від того, чи є у нього коронавірус насправді чи ні, Трамп, як і прогнозувала "ДС", буде вичавлювати всі соки зі своєї перемоги над ковідом, щоб оформити більш важливу перемогу — на виборах.

Схоже, конкретної "коронавірусної" тактики у нього немає. Президент просто мечеться, допускаючи часом помилки.

Однією з них стала його раптова відмова від переговорів з демократами щодо нового пакета допомоги бізнесу і простим американцям в умовах пандемії.

Реклама на dsnews.ua

"Слони" хочуть затвердити секторальну допомогу. Наприклад, авіакомпаніям, які змушені звільняти своїх працівників.

Демократи ж наполягають на широкому пакеті, куди увійде фінансування проведення тестів на віруси, закупівля медобладнання тощо. Спочатку пакет оцінювався в $3 трлн, але демократи погодилися скоротити суму до $2,2 трлн.

Білий дім наполягає на подальшому зниженні до $1,6 трлн. Обговорення тривало, поки у вівторок Трамп несподівано не "відкликав" республіканців-переговірників. А вже в середу скликав усіх назад.

Поведінка президента насторожила Демпартію. Вірніше, до витівок його вони вже звикли, просто в цьому конкретному випадку демократи побачили певні можливості.

У четвер спікер Палати представників США Ненсі Пелосі заявила, що американці повинні знати, як насправді почувається президент, оскільки поводиться він дивно, а ще добре б розповісти, як і коли він заразився.

З метою встановити істину Пелосі анонсувала внесення до Конгресу законопроєкт, яким передбачено створення комісії, яка розгляне можливість застосування 25-ї поправки до конституції, в якій закладено механізм передачі повноважень президента віцепрезиденту, якщо глава держави більше не може виконувати свої обов'язки.

Поправка була прийнята в 1967 р. після вбивства Джона Кеннеді.

Трамп же живіший за всіх живих. Тому особисто його стосується четвертий розділ цієї поправки.

Він говорить:

"Якщо віцепрезидент і більшість вищих посадових осіб виконавчих департаментів або такого іншого органу, який Конгрес може законом передбачити, передають голові pro tempore Сенату і спікеру Палати представників письмову заяву про те, що президент не в змозі здійснювати повноваження і обов'язки своєї посади, віцепрезидент негайно приймає на себе повноваження і обов'язки цієї посади які виконуючий обов'язки президента".

Вірний Майк

Насилу віриться, що Майкл Пенс погодиться відібрати у Трампа владу. А без нього не зважаться на "переворот", яким Трамп безперечно охрестить всю процедуру, і члени федерального уряду.

Так, Дональд Трамп — грубіян і невіглас. Так, в його адміністрації колосальна текучка кадрів. Так, він успішно налаштовує проти себе своїх же підлеглих, змішуючи їх з брудом.

Однак Майк Пенс, зауважимо, належить до числа тих "щасливчиків" (ну, або гнучких диваків), які з Трампом з самого початку каденції.

Хоча ще тоді, навіть раніше — під час виборчої кампанії в 2016 р. — представники обох партій на підставі скандальних заяв Трампа і оцінок психологів обговорювали можливе застосування 25-ї поправки.

Анонімний автор книги "Попередження", що з'явилася на полицях восени 2019 р., який також приховав ім'я, коли публікував скандальну колонку в The New York Times про свого роду підпілля в Білому домі, яке всіма силами протидіє навіженству Трампа, пише, що Майкл Пенс готовий був підтримати застосування 25-ї поправки.

Але Республіканська партія і співробітники адміністрації вирішили, що таким чином створять небезпечний для них прецедент, і визнали безпечнішим організувати горезвісний "Опір", який намагався хоч якось утримувати президента в шорах.

З того часу спливло багато води. Президент зміг пережити Рашагейт і Українагейт. Мало того, Трамп підім'яв під себе адміністрацію і партію і зламав систему стримувань і противаг.

Тому Пенсу на сьогодні немає ніякого резону ризикувати своєю шкурою заради спроби позбавити Трампа влади.

Те, що лідер демократів в нижній палаті Конгресу знову дістала з курної полиці 25-ту поправку, значною мірою свідчить про відсутність передвиборчого креативу у Демпартії.

Навіть складається враження, що демократи після холодного душу з Хілларі Клінтон просто не вірять у власну перемогу. Нехай велика частина соцдосліджень і пророкують перемогу Джозефу Байдену.

Хоча звинувачувати в цьому "ослів" все-таки не варто. Їхні побоювання не безпідставні саме з урахуванням досвіду 2016 р., коли Клінтон теж була фаворитом, а під час голосування навіть отримала більшу кількість голосів. Але все вирішили виборці. Аналогічна ситуація може повторитися і в 2020 р.

Незважаючи на дані опитувань, на протести, на пандемію, Трамп як і раніше зберігає непогані шанси піти на другий термін.

Демократи намагаються розбудити в американців їхнє раціо. Дональд Трамп же успішно грає на емоціях, апелюючи насамперед до свого виборця з глибинки — людині працюючій, нерідко побутовому ксенофобу та конспірологу, який, по-перше, з підозрою ставиться до всіх цих соціологів у костюмчиках; по-друге, віддає перевагу шоу над здоровим глуздом.

А Трамп — дока щодо шоу. В черговий раз він це підтвердив під час перших дебатів з Байденом, які, згідно з опитуваннями, йому програв. Але і Клінтон він теж дебати програв, а в підсумку карта примітивізму і простих, зрозумілих емоцій виявилася сильнішою за туза раціональності.

Тому він продовжує накачувати електорат теоріями змови. Одна з них — це, звичайно ж, страшилка про підготовку масової фальсифікації під час голосування поштою.

Друга — підступи демократів, які виявляються навіть в тому, що Комісія з проведення дебатів, згідно з повідомленням штабу Трампа, підігравала Байдену.

Таким чином, кампанія президента окреслила його образ як жертви "ліваків-демократів". І на співчутті Трамп, який тільки-но перехворів і ще не до кінця одужав, може в'їхати в 2021 р. як президент Сполучених Штатів, двічі вигравши вибори і програвши всі дебати.

    Реклама на dsnews.ua