• USD 28.4
  • EUR 32.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Республіка Сербська почала процес виходу зі складу Боснії і Герцеговини: в ЄС та США обурені

Парламент автономної Республіки Сербської 10 грудня прийняв рішення про початок процедури виходу з державних інституцій Боснії та Герцеговини. ЄС, США, Британія, Німеччина, Франція та Італія засудили рішення

Реклама на dsnews.ua

Про це пише Radio Free Europe/Radio Liberty, передає "ДС".

10 грудня депутати проголосували за початок процедури виходу Республіки Сербської з боснійської армії, служб безпеки, податкової та судової систем.

Вони також проголосували за декларацію, яка закликає до розробки нової конституції Республіки Сербської і зазначає, що "всі закони, введені міжнародним високим представником Боснії, є "неконституційними".

Більшість опозиційних депутатів вийшли або бойкотували голосування, заявивши, що ініціатива відокремлення не може бути реалізована без додаткового кровопролиття в країні.

Європейький Союз, Сполучені Штати Америки, Велика Британія, Німеччина, Франція та Італія засудили рішення парламенту Республіки Сербської почати процедуру виходу з державних інституцій Боснії і Герцеговини.

"Члени правлячої коаліції в Республіці Сербській повинні усвідомлювати, що продовження цього тупикового шляху кидання виклику Дейтонським рамкам завдає шкоди економічним перспективам, загрожує стабільності країни та всього регіону та ставить під загрозу майбутнє БіГ із ЄС", — йдеться у спільній заяві, опублікованій Представництвом ЄС у Боснії.

Наголошується, що посилення напруженості та блокування функціональності інституцій обмежить доступ громадян до економічних можливостей, стримуватиме інвестиції та завадить боротьбі з корупцією.

"Політики Республіки Сербської і Боснії і Герцеговини мають можливість відновити діалог і терміново знайти рішення…Тепер у центрі уваги має бути просування вперед у реформах, важливих для громадян і на шляху приєднання до ЄС", — йдеться у заяві.

Нагадаємо, Боснія та Герцеговина перебуває в затяжній політичній кризі через сепаратистські кроки Республіки Сербської. Наростають побоювання, що мирна угода, яка завершила війну 1992-95 років, може бути зруйнована, що поставитить під загрозу регіональну стабільність.

Дейтонські мирні угоди створили в рамках Боснії та Герцеговини два автономні утворення, які мають спільні інституції: Республіку Сербську та Боснійсько-хорватську федерацію. Угода також передбачає контролюючу посаду Високого представника у Боснії і Герцеговині від імені міжнародної спільноти, однак його повноваження не визнає Росія та Республіка Сербська.

Представник Республіки Сербської в керівному органі БіГ Мілорад Додік неодноразово погрожував вийти з інституцій державного рівня, описуючи Боснію як "експеримент міжнародної спільноти" і "неможливу нав’язану країну". Протягом багатьох років Додік виступав за відділення Республіки Сербської та за те, щоб вона стала частиною сусідньої Сербії.

В політичній кризі в Боснії часто також відзначають роль Росії. Відзначимо, що раніше лідер боснійських сербів Мілорад Додік подарував главі МЗС Росії Сергію Лаврову старовинну українську ікону, яка оцінюється в 12,5 млн євро.

 

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua