• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Самітник з комплексом месії. Хто стоїть за витоком таємних документів із Пентагону

Молодший спеціаліст ВПС Нацгвардії Массачусетсу Джек Тейшера створив собі "онлайн-родину", аби вражати її своїми хистом та знаннями

Реклама на dsnews.ua

Схоже, історія з витоком секретних документів з Пентагону позбавлена вже інтриги у тому, як і чиїми зусиллями він стався. Розслідування The Washington Post, доповнило картинку після того, як Bellingcat встановив, що витік стався на кількох геймерських Discord-серверах.

Спойлер: оприлюднення файлів, почасти з грифом "таємно" і "надтаємно", — не результат дій "геніальної" розвідки Росії. Там все стабільно. І, як то кажуть, від "творців "Солсберецьких шпілів" та "Київ за три дні".

Насправді в цьому шпигунському трилері-драмі все з одного боку куди прозаїчніше, а з іншого, водночас, куди цікавіше. І з елементами комедії, що з’явилися після того, журналісти WP Шейн Гарріс і Семюель Оакфорд вийшли на знайомих людини з нікнеймом OG. Саме вона мала доступ і незаконно копіювала ці документи, що зараз дозовано викидаються у мережу.

Виявилося, що OG, якому приблизно 20 років, є працівником, ймовірно найнижчої ланки з тих, хто має доступ до таємних документів, на одній військовій базі США, назва якої не оприлюднюється. І хоча там заборонені телефони та інші гаджети, він усе ж, вочевидь, у порушення правил знайшов спосіб виносити файли за межі місця роботи – передруковував оригінали вручну, через що система обліку не спрацьовувала, та виносив складеними у кілька разів, починаючи з кінця минулого року.

З якою метою? Щоб дати відповідь на це питання, треба поглянути на всю історію WP.

Почалося ж все з Disccord-серверу чотири роки тому, де збиралися фанати, серед яких чимало геймерів і, власне, цей OG, популярного влогера Oxide, який спеціалізується на контенті про зброю, бронежилети та військову техніку. У 2020 р. деякі з них вирішили, що на тому сервері аж надто людно і для більш комфортного спілкування, якого так бракувало всім під час пандемії, про відеоігри, треба створити окрему закриту групу, яка отримала назву Thug Shaker Central, де адміністратором був OG.

Реклама на dsnews.ua

На сервері налічувалося 25 учасників. Половина з них взагалі з інших континентів: з Європи, Азії, Південної Америки.

OG – як адміністратор серверу був "цар і бог". Він почав вражати інших своїми знаннями у питаннях, в яких не тільки пересічні громадяни, але й більшість експертів зазвичай не можуть похизуватися обізнаністю через відсутність доступу до інформації, який мав цей OG. Як розповідає 18-річний співрозмовник WP, його особисто вражала майже пророча здатність OG передбачати дуже важливі події, які виходили потім на перші шпальти.

За деякий час OG, а саме наприкінці 2022 р. і після певної обробки, почав викладати надсекретні документи про війну Росії проти України, про неймовірно глибоке проникнення американської розвідки в спецслужби РФ, про стеження США за союзниками і опонентами, тощо.

Як він казав, суто для їх маленької компанії. Це була типу просвітницька робота, до якої OG ставився дуже серйозно. Співрозмовник WP вважає його розумною людиною, яка знала, "що робила, коли публікувала ці документи". Хоча зараз складається враження, що може і знав, але не оцінив наслідки, або навпаки прагнув цих наслідків, що визначиться вже під час службового розслідування.

Так чи інакше через брак часу, адже обробка документів займала купу часу, він потім почав "халтурити" – просто вкидати фотографії копій документів, подекуди демонструючи певні сторонні об’єкти, які можуть вказати на місце його перебування. А коли з часом ентузіазм друзів до його документів дещо вщух, страшенно ображався і обурювався. Хоча, як розповідає журналістам юнак, представники країн Східної Європи, зокрема з Росії та України, демонстрували неабияку зацікавленість у документах.

Врешті решт, хтось з його содіскордівців, власне, і скопіював документи, які потім вийшли за межі цього закритого серверу і пішли на інші ресурси – спершу на Discord-сервер, пов’язаний з іншим ютубером, Wow Mao, потім до серверу Minecraft Earth Map, а згодом і до рук російської розвідки, яка почала деякі з них використовувати у своїх ІПСО.

Щодо OG, то за словами 18-річного співрозмовника WP, він зараз помітно нервує, навіть панікує і, вочевидь, вирішив залягти на дно через розслідування у Пентагоні.

І небезпідставно, адже копіювання, викрадення і оприлюднення таємних документів – це злочин. Дивно, що OG, який так старанно створював собі імідж вкрай розумного і обдарованого майже, як пише видання, Джейсона Борна, про це не подумав.

Хоча може ці ігри в суперагента і позбавили його пильності та розуму? Адже, згідно описів, які надали джерела WP, OG – це самотня молода людина ультраконсервативних поглядів з комплексом месії. Він расист і антисемит. Він також дуже любить зброю і вміє нею користуватися, що було ще однією причиною для захвату ним його юною авдиторією. І він конспіролог, який хоч і є патріотом США, але вважає, що поточна система вкрай недосконала, а спецслужби контролюють все і пригнічують громадян.

І він – людина спрагла не тільки до спілкування і друзів, але й до поваги і захоплення. Людина з купою амбіцій, які він прагнув якось реалізувати, зокрема через створення власної чи то родини, чи то організації-напівсекти, члени якої будуть відданні один одному.

Цього йому вдалося досягти. Він мав закриту спільноту, учасники якої на момент створення були ще підлітками і дійсно його дуже поважають, і діхто з них навіть готовий захищати від федералів – мовчати про його місце перебування.

Невідомо, як далеко заходили його плани та прагнення. Чи були вони у перспективі за межами просто створення цього клубу за інтересами з жорсткою вертикаллю влади? Чи може це і був максимум для нього – просто певне коло лояльних однодумців, перед якими можна безпечно хизуватися власними чеснотами та знаннями.

Що в дечому нагадує чудову німецьку картину Die Welle ("Хвиля") режисера Денніса Ганзеля за мотивами експерименту "Третя хвиля", проведеного вчителем історії з Пало-Альто, про тяжіння за певних обставин до авторитарності, що для німців, до речі, є також саморефлексією. Як і у цьому фільмі, для OG все скінчилося погано, най ще й не скінчилося формально, бо федерали, схоже, його ще не знайшли. Але це питання часу. Тим більше, що сьогодні у The Wall Street Journal з'явилася інформація, що винуватцем витоку є 21-річний нагцгвардієць Джек Тейшера. Тож, цілком ймовірно, що він вже затриманий або про це стане відомо у найближчий час.

    Реклама на dsnews.ua