• USD 26.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Польща визнала пріоритет національного права над європейським: в ЄС обурені, Угорщина підтримує

Між Польщею та Євросоюзом розгортається правовий конфлікт. Конституційний суд Польщі 7 жовтня визнав верховенство національного законодавства над правовими нормами ЄС. В Єврокомісії обурені рішенням і заявляють, що закони ЄС є пріоритетними для всіх країн-членів. Водночас Угорщина офіційно підтримала позицію Польщі

Реклама на dsnews.ua

Кониституційний суд Польщі розглядав заяву прем'єр-міністра Матеуша Моравецького щодо закріпленого в договорах принципу верховенства права ЄС над національним законодавством, передає "ДС" з посиланням на TVN24.

Рішення кілька разів відкладалося, останній раз це було 30 вересня. У четвер рішення було ухвалене більшістю голосів, двоє суддів висловили незгоду.

Уряд на чолі з партією "Право і справедливість" (PiS) залучений в серію суперечок з ЄС з найрізноманітніших питань, від судів і свободи ЗМІ до прав ЛГБТ. Ця справа стосувалася кардинальних змін, які останнім часом правляча партія "Право і справедливість" внесла до судової системи, заявивши, що вони необхідні для того, щоб витіснити пережитки комуністичної епохи, що закінчилася три десятиліття тому.

Опозиція, інші країни ЄС, Сполучені Штати та міжнародні правозахисники всі засудили зміни як захоплення влади, спрямовані проти критиків і підпорядкування судів уряду.

"Верховенство конституційного права над іншими джерелами права прямо випливає з Конституції Республіки Польща. Сьогодні (ще раз) це було чітко підтверджено Конституційним судом", — написав у Twitter офіційний представник уряду Пьотр Мюллер.

Критики попереджають, що оспорювання верховенства права ЄС ставить під загрозу не тільки довгострокове майбутнє Польщі в Союзі, а й стабільність самого блоку.

У Єврокомісії у відповідь заявили, що рішення Конституційного суду Польщі викликає серйозні побоювання щодо верховенства права ЄС і авторитету Суду Європейського Союзу.

"Комісія підтримує і підтверджує основоположні принципи правового порядку ЄС, а саме, що: право ЄС має пріоритет над національним законодавством, включаючи конституційні положення; всі постанови Європейського Суду обов'язкові для всіх органів влади держав-членів, включаючи національні суди", — сказано у заяві виконавчого органу ЄС.

Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що "глибоко стурбована" цим рішенням і що комісія зробить все можливе для забезпечення першості законодавства ЄС у Польщі.

Європейська комісія детально проаналізує рішення Конституційного суду Польщі і визначиться з подальшими кроками.

"Комісія без вагань скористається своїми повноваженнями відповідно до Договорів для забезпечення однакового застосування і цілісності законодавства ЄС", — додається у заяві.

Водночас Угорщина підтримала рішення польського суду про те, що деякі закони ЄС несумісні з Конституцією Польщі, і закликала інституції Європейського Союзу "поважати суверенітет держав-членів"

Як повідомляє Reuters, прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підписав у суботу урядовий указ, вітаючи рішення Конституційного суду Польщі.

Будапешт заявив, що рішення польського суду в четвер було спричинено "поганою практикою інституцій ЄС", які намагалися відібрати певні повноваження від держав-членів.

"Першість права ЄС може застосовуватися лише в тих сферах, де ЄС має повноваження, основи для цього були викладені в договорах ЄС", — йдеться в угорському указі.

Інституції ЄС повинні поважати національну ідентичність держав-членів, додає документ.

Як повідомляла "ДС", Єврокомісія подала до суду ЄС позов проти Польщі з проханням ввести економічні санкції через судову реформу, яка суперечить європейським нормам і обмежує незалежність суддів.

У відповідь Польща звинуватила Єврокомісію у агресії щодо свого правопорядку та спробі обмежити польський суверенітет.

6 жовтня Суд ЄС постановив, що Польща порушила демократичні принцципи незалежності судових органів, відсторонивши суддю, який публічно критикував судову реформу в країні.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua