• USD 29.3
  • EUR 30.8
  • GBP 35.9
Спецпроєкти

Взаємовигідний нейтралітет. Як французька компанія допомагає російській пропаганді

Мовлення російських пропагандистських ресурсів у Європі та Росії через супутники здійснюється завдяки компанії Eutelsat

Російська пропаганда
Російська пропаганда / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Автор Wired Джастін Лінг у своїй статті звернув увагу на механізми, які дають змогу пропагандистам Кремля поширювати дезінформацію та підтримувати війну з Україною.

Незабаром після вторгнення Росії до Південної Осетії в 2008 р. – на територію свого південного сусіда, фактично анексовану, кілька грузинів спільно створили новий російськомовний телеканал, опозиційний до Кремля, — канал ПІК.

За сприяння громадської телерадіокомпанії Грузії вони підписали п'ятирічну угоду із французьким супутниковим оператором Eutelsat про мовлення на Кавказі. Але в 2010 р., вже за два тижні після запуску каналу, Eutelsat повідомив ПІК про припинення співпраці. Їхнє місце на супутнику пообіцяли групі "Газпром-медіа", яка є стовпом медійної екосистеми, що жорстко регулюється Москвою.

Канал ПІК заявив тоді, що "Інтерсупутнику" та "Газпром-Медіа Груп", які ретранслюють кремлівські наративи, де-факто передали монополію на супутникове мовлення серед російськомовної аудиторії". Так, канал ПІК через рік отримає доступ до іншого супутника Eutelsat, але з сателітом не все було добре і в 2012 р. він припинив функціонувати.

Більше ніж 10 років по тому Росія намагається ще більше зміцнити свою інформаційну гегемонію в регіоні. І знову в цьому допомагає їй Eutelsat. Однак двоє профільних фахівців вважають, що союзникам України час вже активізуватися і змусити Eutelsat обрати правдиві репортажі про ситуацію в Україні замість дезінформації, що ретранслюється Росією.

"Це не нормально, що для пропагандистської війни використовується французький супутник", — каже Андре Ланж, один із членів Комітету імені Дені Дідро. Якщо їхні заклики почують, "вони матимуть ефект вибуху бомби для російських ЗМІ", — додає Джим Філіпофф, ексгенеральний директор Kyiv Post, він також є членом Комітету імені Дідро.

У сформованої в березні організації Філіпоффа і Ланжа, по суті, є лише одна рекомендація: відключити ключових російських провайдерів супутникового телебачення від супутників Eurosat і замінити їх каналами, що передають в Росію незалежну і достовірну інформацію. "Це наша кінцева мета — фактично включити альтернативні медіа-канали, які не контролюються російським урядом, до російського телевізійного простору", — сказав Філіппов в інтерв'ю Wired.

Реклама на dsnews.ua

Російське телебачення повсюдно й незмінно підтримує війну проти України, покірно розповсюджуючи пропаганду Москви — і часто — дезінформацію. Супутникове телебачення у цьому плані дуже важливе, особливо для районів, де є проблеми із широкосмуговим зв'язком. За оцінками Ради Європи, близько 30% російських домогосподарств оплачують супутникове телебачення. За словами Філіппоффа, приблизно половина жителів країни має вдома супутникові тарілки.

Ці тарілки значною мірою відкалібровані для прийому сигналів із п'яти супутників, якими управляє Eutelsat. Два найважливіших супутника знаходяться на орбіті 36° східної довготи, забезпечуючи покриття більшої частини Східної Європи та західної частини Росії: один, 36B, належить безпосередньо Eutelsat; інший, 36C, належить російському уряду та здається в оренду компанії Eutelsat, яка, у свою чергу, здає площі російським телеоператорам. Інші три супутники належать безпосередньо Росії, але управляються Eutelsat і охоплюють центральну, північну та східну частину Росії.

Два російські оператори цих супутників — "Тріколор" та НТВ+ — транслюють безліч російських, європейських та американських каналів — від ура-патріотичних новин "Першого каналу" до каналів Disney. Але деякі з них останні місяці були виключені. Так, наприклад, CNN припинив мовлення після вступу в силу нових законів про цензуру ЗМІ в Росії; інші, як Euronews, були заблоковані вже Кремлем.

На думку Комітету Дідро, якщо Eutelsat виключить у свою чергу ці дві російські телекомпанії, то зможе замінити їх безліччю безкоштовних каналів.

"Що сприятиме серйозному розвитку медіапростору, — каже Філіппофф. — Є чимало російських журналістів, змушених покинути країну, які хотіли б працювати на безкоштовному телебаченні, доступному в Росії". Філіппофф, зокрема, відзначив телеканал "Дощ", закритий Москвою. Також до супутників Eurosat може підключитись і "Радіо Свобода". Щоб отримати доступ до цих каналів, користувачам просто потрібні дешеві ресивери, які неважко знайти.

Захід вже доклав певних зусиль, спрямованих на зміцнення у Росії незалежної журналістики. Так, уряд Великобританії збільшив фінансування "Бі-бі-сі", щоб протистояти російській дезінформації; видання на зразок The New York Times створили канали у надзвичайно популярному в Росії Telegram; а провайдери VPN оперативно формують нові маршрути, оминаючи інтернет-фільтри Москви.

Все просто насправді: французький оператор супутників відповідає за механізми, завдяки яким мільйони росіян дивляться саме підконтрольні Кремлю ЗМІ. Якщо Eutelsat вирішить розірвати договір оренди і надати місце на супутниках незалежним російським та українським агентствам новин, це може відразу серйозно ускладнити мовлення російського телебачення.

Так, Росія могла б спробувати заблокувати сигнал супутника. Совєти глушили "Радіо Свобода" всю холодну війну, а недавно і Ефіопія змогла заблокувати сигнали багатьох незалежних західних ЗМІ. Але, за словами Філіппоффа, це малоймовірно: "Такий сценарій максимально інтенсифікує інформаційну війну".

Москва немає інших способів помститися, окрім глушіння сигналу і стандартного набору кібер- та інформаційних операцій, так, щоб їх власні канали не були в результаті відключені. "Думаю, що вони спробували б обмежитися 36C, і погодилися б віддати 36B альтернативним ЗМІ", — сказав він.

"Потрібно зрозуміти одну річ щодо супутників — це його положення, стійке положення. Він немов нерухомий. І це дуже важливо", — зазначає Філіппофф. За його словами, якщо супутник розташований на 36° східної довготи, це означає, що на цю локацію направлено десятки мільйонів супутникових антен. "Не можна просто сказати: "А знаєте, ми збираємося перейти, наприклад, на 118°", — пояснив він. На перекалібрування всіх супутникових антен можуть піти місяці, якщо не роки, і мільйони доларів.

Втім Eutelsat без ентузіазму поставилася до ідеї попрощатися з Москвою.

В інтерв'ю датському агентству новин Radar, що вийшло на початку цього місяця, генеральний директор Eutelsat Єва Бернеке наполягала на "нейтральності" Eutelsat. Вона сказала журналістам, що рішення про відключення російських телепровайдерів має приймати влада.

У коментарі WIRED компанія Eutelsat підтвердила свою "прихильність до нейтралітету". Щодо можливого призупинення роботи російських провайдерів, то, як зазначили в компанії, вони у своїй роботі підпорядковуються "санкціями та рішеннями компетентних регулюючих органів". Компанія нагадала про те, що вона припинила мовлення RT France за рішенням регуляторів від 1 березня.

"Якщо європейська влада введе нові санкції проти російських каналів, ми припинимо їхнє мовлення", — запевнили в компанії. І додали: "Досі жоден регулюючий або інший компетентний орган не звертався до нас із проханням припинити мовлення приватних російських телеканалів у Росії".

Філіппофф та Ланж також зверталися до політиків, однак особливого результату не було. "Ми розіслали листи всім членам Європейського парламенту від Франції, — каже Ланж. — Відповіді не було".

Як саме Париж чи Брюссель можуть змусити Eutelsat заблокувати російські канали – питання є відкритим. Ланж та Філіпофф кажуть, що якщо Європарламент зможе заборонити англомовним філіям Sputnik та RT вихід в ефір, у санкційний пакет має бути включений інструмент відключення російських каналів від супутників. ІТ-президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляйєн під час нещодавнього виступу в парламенті ЄС заявила про те, що ЄК заборонить мовлення ще трьох каналів "у будь-якому вигляді: чи то кабель, супутник, інтернет чи програми для смартфонів".

За даними Politico, йдеться про російськомовні новинні агентства, що працюють у Європі завдяки супутникам Eutelsat.

Eutelsat повідомив у коментарі Wired: "Нам відомо про намір Євросоюзу ввести санкції проти трьох російських каналів, два з яких транслюються на наших супутниках, і ми готові негайно припинити їхнє мовлення, як тільки буде опубліковано відповідне рішення".

Також нещодавно Сполучені Штати ввели санкції проти трьох російськомовних телеканалів, включаючи НТВ (головний напрямок компанії НТВ+), після того, як дійшли висновку, що вони "поширюють дезінформацію на підтримку путінської війни". Ці санкції, швидше за все, позначаться на їхніх доходах за кордоном, але не на прибуток у Росії.

Набагато ефективнішою була б "робота" безпосередньо з супутниками. Москва і Київ вже б'ють по супутниковому зв'язку один одного.

За даними західних спецслужб, російські хакери за кілька годин до вторгнення атакували американський супутниковий провайдер Viasat. "Хоча вважається, що головною метою були українські військові, постраждали й інші клієнти, зокрема приватні та комерційні інтернет-користувачі", — йдеться у спільній заяві Національного кіберцентру Великобританії зі США та ЄС.

Раніше цього тижня, незадовго до святкування Дня Перемоги в Росії, який став чудовою для Москви можливістю показати свою силу під час війни, що забуксувала, Державна служба спеціального зв'язку України оголосила про те, що "[телевізійне] мовлення з російського супутника на окуповані регіони України раптово відключилося".

Нагадаємо, Україна зараз активно використовує термінали Starlink, надані американцями та європейцями, у той час як Росія має серйозні проблеми зі своїм супутниковим зв'язком.

Але участь Європи – це не лише супутники Eutelsat. Eutelsat також володіє двома дочірніми компаніями у Росії, включаючи провайдера домашнього інтернету Konnect. У свою чергу, російський державний супутниковий оператор має невеликий пакет акцій самого Eutelsat. Згідно з корпоративними документами, більшість цих 3,62% акцій належить Російській компанії супутникового зв'язку, або ГПКС.

При цьому московський консорціум "Інтерспутнік" працює приблизно у двох десятках країн, переважно у Східній Європі, на Близькому Сході та в Азії. А це: Чехія, Румунія, Німеччина та Україна. 2020 р. про бажання підключитися до "Інтерспутніка" заявила і Франція.

"Інтерспутнік" свого часу контролював частину супутників СРСР, а після розпаду Спілки його приватизували. І вплив Москви на нього очевидний, адже головою правління є високопосадовець російського уряду.

І поки Захід дещо непослідовно і хаотично намагається порвати з Росією, організація такого штибу як "Інтерспутнік" може допомогти РФ запустити та підтримувати супутникову мережу, яка забезпечила б не лише мовлення каналів, а й доступ до інтернету, військовий зв'язок та отримання супутникових знімків.

Ланж і Філіпофф, у свою чергу, сподіваються, що нинішнє протистояння може призвести до появи в майбутньому доступу до незалежної інформації – те, що передбачає назва їхньої організації. Згідно з повідомленням на їхньому сайті: "6 липня 1762 р., всього через дев'ять днів після державного перевороту 28 червня, який посадив її на престол, Катерина II запросила французького філософа Дені Дідро приїхати до Росії для видання L'encyclopédie, забороненої в Парижі. Дідро її запрошення прийняв і прибув до Петербурга у жовтні 1773 р.".

Якби тоді Росія не пішла проти цензури Франції, L'encyclopédie, одне з найважливіших творів епохи Просвітництва, можливо, ніколи б і не було видано.

    Реклама на dsnews.ua