• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.1
Спецпроєкти

Переказуватимуть новинки: у Росії дозволили книжкове піратство

Група російських видавництв "Ексмо-АСТ" випускатиме перекази книг, на які не змогли отримати права

Ілюстративне фото
Ілюстративне фото / Pixabay
Реклама на dsnews.ua

Про це повідомили у самій компанії, передає "ДС" із посиланням на Комерсант, передає "ДС".

Зазначається, що видавнича група, до якої входять "Ексмо", АСТ, "Бомбора", "Манн, Іванов, Фербер" та інші, розглядає можливість випускати книги видавництв, що пішли з Росії, у вигляді "саммарі", або короткого викладу.

Перше "саммарі" вона випустить 16 лютого 2023 — це переказ мемуарів принца Гаррі видавництва Penguin Random House, яке після повномасштабного вторгнення РФ в Україну не працює з російськими компаніями. За цим принципом "Ексмо-АСТ" планує в майбутньому випустити книгу Джен Сінсеро "Не ний", права на яку не вдалося продовжити.

"Ексмо-АСТ" вважає ідею "стартапом, який допоможе частково вирішити проблему доступності новинок нон-фікшен, та альтернативою примусовій ліцензії". До того ж, закон про цитування це не порушує: автори переказуватимуть книги "своєю мовою" — не використовуючи уривки з них. Таким же чином у Росії працює, наприклад, сервіс Smart Reading.

Деякі видавництва, проте, розкритикували ідею. У Individuum не заперечують, що переказ не порушує законів, але кажуть, що "чисто по-людськи так робити не варто". З цим згодні і в Ad Marginem Press. За словами видавця, на ринку багато інших книг, на які "вільно продаються права".

"(Випуск книг у переказі) — високоризиковий прецедент для всього ринку: допускати піратство в тому чи іншому вигляді — а формат "саммарі" можна вважати завуальованим піратством, — значить відкидати російський ринок легального контенту на кілька років назад", — говорить анонімний співрозмовник "Комерсанта" у середовищі видавців.

Максимальний штраф за порушення авторських прав у Росії — це вартість проданих книг, помножена на дві, кажуть юристи. Але на даний момент багато видавництв "воліють не порушувати позовів у російських судах".

Нагадаємо, заступник секретаря ради безпеки Росії Дмитро Медведєв запропонував легалізувати піратський доступ у країні до всіх західних продуктів (від кінофільмів до промислового софту) і назвав це "відповідними санкціями".

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua