• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Спецслужби майбутнього. Штучний інтелект змінить всю розвідку

В майбутньому машини будуть шпигувати і за людьми, і за іншими машинами

Дисплей для розпізнавання осіб і штучного інтелекту
Дисплей для розпізнавання осіб і штучного інтелекту / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Колишній технічний директор і заступник директора з розвитку Національного агентства геопросторової розвідки (NGA) Ентоні Вінчі в статті для журналу Foreign Affairs розповів про те, яке майбутнє чекає розвідку з розвитком штучного інтелекту.

Люди шпигують один за одним споконвіку. Щоб знати, чим займаються і що планують робити інші, люди спостерігали, стежили і прослуховували, використовуючи інструментарій, який постійно поліпшувався, але ніколи не міг бути заміною господареві — людині.

Ситуацію повністю змінюють штучний інтелект (ШІ) і автономні системи. В майбутньому машини будуть шпигувати за машинами, щоб знати, що інші машини роблять або планують робити. Розвідувальна робота, як і раніше, буде полягати в крадіжці і захисту секретів, але способи збору, аналізу і розкриття секретних даних будуть принципово іншими.

Військові футуристи вже визнали факт кардинальних змін, а деякі охрестили появу ІІ і автономних систем зброї «революцією у військовій справі». Кажучи про розвідку, їх появу можна назвати «революцією в розвіддіяльності». З появою RIA (Revolution in Intelligence Affairs) машини стануть більше ніж просто інструментами для збору та аналізу інформації. Вони стануть споживачами розвідувальної інформації; тими, хто приймає рішення, і навіть стануть цілями операцій інших ІІ. Кінцевою метою цих машин, як і раніше, будуть політичні, соціальні, економічні та військові взаємини, проте машинний інтелект буде працювати з такою швидкістю, масштабом і складністю, що спецслужби, керовані людиною, не зможуть за ним встигати. RIA не зупинити. Міць технологічних інновацій і конкуренції вже допомогли його приходу в світ. Тому розвідувальне співтовариство США має прийняти RIA і готуватися до майбутнього, в якому домінуватиме ІІ, інакше вони ризикують втратити свої конкурентні переваги.

Революції не виникають на порожньому місці. Витоки RIA сягають XX століття, коли нові технології, такі як телекомунікації і комп'ютери, зробили розвідку витонченішими. Люди так само були агентами спецслужб, але замість того щоб самостійно підслуховувати, аналізувати і робити прогнози, використовували все більш потужні пристрої та обчислювальні інструменти для розширення своїх можливостей.

За останні 20 років ця тенденція посилилася, що призвело до величезного збільшення обсягу даних, доступних спецслужбам. Секретні і комерційні пристрої — від ботів в мережах до автономних дронів і невеликих супутників в космосі — тепер надають більше інформації, ніж будь-коли зможуть люди. У 2017 р. Національні агентство геопросторової розвідки прогнозувало, що обсяг даних, які його аналітикам доведеться аналізувати, виросте в мільйон разів протягом п'яти років. Такі величезні обсяги даних і швидкість, з якою їх можна отримати, спровокували запеклу конкуренцію в гонитві за засобами їх обробки — що в свою чергу призвело до автоматизації, аналізу big data і появи штучного інтелекту. Стимул не відставати неймовірний: країни, спецслужби яких можуть швидко обробляти величезні обсяги складних даних, будуть мати перевагу перед тими, які цього не можуть.

Паралельний перехід збройних сил по всьому світу до автономних систем і штучного інтелекту ще більше посилив конкуренцію: розвідувальні служби повинні мати можливість отримувати і підтримувати передові бойові системи. На сьогоднішній день американські військові експлуатують понад 11 тис. безпілотних авіаційних систем і ще більше підводних, космічних і наземних. Крім того, підрозділи кібербезпеки США мають справу з мільйонами ботів в мережі, а також з мільярдами пристроїв інтернету речей, які діють як сенсори. Для нормальної роботи ці системи, що постійно розвиваються, потребує власної розвідки, а значить, незабаром вони стануть головними шпигунами.

Реклама на dsnews.ua

Ще більш революційним буде перехід до автономних систем як об'єктів розвідки, тобто коли машини почнуть шпигувати і обманювати інші машини. Ймовірний сценарій майбутнього може включати в себе систему ІІ, якій доручено аналізувати конкретне питання, наприклад, чи готується противник до війни. Інша система, керована противником, може цілеспрямовано вводити дані в першу, щоб зірвати її аналіз. Перша система могла б навіть дізнатись про це хитрощі і врахувати підроблені дані, діючи при цьому так, ніби нічого не сталося, і тим самим вже обманюючи обманщика. Такий вид обману «шпигун проти шпигуна» завжди був складовою розвідки, але незабаром він буде взятий на озброєння і повністю автономними системами. В даному замкнутому інформаційному циклі розвідка і контррозвідка можуть проводитися без втручання людини.

Щоб зрозуміти, що поставлено на карту, розглянемо аналогію з фінансового світу. Високошвидкісні системи кількісної торгівлі покладаються на алгоритми, які визначають зміни на світових фондових ринках, аналізують величезні обсяги даних для складання прогнозів, а потім автоматично, за лічені мікросекунди, укладають угоди. Люди з такою ж швидкістю і масштабом працювати не можуть. Щоб не відставати від конкурентів, навіть найбільш консервативні інвестиційні компанії все більше покладаються на системи кількісної торгівлі. Спецслужбам, щоб вести боротьбу один з одним за секретні дані, також все частіше потрібна допомога штучного інтелекту і автономних систем.

І тому машини перетворюються в головних збирачів, аналітиків, споживачів і цілі розвідки, всьому американському розвідувальному співтовариству доведеться модернізуватися. Ця еволюція повинна початися з величезних інвестицій в технології штучного інтелекту і автономізації, а також зі зміни концепцій операцій, які дозволять спецслужбам як обробляти величезні масиви даних, так і передавати отримані дані безпосередньо автономним машинам. І тому практично все працює через мережі, які створюють деяку форму електромагнітної сигнатури або даних, радіоелектронна розвідка, зокрема, повинна бути локусом еволюції ІІ. Як і у випадку з геопросторової розвідкою. Вже скоро на Землі в міру збільшення числа супутників та інших датчиків все буде добре видно зверху — стан, який федеральний центр досліджень і розробок Aerospace назвав «сингулярностью GEOINT». Просторова розвідка, як і радіоелектронна, повинні будуть радикально розширити можливості ІІ, щоб встигати обробляти цих дані.

На сьогоднішній день американські спецслужби надто структуровані у виконанні своїх функцій — збирають і аналізують окремі типи даних, отриманих завдяки радіоелектронної або геопросторової розвідки. RIA може змусити розвідувальне співтовариство переглянути таке дроблення. Електромагнітна інформація — це електромагнітна інформація, яка надходить з супутника або пристрою інтернету речей. Різниця в походженні не має великого значення, якщо необроблені дані не вивчає людина, поки ІІ може відразу визначити закономірності у всіх даних. Поділ на цивільну та військову розвідкою аналогічно буде нівельовано, оскільки цивільна інфраструктура, така як телекомунікаційні системи, буде мати таку ж цінність для військових цілей, як і військові системи зв'язку. У цих реаліях таке дроблення функцій розвідки буде швидше перешкодою, ніж підмогою для розвідоперацій.

RIA також може привести до появи нових організацій. Якщо колись ключовим елементом розвідки була людина, то нині таким є пристрій і програмне забезпечення, наприклад, сенсори або дрони. В ході розвідувальних операцій ці пристрої будуть постійно поліпшуватися, отже під приціл потрапляють не тільки пристрої, але і розробники і виробництво, де їх випускають. У найближчому майбутньому знання про ІІ і технології автономних систем, ланцюжках поставок і венчурному капіталі будуть так само важливі, як і розуміння ісламської фундаменталістської ідеології в минулому. Сполученим Штатам можуть знадобитися нові відомства для вивчення цих областей. Як мінімум їм необхідно буде розширити існуючі управління економічної і технологічної розвідки, так само як вони збільшили підрозділи по боротьбі з тероризмом після 11 вересня.

Разом з розвитком національної розвідки США під RIA йому також буде потрібно обмежувати можливості супротивників справи те ж саме. Зокрема, гальмуючи і зриваючи їх спроби дістати більш потужний ІІ. Створення перешкод для розробки і розвитку штучного інтелекту і автономних систем противника матиме все більше значення. Що зажадає скритності в діях, деякі з яких здійснять машини. Наприклад, США можуть вводити помилкові дані в систему машинного навчання противника, щоб обдурити або загальмувати ворожу систему штучного інтелекту.

Але точно так само, як США будуть полювати за ІІ і автономними системами супротивників, так і їхні суперники спецслужби будуть полювати за американськими системами. Як наслідок, Сполученим Штатам доведеться створити нову модель оборони і застосовувати нові форми контррозвідки. Тому офіцери контррозвідки потребуватимуть як в класичних прийомах, так і в отриманні нових економічних і технічних знань. Загалом RIA викличе зміни на всіх рівнях розвідки, включаючи організації, навчання, технології, концепції операцій і контррозвідку.

Збір і аналіз розвідданих можуть перестати бути виключно або навіть головним чином вотчиною людини, але їх кінцевою метою, як і раніше, будуть знання про уряди, товариства і збройні сили. Більш того, люди привнесуть в розвідку творчість, співчуття, розуміння і стратегічне мислення, в чому машини навряд чи в осяжному майбутньому зможуть змагатися з людьми. В результаті начальники відділів, куратори та аналітики ще довго будуть грати важливу роль, хоча характер їх роботи може змінитися.

Проте, RIA все ближче, і розвідувальному співтовариству доведеться адаптуватися і прийняти його. Опір змінам в минулому приводив до катастроф: наприклад, коли ВМС США перед Другою світовою війною відмовилися замінити лінкори авіаносцями. Військово-морським флотом керували моряки, які не розуміли значення досягнень в області авіації, що дозволило Японії завдати нищівного удару по Перл-Харбору. Точно так же розвідувальне співтовариство часто керується людьми, які не завжди можуть бачити (або приймати) неминучість приходу ІІ. Спецслужби повинні подолати культурні бар'єри, інвестувати в технології і змусити цілі відділи працювати над розвитком штучного інтелекту і аналізом, заснованому на автоматизації. Якщо Сполучені Штати відмовляться розвиватися в цьому напрямку, вони ризикують дозволити Китаю або іншому противнику здобути технологічну перевагу, яка Вашингтону буде не по зубах.

    Реклама на dsnews.ua